بازار پول و سرمايه ايران به سمت فناوري بلاك چين هدايت مي‌شود

تهران- ايرنا- تفاهم‌نامه همكاري در راستاي راه‌اندازي و راهبري مركز شتاب‌دهي و نوآوري بازار پول و سرمايه مبتني بر فناوري دفتر كل توزيع‌ شده يا همان بلاك چين بين معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري و يك شتاب‌دهنده به امضا رسيد.

به گزارش روز چهارشنبه گروه علمي ايرنا از معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري، عليرضا دليري معاون توسعه مديريت و جذب سرمايه معاونت علمي در آئين امضاء تفاهم‌نامه اين معاونت گفت: فناوري بازار پول و سرمايه مبتني بر فناوري دفتر كل توزيع‌شده (بلاك چين) با سرعت در تمامي بخش‌هاي خدمات فعاليتي دنيا رخنه مي‌كند.
وي تاكيد كرد: سرعت اين فناوري از سرعت رشد فناوري عادي بالاتر است، چراكه مشكلاتي از جامعه را حل مي‌كند.
دليري با اشاره به اين‌كه پيش‌ از اين راه‌ حل مسائل مختلف جداگانه دنبال مي‌شد و امروز فناوري بلاك‌چين يك راه‌حل متمركز براي همه آنها دارد، بيان كرد: مهم‌ترين دغدغه در همه زمينه‌ها امنيت، شفافيت و داشتن اطلاعاتي متمركز است. بسياري از هزينه‌هاي نهادها به علت نبود اطلاعات و همچنين تخلفات ناشي از شفافيت ايجاد مي‌شود. مشكلي كه بازار پول و سرمايه مبتني بر فناوري دفتر كل توزيع‌شده راه‌حل آن خواهد بود.
وي با تاكيد براي تلاش بر ايجاد فهم عمومي در اين زمينه براي تمامي آحاد جامعه، افزود: چند مسير در اين راه پيش روي ماست، نخست اين‌كه بستر فعاليت بلاك چين را فراهم كنيم. اين مهم با تلاش نهادهاي دولتي رخ مي‌دهد كه براي آن نگراني نداريم. چرا كه همواره در تصميم گيري‌هاي دولتي به اين موضوع توجه مي‌شود. به ‌طوري ‌كه حتي به صورت هفتگي موضوع دستور كار در بخش‌هاي تصميم‌گيرنده دولت است.
معاون توسعه مديريت و جذب سرمايه معاونت علمي ادامه داد: افرادي هم كه در اين حوزه بايد به فهم اهميت بازار پول و سرمايه مبتني بر فناوري دفتر كل توزيع‌شده مي‌رسيدند، اهميت آن را دريافته‌اند. از جمله آنها وزير اقتصاد و وزير فناوري هستند كه در حال حاضر آگاه و بصورت كاملا همراه در حال رصد اين حوزه مي باشند. حتي برخي فعالان نيز جلوتر از قانون قدم مي‌گذارند.

**بهره‌وري منفعت عمومي از بازار پول و سرمايه مبتني بر فناوري دفتر كل توزيع‌شده
دليري همچنين معتقد است بايد در بخش‌هاي توسعه‌اي اين فناوري تمركز كرد. دنيا از بازار پول و سرمايه مبتني بر فناوري دفتر كل توزيع‌شده در چه مواردي بهره مي‌برد؟ كدام براي كشور ما كاربرد دارد؟ اولويت استفاده از اين فناوري در كشور چيست؟ اينها موضوعاتي است كه معاونت علمي بر آن توجه مي‌كند.
به گفته وي بازار پول و سرمايه مبتني بر فناوري دفتر كل توزيع‌شده يا بلاك‌چين، امروزه تنها با رمز ارزها به برخي شناسانده شده است. درحالي‌كه رمزارزها تنها بخش بسيار كوچكي از اين فناوري محسوب مي‌شود و بايد از حوزه گسترده آن در مسير رفاه و خدمات عمومي كشور كه منفعت‌رسان است، استفاده كرد.
دليري با ذكر مثالي به يك شركت بيمه‌اي اشاره كرد كه براي استفاده از بستر بلاك چين اعلام آمادگي كرده است. چراكه حدود 40 درصد تخلفات با استفاده از اين فناوري كاهش پيدا مي‌كند و اين درصد مي‌تواند نجات يك شركت بيمه‌اي باشد.

**شتابدهي بازار پول و سرمايه مبتني بر فناوري دفتر كل توزيع‌شده در كشور
معاون توسعه سرمايه و مديريت معاونت علمي در ادامه، امضاء تفاهم‌نامه بين اين حوزه و شتاب‌دهنده ققنوس را گامي در راه شتابدهي دانست و گفت: در نظر داريم اتاق فكري شويم تا زيرساخت بستر بلاك چين فراهم‌شده و نمونه اوليه آن را اجرايي كنيم. ظرفيت‌هاي اين حوزه در كشور قابل‌توجه است. پس اين شتاب‌دهنده را در مسير مشخصي قرار مي‌دهيم تا در نخستين فرصت يك نمونه در حوزه بلاك چين راه‌اندازي كنيم.
دليري اهميت راه‌اندازي يك نمونه اوليه را براي آشنايي با مشكلات اين عرصه و نيز آشنايي دست‌اندركاران با بازار پول و سرمايه مبتني بر فناوري دفتر كل توزيع‌شده دانست و افزود: نياز نيست حتماً نمونه اوليه نسخه كاملي باشد. مي‌توان نمونه اوليه را راه‌اندازي كرد و به‌مرور با آگاهي‌هاي تازه‌اي كه به‌دست مي‌آوريم آن را توسعه دهيم.
وي زمينه‌هاي همكاري معاونت در اين تفاهم‌نامه را ايجاد ساختار و همراهي دولتي و همچنين هماهنگي با ساير مجموعه‌ها و سازمان‌ها عنوان كرد و گفت: ممكن است برخي نهادها مانند نهادهاي پولي و مالي كشور از ورود به عرصه بازار پول و سرمايه مبتني بر فناوري دفتر كل توزيع‌شده واهمه داشته باشند اما ما با حضور خود تلاش داريم دل گرمي‌اي براي اين بخش‌ها باشيم. ضمن اين كه در مواقع لزوم بخش خصوصي را با اين شتاب‌دهنده ارتباط خواهيم داد.
علمي ** 1836 **