قیمت گوشت، تقاضا برای حبوبات را افزایش داد

تهران- ایرنا- رئیس اتحادیه بنكداران مواد غذایی تهران گفت: به دنبال افزایش قیمت برخی مواد غذایی از جمله گوشت قرمز، تقاضا برای حبوبات افزایش یافت.

«محمد آقاطاهر» روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: با توجه به افزایش قیمت انواع مواد غذایی در كشور ناشی از نوسان قیمت ارز، در دو تا سه سال اخیر مصرف حبوبات افزایش قابل توجهی پیدا كرده است.
وی اضافه كرد: با وجود این كه حبوبات به عنوان كالای اساسی از ارز رسمی 4200 تومانی برخوردار است، اما بازار حبوبات نیز در سالهای اخیر به دلیل افزایش تقاضا و هزینه های تمام شده تولید روند افزایش قیمت به خود گرفته است.
وی با بیان این كه بخشی از پروتئین مورد نیاز بدن انسان می تواند از محل مصرف سویا و عدس تامین شود، اظهارداشت: جایگزینی حبوبات به جای گوشت برای تامین پروتئین برای كشورهای فقیر مطلوب است اما كشور ما دارای منابع زیاد محصولات كشاورزی و مواد غذایی است؛ بنابراین به نظر می رسد دولت باید به گونه ای عمل كند كه با افزایش قدرت توان خرید مردم بتواند گوشت قرمز را به سفره خانوار ایرانی بازگرداند.
رئیس اتحادیه بنكداران مواد غذایی گفت: ایران نیز همانند برخی كشورهای دیگر با وجود واردات برخی انواع حبوبات، صادرات این محصول را برعهده دارد تا در مبادلات تجاری حضور داشته باشد.
به گفته آقاطاهر، برخی سودجویان حبوبات را با ارز رسمی وارد و با ارز آزاد به شكل قاچاق یا از طریق صادرات از كشور خارج می كنند؛ به طور مثال پاكستان خواستار نخود و عراق به دنبال انواع حبوبات از ایران است كه این فرایند به ضرر منافع ملی كشور به شمار می رود.
وی قیمت انواع حبوبات را به دلیل وضعیت آب و هوایی و میزان تولید متغیر دانست و گفت: به طور مثال امسال نرخ عدس اندكی كاهش و در مقابل قیمت لوبیا چیتی با افزایش مواجه شده است.
وی افزود: همچنین به دلیل بالا بودن قیمت حبوبات در فروشگاه های زنجیره ای و خرده فروشی های سطح شهرها، مردم بیشتر از عمده فروشی ها خرید می كنند.
وی گفت: خرده فروشی ها می توانند قیمت انواع حبوبات را براساس نرخ فاكتور با 12 درصد سود به دست مصرف كنندگان برسانند در صورتی كه بیش از سود مذكور را اعمال كنند اجحاف به مصرف كنندگان خواهد بود.
وی با وجود گرانی ها در مواد غذایی، بازار حبوبات را آرام توصیف كرد و افزود: حبوبات مورد نیاز كشور در سطح عمده فروشی ها و خرده فروشی های كشور تامین شده است و كمبودی در این زمینه برای شب عید و سال آینده نداریم.
این مقام صنفی تصریح كرد: افزایش قیمت اكثر مواد غذایی ناشی از تورم، ركود و كاهش قدرت خرید مردم باعث شده تا این كالاها از سبد خانوار به تدریج خارج شود كه می تواند آسیبی جدی برای سلامت جامعه باشد؛ بنابراین انتظار می رود دولت به جای حذف صفر از پول ملی با افزایش ارزش آن بتواند این مشكل را هرچه سریعتر حل كند تا مردم قدرت خریدشان برای كالاهای مورد نیاز خوراكی و مصرفی افزایش یابد.
به گزارش ایرنا، دهم فوریه به عنوان روز جهانی حبوبات برای نخستین بار در سال ۲۰۱۹ میلادی در تقویم سازمان ملل ثبت شده است؛ روزی برای ترویج مصرف دانه‌هایی كه علاوه بر ارزش غذایی، تاثیر مطلوب بر محیط زیست دارند.
محیط زیست نیز از كشت حبوبات منتفع می‌شود؛ زیرا این گیاهان قابلیت عجیبی در تثبیت نیتروژن اتمسفر در خاك دارند.
مجمع عمومی سازمان ملل با توجه به آثار مطلوب منابع پروتئین گیاهی از جمله برای محیط زیست، مصرف این دانه‌های خوراكی را به عنوان یك منبع جایگزین پروتئین حیوانی تشویق می‌كند.
این مجمع در تلاش برای جهانی كردن اقداماتی كه در سال ۲۰۱۶ میلادی به عنوان سال بین‌المللی حبوبات انجام گرفت، روز جهانی حبوبات را تعیین كرده است.
حبوبات متشكل از دانه‌های خوراكی خانواده «بنشن» از جمله انواع عدس، لوبیا، نخود و لپه هستند كه همه این دانه‌ها حاوی مقادیر زیادی پروتئین هستند و باید در یك رژیم غذایی گیاهی مصرف شوند تا پروتئین مورد نیاز روزانه را تامین كنند.
همچنین این دانه‌ها منبعی غنی از فیبر، منیزیم، پتاسیم، فسفر، اسیدهای آمینه، آهن و روی محسوب می‌شوند كه مقادیر زیاد آهن در این دانه‌های خوراكی اثر مطلوبی بر سلامت زنان در دوران باروری دارد.
اقتصام**9186**9189