آینده روشن پیوند كلیه با آزمایش موفق رشد این ارگان در موش

تهران - ایرنا - دانشمندان ژاپنی روز چهارشنبه اعلام كرده اند كه مرحله نخست آزمایش رشد كلیه با استفاده از سلول های بنیادی موش در جنین این حیوان را با موفقیت انجام داده اند و در صدد استفاده از این تكنیك برای رشد كلیه در بدن انسان هستند.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا به نقل از روزنامه ژاپن تایمز، محققان هشدار داده اند كه این تنها نخستین مرحله آزمایشات مورد نظر است كه با موفقیت انجام شده است و پیش از انجام این آزمایش بر روی بدن انسان با موانع جدی فنی و مسائل اخلاقی پیچیده مواجه خواهیم شد.
این تحقیق كه روز چهارشنبه در مجله ارتباطات طبی منتشر شد با یافتن و پرورش یك میزبان مناب برای رشد كلیه ها آغاز شد. این تكنیك پیشتر نیز بر روی موش به منظور رشد پانكراس استفاده شده بود، اما مطالعات جدید می تواند مشكل كمبود اهدای كلیه را برای مبتلایان به بیماری كلیوی فراهم كند.
محققان دریافته اند كه سلول های بنیادی موش، كلیه های فعالی را در موش ها به وجود میاورند. اما زمانی كه همین سلول های بنیادی به جنین موش تزریق شد چنین نتیجه ای حاصل نشد.
«ماسومی هیرابایاشی» استادیار دانشكده علوم فیزیولوژی دانشگاه ژاپن كه مسئول نظارت بر این مطالعه است، می گوید: سلول های بنیادی موش به راحتی به دو نوع اصلی از سلول های مورد نیاز برای تشكیل كلیه تقسیم نشده اند بلكه سلول های بنیادی موش به طور موثری تمایز پیدا می كنند و ساختار ابتدایی كلیه را تشكیل می دهند.
وی افزود: دلیل این تفاوت هنوز كاملا مشخص نیست، اما محققان معتقدند كه 'نشانه های زیست محیطی' بدن موش ها بیش از سلول های بنیادی بر این موضوع تاثیر می گذارد.
ژاپن تایمز نوشت، اگر این آزمایش ها به طور كامل موفقیت آمیز باشد، محققان آزمایش های بیشتری برای سلول های تركیب شده انجام خواهند داد و برای انتقال این سلول از بدن موجود میزبان به دیگر حیوانات آزمایش خواهند كرد و در نهایت این تلاش ها می تواند منجر به رشد این اندام در بدن انسان شوند.
البته رشد كلیه در یك میزبان از گونه های دیگر می تواند منجر به 'آلودگی' ارگان با سلول های میزبان (حیوانات) شود.
خوك ها معمولا بهترین میزبان برای احیای ارگان انسانی هستند اما زمان رشد جنین خوك تنها 25 هفته است بر خلاف جنین انسان كه 40 هفته نیاز به رشد دارد؛ بدین معنی كه این گونه، ممكن است برای رشد اندام در جنین ها مناسب نباشد.
«هیرابایاشی» می گوید امیدوار است كه در طول عمر خود شاهد رشد اندام انسانی در بدن حیوانات میزبان باشد.
**آساق**9470**1663**