‌‌‌‌‌65 درصد روستاهاي قم به شبكه فيبر نوري متصل مي شوند

قم - ايرنا - مديركل فناوري ارتباطات و اطلاعات قم گفت: در حال حاضر 25 درصد روستاهاي اين استان داراي ارتباط فيبر نوري هستند و‌ تا سال آينده نيز 70 روستاي ديگر و در مجموع بين 60 تا 65 درصد روستاها از اين ارتباط بهره مند خواهند شد.

به گزارش ايرنا، حسن هاني روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگاران، اظهار داشت: ارتباط فيبر نوري يك ارتباط پايدار و با سرعت مناسب است و در حال حاضر نحوه برقراري ارتباط اينترنت و تلفن همراه برخي از روستاها از طريق بي سيمي و يا سيم هاي مسي است كه هر يك مشكل ها و محدوديت هاي خاصي دارد كه فيبرنوري، كيفيت برقراري ارتباط را ارتقا مي دهد.
وي بيان داشت: ورود نسل چهارم تلفن همراه به مناطق روستايي از مزيت هاي فيبرنوري مي باشد كه در حال حاضر به دليل وجود نداشتن اين شبكه، امكان دسترسي به خدمات تلفن همراه با مشكل مواجه است.
طبق سرشماري عمومي نفوس و مسكن در سال 1395، قم داراي 127 روستا با جمعيت بالاي 20 خانوار است، جمعيت ساكن مناطق روستايي اين استان بيش از 55 هزار و 865 تن است كه در قالب 17 هزار و 385 خانوار زندگي مي كنند.
وي همچنين با اشاره به عملكرد شاخص هاي حوزه فناوري ارتباطات و اطلاعات قم تا پايان آذرماه سال جاري گفت: مرحله نخست اختصاص فيبر به 74 روستا به طول 104 هزار و 590 متر و با جمعيتي بالغ بر 31 هزار و 503 تن انجام شده و 125 روستاي استان از خدمات اينترنت پرسرعت برخوردار هستند.
هاني با اشاره به برقراري رومينگ تلفن همراه به 93 روستاي استان و همچنين نصب دستگاه ATM در 18 روستا تصريح كرد: روستاها به دلايل مختلف تحت پوشش يك اپراتور قرار دارند، ولي با هماهنگي صورت گرفته با وزارت ارتباطات، رومينگ بين اپراتورهاي همراه، برقرار و براي مشتركان با هر سيم كارتي، امكان برقراري ارتباط مهيا شده است.
وي كل شماره هاي تلفن ثابت استان قم را 492 هزار و 208 مورد ذكر كرد و افزود: همچنين مجموع مشتركين فعال اپراتور همراه اول، يك ميليون و 25 هزار و 691 شماره است.
هاني گفت: سيم كارت هاي فعال دائمي و اعتباري اپراتور ايرانسل نيز 454 هزار و 421 مورد است و 98 درصد مشتركان تلفن همراه استان از اين 2 اپراتور استفاده مي كنند.
وي تعداد دكل هاي تلفن همراه ثابت در استان را بيش از يك هزار مورد برشمرد و خاطرنشان كرد: همه دكل هاي مستقر در شهر، روستاهاي پرجمعيت و با جاذبه گردشگري استان مربوط به نسل چهارم تلفن همراه مي باشد.
مديركل ارتباطات قم افزود: 203 هزار و 418 مشترك اينترنت ثابت و يك ميليون و 212 هزار و 909 مشترك اينترنت سيار در قم وجود دارد.
وي همچنين سايراقدام هاي حوزه فناوري اطلاعات در يك سال گذشته را نيز مورد توجه قرار داد و افزود: پوشش نسل چهارم تلفن همراه در 6 شهرستان قم و ايجاد مركز آپا يا آموزش پشتيباني از رخدادهاي ايمني با همكاري دانشگاه قم از ديگر اقدام هاي اين حوزه به شمار مي آيد.
هاني يادآور شد: حمايت از طرح اف. تي. تي. اچ و اتصال به شبكه فيبر نوري از طريق تلفن ثابت، كسب رتبه چهارم كشور از نظر شاخص توسعه فناوري اطلاعات و ارتباطات اتحاديه بين المللي مخابرات و همچنين در اختيار گذاشتن پهناي باند مناسب و كم هزينه از ديگر شاخص هاي عملكردي محسوب مي شود.
وي با اشاره به ارائه 50 ميليارد ريال تسهيلات براي حمايت از شبكه هاي اجتماعي بومي خاطرنشان كرد: برگزاري همايش هاي انگيزشي با محوريت كسب و كار در فضاي مجازي، برگزاري نمايشگاه الكامپ با حضور 71 غرفه دولتي و خصوصي و تقدير از استارت آپ ها يا شركت هاي مادر برتر در نمايشگاه مذكور از ديگر فعاليت هاي اين اداره كل محسوب مي شود.
هاني گفت: برگزاري كارگاه هاي آموزشي توانمند سازي بانوان در چهار روستا و اختصاص 2 ميليارد و 950 ميليون ريال تسهيلات به شركت هاي دانش بنيان از ديگر عملكردهاي حوزه فناوري اطلاعات استان در يك سال اخير است.
قم داراي 28 شركت فن آور و دانش بنيان است.
وي همچنين با اشاره به فعاليت يك هزار و 200 تن در حوزه توليد اپليكيشن ها و نرم افرارهاي تلفن همراه در استان قم گفت: 1.6 درصد درآمد حاصل از توليد و عرضه نرم افزار در كافه بازار به عنوان بزرگترين مرجع ارائه نرم افزارهاي موبايلي كشور به قم اختصاص دارد.
7403 / 1175