پرواز سیمرغ و پروانه‌های جشنواره فیلم فجر در آخرین ایستگاه

تهران-ایرنا- پنجمین و آخرین روز از اجرای ویژه برنامه «سیمرغ و پروانه ها» در پردیس سینمایی راگا و با حضور جمعی از هنرمندان و فعالان سینمای كودك و نوجوان و دانش آموزان برگزار شد.

به گزارش روز چهارشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، پنجمین و آخرین روز از اجرای ویژه برنامه «سیمرغ و پروانه ها» در پردیس سینمایی راگا و با حضور جمعی از هنرمندان و فعالان سینمای كودك و نوجوان و دانش آموزان برگزار شد.
در ابتدای این مراسم حبیب ایل بیگی قائم مقام بنیاد سینمایی فارابی، گفت: دو سال است كه سیمرغ و پروانه ها به عنوان یك ویژه برنامه همزمان با جشنواره فیلم فجر اجرا می شود و خوشحالیم از اینكه شما دانش آموزان به عنوان نویسندگان، كارگردانان یا بازیگران آینده این كشور به تماشای فیلم ها نشستید.
وی افزود: در این مدت پنج فیلم «ضربه فنی»، «آخرین داستان»، «لكنت»، «پاستاریونی» و «بنیامین» در طرح سیمرغ و پروانه ها در سراسر كشور برای دانش آموزان اكران شد و هنرمندانی كه عاشقانه برای شما تلاش می كنند در این برنامه حضور یافتند.
ایل بیگی ادامه داد: خوشحالیم كه در این طرح برای همه بچه های ایران فیلم های كودك و نوجوان را نمایش دادیم تا بچه ها هم از دیدن فیلم در ایام جشنواره فیلم فجر بی نصیب نباشند و امیدواریم این اتفاق زمینه ساز تولید فیلم های كودك و نوجوان بیشتری باشد.
قائم مقام بنیاد سینمایی فارابی، درباره انیمیشن «آخرین داستان» نیز توضیح داد: «آخرین داستان» وام گرفته از شاهنامه فردوسی است كه یك‌ گروه جوان اثری خوش ساخت و در قد و قامت بین المللی تهیه كرده اند.
در ادامه برنامه نیز عمو مهرداد نوازنده و آهنگساز، ترانه «آهویی دارم خوشگله» و قطعه تیتراژ پایانی سریال «دیوار به دیوار» را نواخت كه دومی توسط مهرداد یكتا خوانده شد.
اشكان رهگذر كارگردان انیمیشن سینمایی «آخرین داستان» به همراه عوامل این انیمیشن نیز در ادامه روی سن رفته و مورد تشویق حضار و دانش آموزان قرار گرفتند.
وی فیلم دیدن با دانش آموزان را لذت بخش عنوان كرد و گفت: بخش «سیمرغ و پروانه ها» یكی از جالب ترین فضاهایی بود كه در هیاهوی جشنواره فیلم فجر در آن حضور یافتم.
رضا فیاضی كه به عنوان مهمانان ویژه در آخرین جشن سیمرغ و پروانه ها حضور داشت، گفت: خوشحالم كه امروز اینجا و در بین دانش آموزان هستم. مطمئن هستم اهالی قلم و سینما از میان شما نسل آینده ساز تربیت خواهد شد.
وی افزود: من برای كودكان و نوجوانان زیاد كار كرده ام و «زی زی گولو»، «دنیای شیرین»، «هادی و هدا» و ...از جمله آن هاست. كارم را در حوزه كودك و نوجوان از سال 1355 با مرضیه برومند و رضا بابك شروع كردم.
این بازیگر سینما همچنین شبیه به كاراكتر آقای جمالی در سریال زی زی گولو برای بچه ها صحبت كرد و از نقش آفرینی اش در فیلم «نابغه های كوچك» به كارگردانی بهروز مقصودی در ژانر كودك و نوجوان خبر داد.
لاله اسكندری نیز در این برنامه گفت: عمو قناد و آقای فیاضی بخشی از خاطرات نوجوانی من را با برنامه هایشان رقم زده اند و خوشحالم كه امروز در كنار دانش آموزان هستم.
وی ادامه داد: در كودكی و نوجوانی ما كارهای خوبی در سینما و تلویزیون ساخته می شد كه اكنون كمتر شاهدش هستیم و برنامه «سیمرغ و پروانه ها» این خلا را تا حدودی جبران می كند. امسال در جشنواره فیلم فجر با فیلم «تیغ و ترمه» به كارگردانی كیومرث پوراحمد حضور دارم و در جشنواره بین المللی فیلم های كودكان و نوجوانان هم فیلم داشتم.
در ادامه چارقلوها كیك جشن 40 سالگی انقلاب را روی صحنه آوردند و اشكان رهگذر كارگردان انیمیشن «آخرین داستان» گفت: در هیاهوی جشنواره فیلم فجر اینجا جالب ترین فضایی است كه در آن شركت كرده ام. ساخت این فیلم 9 سال طول كشید و صدای بازیگران مطرح سینمای ایران به شخصیت های انیمیشن جان داده است. امیدوارم از دیدن «آخرین داستان» لذت ببرید.
بعد از بریده شدن كیك توسط لاله اسكندری سرود «ای ایران» با همخوانی حاضران پخش شد و قناد از عواملی كه از سه ماه گذشته با همراهی بنیاد سینمایی فارابی برای اجرای ویژه برنامه سیمرغ و پروانه ها تلاش كردند تشكر كرد.
ویژه برنامه «سیمرغ و پروانه‌ها» با همراهی مركز توسعه سینمای كودك و نوجوان، سازمان سینمایی، دبیرخانه جشنواره فیلم فجر، ادارات كل فرهنگ و ارشاد اسلامی و بنیاد سینمایی فارابی برگزار شد.
فراهنگ**9246**3009