۲۰ بهمن ۱۳۹۷،‏ ۷:۴۰
کد خبر: 83202860
۰ نفر
ترامپ: كره شمالی به موشك اقتصادی تبدیل می شود

پكن- ایرنا- 'دونالد ترامپ' رییس جمهوری آمریكا با اشاره به اینكه كره شمالی، تحت رهبری 'كیم جونگ اون' به یك قدرت بزرگ اقتصادی تبدیل می شود تاكید كرد كره شمالی به نوع دیگری از موشك تبدیل خواهد شد، یك موشك اقتصادی.

به گزارش ایرنا، یونهاپ روز شنبه به نقل از توئیت ترامپ گزارش كرد: كیم ممكن است بعضی ها را شگفت زده كند، اما من از او تعجب نخواهم كرد، او باید بداند و كاملا درك كند كه چه توانایی هایی دارد.
ترامپ در این توئیت اعلام كرد نشست سران با رهبر كره شمالی روزهای 27 و 28 فوریه در هانوی پایتخت ویتنام برگزار می شود در حالی كه پیشتر اعلام شده بود این نشست در شهر ساحلی 'دان نگ' برگزار می شود.
ترامپ پس از پایان سفر 'استفان بیگن' نماینده آمریكا در امور كره شمالی به پیونگ یانگ كه قرار بود جزییات این دیدار را با مقامات كره شمالی بررسی كند این مطلب را در توئیتی اعلام كرد.
ترامپ پیشتر گفته است كه او روزهای 27 تا 28 فوریه با كیم در یكی از كشورهای جنوب شرقی آسیا دیدار خواهد كرد.
او در توئیت خود گفته است نمایندگان من پس از نشست بسیار سازنده با مقامات كره شمالی، پیونگ یانگ را ترك كرده اند و در مورد زمان و تاریخ نشست دوم با 'كیم جونگ اون' توافق كرده اند، او گفته است منتظر دیدن كیم برای رسیدن به صلح در روزهای 27 و 28 فوریه است.
دیدار هماهنگی استفان بیگن نماینده آمریكا در امور كره شمالی از پیونگ یانگ از روز چهارشنبه تا جمعه ادامه داشت او در این سفر با 'كیم هیوك چول' همتای كره شمالی خود دیدار كرد.
بیگن بعد از بازگشت از كره شمالی و دیدار با وزیر امور خارجه كره جنوبی گفته است بحث های سازنده ای با مقامات كره شمالی داشته است و قبل از دیدار هانوی، كارهای سختی هست كه باید با كره شمالی انجام دهد.
كیم در اولین اجلاس سران با ترامپ در ماه ژوئن سال 2018 در سنگاپور موافقت كرد كه خلع سلاح هسته ای را با هدف تضمین امنیت شبه جزیره كره در برابر تضمین های امنیتی از واشنگتن بپذیرد.
با این حال در چند ماه گذشته و بعد از نشست نخست، پیشرفت چندانی در مذاكرات دو كشور و فرایند خلع سلاح هسته ای ایجاد نشده است پیونگ یانگ خواستار كاهش و یا برداشتن تحریم های آمریكا و سازمان ملل علیه خود در برابر اقدامات انجام شده مانند انهدام یك سایت آزمایش موشك های هسته ای است اما واشنگتن این نوع اقدامات را بی فایده می داند.
دولت كره شمالی شرط كرده است تا زمانی كه آمریكا حاضر به امضای توافق صلح و اعلام پایان رسمی جنگ كره (1953 – 1950) نشود، پیشرفتی در مذاكرات حاصل نخواهد شد.
با وجود گذشت بیش از 6 دهه، این جنگ هنوز به طور رسمی پایان نیافته و معاهده صلحی میان دو طرف امضا نشده است با این وجود، دولت آمریكا حاضر به پذیرش خواست پیونگ یانگ نیست و با دیده تردید به پیشنهاد صلح كره شمالی نگاه می‌كند.
**آساق**1904**