۱۹ بهمن ۱۳۹۷،‏ ۱۴:۵۰
کد خبر: 83202495
۰ نفر
«محسن ابوالقاسمی» استاد زبان‌های باستانی درگذشت

تهران- ایرنا- «محسن ابوالقاسمی» استاد فرهنگ و زبان‌های باستانی در سن 82 سالگی درگذشت.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، محسن ابوالقاسمی به دلیل زمین خوردن و ابتلا به «آمبولی پا» ظهر چهارشنبه (18 بهمن‌ماه) در منزل مسكونی خود از دنیا رفت.
بر اساس اعلام دانشكده ادبیات دانشگاه تهران، پیكر محسن ابوالقاسمی، ساعت 9 صبح یكشنبه (21 بهمن) از این دانشكده تشییع و در قطعه نام‌آوران به خاك سپرده می‌شود.
ابوالقاسمی، درسال 1315 در ملایر به دنیا آمد و پس از پایان تحصیلات ابتدایی به تهران‌ مهاجرت و در دبیرستان دارالفنون دیپلم ادبی اخذ كرد.
ابوالقاسمی در سال 1337 لیسانس ادبیات فارسی را اخذ و در سال 1343 از دانشگاه های انگلیس درجه كارشناسی ارشد را دریافت كرد و به ایران بازگشت و موفق به كسب مدرك دكترای زبان‌‌های باستانی ایران از دانشگاه تهران شد.
وی در سال 1344 در گروه تازه‌تاسیس زبان‌شناسی و زبان‌های باستانی در دانشگاه تهران به تدریس پرداخت و تا سال 1381 كه بازنشسته شد، استاد این دانشگاه باقی ماند؛ در سال 1369 به استخدام نیمه‌وقت دانشگاه آزاد درآمد و در سال‌های پایانی عمر در این دانشگاه تدریس كرد.
ابوالقاسمی پس از تاسیس پژوهشكده فرهنگ ایران به ریاست «پرویز ناتل خانلری» تا سال 1358 مدیریت این مجموعه را در عهده داشت. در فاصله سال‌های 1358 و 1360 سرپرست این پژوهشكده بود تا اینكه این پژوهشكده و چند موسسه آموزش عالی در یكدیگر ادغام شدند و دانشگاه علامه طباطایی را تشكیل دادند.
«تحول معنی واژه در زبان فارسی»، «پنج گفتار در دستور تاریخی زبان فارسی»، «تاریخ زبان فارسی»، «تاریخ مختصر زبان فارسی»، «دستور تاریخی زبان فارسی»، «راهنمای زبان‌های باستانی ایران (2 جلد)»، «زبان فارسی و سرگذشت آن»، «شعر در ایران پیش از اسلام» و «مانی به روایت ابن الندیم» از جمله آثار مرحوم ابوالقاسمی است.
فراهنگ**9211**2022