توفان شن با سرعت 119 كيلومتر بر ساعت زابل را در نورديد

زاهدان- ايرنا- مديركل هواشناسي سيستان و بلوچستان گفت: وزش باد شديد در زابل به توفان گردوخاك تبديل شد و سرعت لحظه‌ اي آن به 119 كيلومتر بر ساعت رسيد.

محسن حيدري روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اظهار داشت: بامداد امروز بر شدت وزش باد در شمال سيستان و بلوچستان افزوده شده به طوري كه براي ساعاتي وزش باد تبديل به توفان گردوخاك شد و ديد افقي به 600 متر كاهش يافت.
وي افزود: تا اين لحظه بيشينه سرعت وزش توفان به 33 متر بر ثانيه معادل 119 كيلومتر بر ساعت رسيده و موجب شد تا غلظت ذرات معلق در هواي اين شهر تا پيش از ظهر امروز به هزار و 810 ميكرو گرم بر متر مكعب معادل 12 برابر حد مجاز افزايش يابد.
مديركل هواشناسي سيستان و بلوچستان درباره اينكه چرا گردوغبار حاصل از اين توفان به نسبت وزش بادهاي اخير از شدت كمتري برخوردار بوده است، گفت: سامانه بارشي اخير تا حدودي، برخي كانون هاي گردوغبار را به صورت موقت تثبيت كرده كه همين موضوع سبب شده تا خيزش گردوغبار كمتر از گذشته باشد.
حيدري ادامه داد: بر اساس خروجي نقشه هاي پيش يابي انتظار مي رود وزش باد شديد و گاهي توفان گردوخاك در برخي نواحي شمالي سيستان و بلوچستان فردا نيز ادامه يابد البته از شدت باد كاسته مي شود.
وي ادامه داد: به طور كلي انتظار مي رود عصر جمعه وزش باد در شمال سيستان و بلوچستان فروكش كند.
به گزارش ايرنا اين دومين بار در سال جاري است كه سرعت توفان در زابل به 119 كيلومتر بر ساعت مي رسد. پيش از اين در مرداد امسال و در جريان فعاليت وزش بادهاي 120 روزه سرعت لحظه اي توفان در ايستگاه هواشناسي زابل به 119 كيلومتر بر ساعت رسيد و غلظت ذرات معلق در هواي اين شهر را به 60 برابر حد مجاز رساند.
بر اساس اعلام كارشناسان، تالاب هاي خشك هامون مهمترين كانون هاي توليد گردوغبار در جنوب شرق است كه همواره با وزش بادهاي محلي شديد اين منطقه كيفيت هواي شهرهاي سيستان و بلوچستان را از حالت عادي خارج و گاهي تا مرز 100 برابر حد مجاز نيز كاهش داده است.
9908 **6081