وزير امور خارجه جمهوري آذربايجان بزودي به تهران سفر مي كند

باكو - ايرنا - سفير جمهوري اسلامي ايران در باكو، از سفر ' المار محمد ياراف ' وزير امور خارجه جمهوري آذربايجان به تهران در آينده نزديك خبر داد و گفت: اين سفر تا پايان ماه فوريه ( نيمه اول اسفند) انجام خواهد شد.

به گزارش ايرنا، جواد جهانگيرزاده روز جمعه در يك نشست خبري به مناسبت چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي كه با حضور بيش از 30 خبرنگار رسانه هاي جمهوري آذربايجان، در محل كنسولگري كشورمان در باكو برگزار شد ، اظهار داشت: روابط تهران و باكو در حال حاضر در بالاترين سطح قرار دارد.
وي افزود: دكتر ظريف وزير امور خارجه جمهوري اسلامي ايران طي سال هاي 2017 و 2018 ميلادي ، شش بار به جمهوري آذربايجان سفر كرده اند.
وي همچنين اعلام كرد كه در سال 2019 ديدار سه جانبه روساي جمهوري ايران ،آذربايجان و روسيه در مسكو برگزار خواهد شد.
جهانگيرزاده گفت: عده اي اعم از نيروهاي داخل دو كشور و نيروهاي خارجي در ساير كشورها ، دوست ندارند كه روابط ايران و آذربايجان گسترش يابد، ولي خوشبختانه شمار اين افراد اندك است و تاكنون نتوانسته اند در روابط دو كشور تاثير گذار باشند.
وي افزود: روساي جمهوري دو كشور ايران و آذربايجان طي شش سال گذشته 12 بار با يكديگر ديدار كرده اند كه نشانگر عزم سران و رهبران دو كشور براي توسعه مناسبات در عرصه هاي مختلف سياسي ، اقتصادي و فرهنگي است.
ايران و آذربايجان از كشورهاي امن منطقه هستند و براي برقراري اين امنيت زحمات زيادي كشيده اند و براي استمرار اين شرايط اين به تلاش هاي خود ادامه مي دهند.

** افزايش 73 درصد مبادلات تجاري ايران و آذربايجان
سفير جمهوري اسلامي ايران در باكو ، با اشاره به افزايش 73 درصدي مبادلات تجاري ايران و جمهوري آذربايجان در سال 2018 ميلادي، گفت: اين ميزان رشد در روابط اقتصادي نشانگر توسعه و گسترش روابط سياسي ميان دو كشور در سطح وسيع است.
جهانگيرزاده، ظرفيت هاي دو كشور براي توسعه روابط اقتصادي را يادآور شد و افزود: هدف بلند مدت ما رسيدن به 5 ميليارد دلار مبادلات تجاري است ، اين هدف گرچه سخت ولي دست يافتني است.
گام اول ما رسيدن به سالانه يك ميليارد دلار مبادله تجاري ميان دو كشور بود كه به آن رسيده ايم و با احتساب تجارت چمداني كه اكنون از تجارت رسمي پيشي گرفته است ، ميزان مبادلات تجاري ميان دو كشور بيش از اين رقم است.
در سال 2018 شاهد سفر هيات هاي عاليرتبه سياسي و اقتصادي در سطح وزيران و نمايندگان مجالس ميان دو كشور بوديم ، كه مهمترين آنها سفر دكتر روحاني رئيس جمهوري ايران به باكو بود.
وي تاكيد كرد كه هيچ مانعي براي پيشرفت روابط دو كشور وجود ندارد .

** ايران اولين مقصد گردشگران آذربايجاني
سفير كشورمان، سپس به تشريح روابط دو كشور ايران و آذربايجان ، براساس شاخص ها و آمارهاي مراجع رسمي پرداخت و گفت: ايران در سال 2018 نخستين مقصد گردشگران آذربايجاني بود و 33 درصد گردشگران آذربايجان ايران را براي سفر برگزيدند.
جهانگيرزاده در ادامه افزود: نخستين كارخانه خودروسازي آذربايجان با مشاركت ايران احداث و در جريان سفر دكتر روحاني به باكو در نوروز 97 افتتاح شد كه تاكنون يك هزار خودرو توليد كرده است .
وي ، با اشاره به همكاري هاي ايران و آذربايجان در زمينه احداث خطوط ريلي ، مشاركت در صنايع نفت و گاز ، صادرات برق و محصولات كشاورزي ، اظهار داشت: علاوه بر همكاري هاي اقتصادي سال گذشته، شاهد سفر وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي ايران به جمهوري آذربايجان و برگزاري هفته فرهنگي در باكو و گنجه بوديم.

** دستاوردهاي 40 ساله انقلاب اسلامي
جهانگيرزاده در بخش ديگري از سخنان خود، دستاوردهاي انقلاب اسلامي را در 40 سال گذشته تشريح كرد و گفت: براساس گزارش هاي بانك جهاني ايران هيجدهمين قدرت اقتصادي دنيا است .
وي افزود: ايران در توليد گندم به خود كفايي رسيده و 95 درصد داروهاي مورد نيز مردم در داخل كشور توليد مي شود.
سفير ايران در باكو در ادامه اظهار داشت: كارخانه هاي خودروسازي ايران در سال يك ميليون و 200 هزار خودرو توليد مي كنند و بعد از نفت ، بزرگترين صنعت ايران خودروسازي است .
جهانگيرزاده افزود: پس از انقلاب شاخص اميد به زندگي در ايران بهبود قابل توجهي يافته و از 56 سال به 72 سال رسيده است . نرخ باسوادي نيز از 47 درصد در پيش از انقلاب به 93 درصد رسيده است .
وي افزود: بر اساس آمارهاي جهاني ، ايران سيزدهمين قدرت نظامي دنيا است و در ميان 26كشور سازنده موشك در جهان قرار دارد.
سفير ايران در باكو در ادامه اظهار داشت: در زمينه ورزش نيز ايران در رشته كشتي در دنيا اول است ، در واليبال چند سال پي در پي اول است ، در كبدي دوم و در فوتسال ششم است.
وي افزود: جمعيت ايران در ابتداي پيروزي انقلاب 36 ميليون بود كه اكنون به 82 ميليون رسيده و اداره يك كشور با اين ميزان جمعيت كار آساني نيست .
به گفته وي ، ايران در اين چهار دهه ، جنگ 8 ساله را پشت سر گذاشت و 400 هزار شهيد داد.

** ايران براي برقراري امنيت در منطقه و جهان تلاش مي كند
سفير ايران در باكو گفت : ايران در 40 سال گذشته براي برقراري امنيت در منطقه و جهان تلاش كرده است و در چند سال اخير در مبارزه با داعش كه خطر بزرگي براي صلح و امنيت جهاني بود ، اين موضوع را به اثبات رساند.
جهانگيرزاده افزود: ايران بدنبال استقلال سياسي و فرهنگي كشور است و با هرگونه دخالت خارجي در منطقه مخالف است ، تاكنون نيز مداخله كشورهاي ديگر حاصلي جز جنگ بدبختي و گرسنگي براي منطقه نداشته است.
اوضاع نابسامان سوريه ، عراق و 14 ميليون گرسنه در يمن نتيجه زورگويي نيروهاي مداخله گر در منطقه است .
وي در پاسخ به سوال خبرنگار آذربايجاني در مورد موضع ايران در زمينه مناقشه قره باغ افزود: ايران همواره از تماميت ارضي جمهوري آذربايجان حمايت كرده و اميدواريم دو كشور آذربايجان و ارمنستان از طريق مذاكره به صلح برسند.

** پيگير احداث بزرگراه آستارا - رشت هستيم
وي افزود: احداث بزرگراه آستارا - رشت بعنوان حلقه مكمل كريدور حمل و نقل شمال - جنوب در حال پيگيري است و در سفر قريب الوقوع جاويد قربان اف رييس شركت دولتي راه آهن جمهوري آذربايجان به ايران پروژه هاي مشترك ايران و آذربايجان در زمينه حمل و نقل بررسي خواهد شد.
وي در مورد پروژه احداث كارخانه داروسازي در باكو با مشاركت ايران نيز اظهار داشت: 95 درصد داروهاي مورد نياز ايران در داخل كشور توليد مي شود و ايران آمادگي لازم براي احداث كارخانه داروسازي در جمهوري آذربايجان را دارد ولي فرآيند توليد دارو به دليل گرفتن مجوز مراجع آذربايجاني زمان بر است .
خاورم ** 337** 1579