۱۸ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۶
کد خبر 83201708
۰ نفر
استعدادیابی ورزشی در ایران علمی انجام نمی شود

اصفهان - ایرنا - پدر تربیت بدنی آكادمیك ایران گفت : استعدادیابی ورزشی در ایران باید شكل علمی و ساختاریافته به خود بگیرد، زیرا این امر تاكنون بصورت علمی دنبال نشده است.

به گزارش ایرنا، مهدی نمازی زاده روز پنجشنبه در همایش ملی تحقیقات نوین در علوم ورزشی در تالار لقمان دانشگاه علوم پزشكی اصفهان، افزود: ایران نیازمند تاسیس مؤسسه های ورزشی حرفه ای در زمینه شناخت استعدادهاست زیرا چهره های زیادی وجود دارند كه در صورت شناخت پرورش آن ها به قهرمانان ملی تبدیل خواهند شد.
چهره ماندگار ورزش كشور ،استعدیابی درست و علمی در جامعه را مستلزم همكاری مفید و بیشتر بین دستگاه‌ های مرتبط با ورزش مانند وزارت ورزش و جوانان، كمیته ملی المپیك و آموزش و پرورش ارزیابی كرد.
این استاد تربیت بدنی خاطرنشان كرد: امروز موضوع دستیابی به سلامتی به عنوان اصلی ترین دلیل، ورزش مغفول مانده است و بیشتر به ورزش قهرمانی رو آورده ایم كه این موضوع باید اصلاح شود.
نمازی زاده كاهش بازی ها در سطح محله ها را غیرمفید دانست و گفت: بسیاری از این بازی ‌ها خود منشأ شكل گیری استعدادها و ورزشكاران و قهرمانان می شدند اما بازی كودكان در محلات در كشور كمرنگ و در نتیجه فعالیت های بدنی نیز با كاهش زیادی روبه‌ رو بوده است.
پدر علم رفتار حركتی ایران تصریح كرد: بسیاری از مردم با اینكه به اهمیت ورزش واقفند اما با فقر حركتی روبه رو هستند كه جبران آن نیازمند اجرای طرح هایی كه انگیزه روی آوری را در آن ها بیشتر كند.
نمازی زاده ورود متخصصان علمی ورزش به نهادهای آموزشی بویژه مدارس را موثر خواند و خاطرنشان كرد: ورزش در ایران باید بیش از گذشته به سمت علمی حركت كند و آموزش ورزش باید در مدارس و دانشگاه علمی تر پیش رود.
دبیر اجرایی این همایش در گفت و گو با ایرنا رفتار حركتی، روانشناسی ورزشی، آسیب شناسی و حركات اصلاحی، مدیریت ارتباطات، اقتصاد و گردشگری ورزشی، بیومكانیك و فناوری ورزشی، جامعه شناسی، حقوق و فلسفه از جمله محورهای اصلی این همایش یكروزه برشمرد.
نگار آرازشی اضافه كرد: فعالیت بدنی، اختلالات و بیماری ها، ورزش در مدارس، فرهنگ و ورزش، ژن در ورزش، اخلاق در ورزش و فعالیت های بدنی و بازی های رایانه ای محورهای ویژه این همایش است.
به گفته وی 132 مقاله به دبیرخانه این همایش ارسال شد كه 10 مورد از آن بصورت سخنرانی و بقیه بصورت پوستر و 2 موضوع نیز در قالب كارگاه ارائه می شود.
این همایش به همت مؤسسه آموزش علی غیرانتفاعی المهدی مهر اصفهان در تالار لقمان دانشگاه علوم پزشكی اصفهان برگزار و از زحمات چندین ساله مهدی نمازی زاده پدر تربیت بدنی آكادمیك ایران و چهره ماندگار ورزش كشور تجلیل شد.
افزون بر 300 هزار ورزشكار سازماندهی شده در استان اصفهان فعالیت دارند.
/6026/6020