پايانه صادرات گل و گياه عباس آباد بايد هرچه زودتر فعال شود

نوشهر -ايرنا - استاندار مازندران با اشاره به ظرفيت توليد گل و گياه در استان بر ضرورت رفع مشكل بزرگ ترين پايانه گل و گياه كشور در غرب مازندران تاكيد كرد و گفت: پايانه گل و گياه عباس آباد بايد هر چه زودتر فعال شود.

احمد حسين زادگان عصر جمعه در حاشيه بازديد از جشنواره گل اركيده در باغ اكولوژي نوشهر در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: مازندران ظرفيت زيادي براي پرورش گل و گياه زينتي، شاخه گل بريده و درختچه ها دارد كه بايد از اين ظرفيت در جهت توسعه صادرات استفاده كرد.
وي به پايانه صادراتي گل و گياه مازندران با هدف تسهيل در صادرات توليد اشاره كرد و ادامه داد: بايد هر چه زودتر مشكل پايانه گل و گياه عباس آباد كه با سرمايه گذاري بخش خصوصي و حمايت دولت در پرداخت تسهيلات در مراحل پاياني رسيده بر طرف شود.
نماينده عالي دولت در مازندران گفت: در اين راستا با جديت در حال پي گيري رفع اختلافات حقوقي بين بانك ها و سرمايه گذار بخش خصوصي هستيم تا در كمترين زمان با بهره برداري از پايانه صادراتي گل و گياه شمال كشور شاهد رونق اقتصادي در منطقه و استان باشيم.
استاندار مازندران ساخت پايانه گل و گياه را مهم ترين بخش در حوزه صادرات آن بر شمرد و افزود: با توجه به تعامل خوبي كه با كشورهاي آسياي ميانه و همسايه داريم از طريق سفير و سركنسول آنها پي گير برقراري ارتباط در حوزه اقتصادي هستيم.
وي گفت: در اين راستا اتاق بازرگاني استان نقش بسزايي بر عهده دارد تا با فراهم كردن ارتباط مناسب بين سرمايه گذاران گل و گياه و كشورهاي همسايه در مرحله نخست، توجيه اقتصادي توليدات را ايجاد كند.
حسين زادگان به نگاه ويژه دولت تدبير و اميد به حوزه پرورش گل و گياه در مازندران اشاره كرد و اظهار داشت: دولت با پرداخت تسهيلات حمايتي در قالب خود اشتغالي و روستايي بويژه در چند سال اخير گام هاي خوبي در جهت پرورش گل و گياه برداشته است.
وي همچنين با اشاره به برگزاري جشنواره گل اركيده در نوشهر افزود: به تمامي فرمانداران اعلام شده كه برحسب ظرفيت هاي هر شهرستان يا حتي بخش جشنواره هاي مرتبط همچون جشنواره گل نرگس در جويبار و اركيده در نوشهر اولويت كار قرار دهند.
استاندار مازندران گفت: با توجه به ظرفيت هاي غرب مازندران بويژه نوشهر با داشتن گلخانه هاي بزرگي كه از گذشته در اين منطقه وجود داشت، جشنواره ها گل اركيده به لحاظ اقتصادي توجيه داشته و فرصتي براي عرضه محصولات در اين حوزه و نمايش محصولات است.
وي به استقبال مردم از اين جشنواره اشاره كرد و افزود: هرچند چهارمين جشنواره در فضايي زيبا برپا شد ولي بايد براي سال هاي آينده در وسعت بيشتر و تنوع بيشتر مورد توجه قرار گيرد.
پايانه صادراتي گل و گياه مازندران با هدف تسهيل در بهره گيري از ظرفيت توليد هفت ميليون تني و ارزش 2 ميليارد دلاري محصولات كشاورزي استان با گذشت حدود 13 سال از آغاز عمليات اجرايي، به بهره برداري نرسيد.
تاكنون يكهزار و 400 ميليارد ريال براي ساخت پايانه گل وگياه عباس آباد هزينه شد كه 70 درصد آن از سوي بخش خصوصي اعم از فروش سهام و آورده متقاضي و30 درصد نيز با اعتبار دولتي تامين شده است.
در حالي كه اين پروژه همچنان در بلاتكليفي است، سهام آن در تالاربورس اوراق بهادار با 74 ميليون سهم به قيمت هر سهم 1400 ريال در سال 96 فروخته شد.
پايانه گل و گياه عباس آباد افزون بر 500 ميليارد ريال بدهي سررسيد شده به يكي از بانك هاي عامل استان دارد كه براي دريافت تسهيلات جديد بايد بدهي معوقه اش تعيين تكليف شود. قرار شد اين مشكل با واگذاري زمين به صورت تهاتري انجام شود كه به لحاظ حقوقي دچار مشكل شده است و استاندار مازندران دستور داده است كه اين مشكل هم در كمترين زمان حل شود.
استان مازندران يكهزار و 33 هكتار اراضي باغي زير كشت گل و گياه دارد و سالانه حدود 430 ميليون گياه آپارتماني،21 ميليون گلداني،226 ميليون گل شاخه بريده، 85 ميليون درخت ودرختچه و 53 ميليون بدنه گل توليد مي شود.
در وضعيت فعلي طبق آمار سالانه حدود 2 ميليون شاخه گل از مازندران به خارج كشور صادر مي شود.
/1295/ 1602/1654

سرخط اخبار استان‌ها