همتی: موانع پرداخت بدهی عراق برطرف می شود

بغداد - ایرنا - رئیس كل بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران از برطرف شدن موانع پرداخت بدهی های طرف عراقی مربوط به صادرات گاز و برق به این كشور با اساس توافقنامه امضا شده میان دو كشور خبر داد.

به گزارش ایرنا، 'عبدالناصر همتی' روز چهارشنبه در حاشیه سفر به عراق در گفتگو با رسانه های ایرانی مستقر در بغداد، در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا درباره آخرین وضعیت همكاری های دو كشور در سایه تحریم های یكجانبه آمریكا و موضوع بدهی های عراق به ایران گفت: در این سفر علاوه بر تعیین مكانیزم پرداخت مالی بین دو كشور، توافق شد تا مشكلات مربوط به انتقال و بازگشت درآمدهای ارزی صادركنندگان به عراق نیز برطرف شود.
وی گفت: بانك ها در هر كشوری مقرراتی را در سطح بین المللی باید رعایت كنند و دولت آمریكا نیز در اقدامات یكجانبه خود، مزاحمت هایی در مورد بانك هایی كه با ایران همكاری می كنند ایجاد كرده است كه عراق نیز از این امر مستثنا نیست.
وی گفت: ما مشكلات و شرایط بانك های عراقی و سایر بانك ها در جهان را درك می كنیم و بر همین اساس تمام تلاش خود را انجام می دهیم تا بتوانیم فعالیت های اقتصادی خود و نیز روابط بانكی خود را بدون این كه لطمه ای به طرف دیگر زده شود ادامه بدهیم.
همتی افزود: ما بر اساس همین فرض كه شرایط طرف هایی كه با آنها همكاری داریم از جمله عراق را درك می كنیم، توافقنامه هایی را امضا كرده ایم و مطمئن هستیم كه این سازوكارها بتدریج روان تر خواهد شد و بر مشكلات فائق خواهیم آمد.
رئیس كل بانك مركزی عراق گفت: درخصوص روابط با عراق و موضوع نقل و انتقال پول و نیز بدهی ناشی از صادرات گاز و برق ایران به عراق نیز روز گذشته پس از یك مذاكره چهارساعته توافقنامه مهمی را با بانك مركزی عراق امضا كردیم كه موانع نقل و انتقال پول و پرداخت بدهی ها را بر طرف می كند.
همتی اظهار داشت: در این سفر اراده جدی در طرف عراقی برای حل مشكلات مشاهده شد و تلاش می كنیم هر موضوعی را در چارچوب خاص خود پیش ببریم و روابط بانكی را نیز بر اساس چارچوب های بین المللی دنبال كنیم.
رئیس كل بانك مركزی گفت: سه شنبه شب یك نشست چهارساعته با رئیس بانك مركزی عراق داشتیم و خوشبختانه روی اصول اساسی فعالیت های بانكی و نحوه ارتباط بانكی به توافقات خوبی رسیدیم.
همتی گفت: در خصوص نحوه پرداخت بدهی های دولت عراق و همچنین نحوه فعالیت شركت های صادركننده بخش خصوصی دو كشور و نحوه نقل و انتقال پول آنها بحث كردیم و توافقاتی خوبی در این زمینه انجام شد.
وی افزود: بر اساس توافقات انجام شده، روابط پولی و بانكی ما و عراق در قالب یورو و دینار خواهد بود، بنابر این بانك مركزی ایران هم حساب دیناری در عراق خواهد داشت و هم یورویی و تعاملات بانكی را از طریق بانك های عراقی انجام می دهیم.
رئیس كل بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران گفت: توافقی كه بین دو كشور امضا شده سبب می شود ارتباط خوبی بین بانك های ایرانی مستقر در عراق با بانك های عراقی برقرار شده و امكان این كه بانك های عراقی هم بتوانند در ایران شعبه بزنند وجود دارد.
همتی گفت: بر پایه توافقنامه ای كه در این سفر میان بانك های مركزی دو كشور امضا شده است، فعالیت های بانكی میان ایران و عراق ان شاالله در سطح بسیار بالاتری از وضعیت كنونی توسعه خواهد یافت.
وی زمان آغاز اجرای این توافقنامه را ظرف یك هفته آینده دانست.
همتی در پاسخ به سوالی دیگری در خصوص نتایج مذاكرات روز دوم سفرش به عراق به دیدار روز چهارشنبه هیات ایرانی با 'عادل عبدالمهدی' نخست وزیر عراق اشاره كرد و گفت: دراین دیدار كه 'ایرج مسجدی' سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد و روسای چند بانك ایرانی و همچنین رئیس كل بانك مركزی عراق حضور داشتند، مذاكرات بسیار خوبی با نخست وزیر عراق داشتیم.
رئیس بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران گفت: نخست وزیر عراق از توافق انجام شده میان بانك های مركزی دو كشور بسیار خرسند بود و حمایت قاطع خود را از این توافق و گسترش روابط دو كشور اعلام كرد.
همتی افزود: آقای عبدالمهدی با اشاره به حمایت و نقش مهم ملت و دولت ایران از عراق در برابر داعش، تاكید كرد كه دولت عراق حتما در كنار ملت ایران خواهد بود و روابط اقتصادی خود را با جمهوری اسلامی ایران گسترش خواهد داد.
رئیس بانك مركزی گفت: من در این جلسه یادآور شدم كه فعالیت بانكی كلید توسعه روابط و حل مشكلات اقتصادی است و نخست وزیر محترم عراق نیز با تایید این امر بار دیگر به مسئولان عراقی ذیربط حاضر در جلسه تاكید كرد كه توافقات هر چه سریعتر اجرایی شود.
همتی در خصوص ارزیابی خود از دیدارها و مذاكراتی كه تاكنون با مقامات عراقی انجام داده است گفت كه كاملا امیدوار است كه گشایش خوبی در آینده در روابط اقتصادی ما با عراق ایجاد خواهد شد.
'عبدالناصر همتی' رییس كل بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران عصر سه شنبه در راس هیاتی وارد بغداد پایتخت عراق شد و مورد استقبال 'علی العلاق' رییس كل بانك مركزی این كشور قرار گرفت.
شب گذشته پس از چندین ساعت مذاكره میان هیات های دو طرف، توافقنامه سازوكار پرداخت مالی میان ایران و عراق از سوی رئیسان كل بانك های مركزی دو كشور امضا شد.
رئیس كل بانك مركزی روز چهارشنبه و در دومین روز سفر خود همچنین با 'برهم صالح' رئیس جمهوری و 'فواد حسین' وزیر دارایی عراق جداگانه دیدار و گفتگو كرد و همچنین در نشستی با فعالان تجاری و بانكی ایران و عراق از نزدیك با مسائل و مشكلات آنان آشنا شد.
خاورم *6**380*

سرخط اخبار جهان