۱۷ بهمن ۱۳۹۷،‏ ۱۰:۱۵
کد خبر: 83199585
۰ نفر
صید با قلاب؛ ازیادرفته یا لاكچری شده؟

تهران- ایرنا- بعضی می گویند دیگر چه كسی حال و حوصله ماهیگیری با قلاب دارد؟ برخی البته معتقدند كه این تفریح-ورزش نسبت به گذشته رونق بیشتری گرفته اما به شكل لاكچری، آن هم عمدتا نزد عده ای از طبقات خاص و پردرآمد جامعه.

علاقه مندان به ماهیگیری با قلاب می گویند اگر بخواهید تجهیزات موردنیاز این تفریح- ورزش را به طور كامل و حرفه ای فراهم كنید و به شكل اصولی به آن بپردازید هزینه هایتان زیاد و چند میلیونی خواهد شد و هركسی توان تهیه آن را به طور مداوم در طول سال ندارد؛ لذا تنها برخی طبقات پردرآمد خاص جامعه می توانند این كار را انجام دهند.
گزارش شده كه برخی سفیران كشورهای خارجی در كشور نیز از جمله افرادی هستند كه در كنار برخی ایرانیان علاقه مند به این تفریح- ورزش به ماهیگیری با قلاب اقدام می كنند.
البته برخی شهروندان هم به سبب علاقه شان به این تفریح - ورزش كه سبب آرامش روحی و روانی شان می شود، با هزینه های به نسبت كمتری، تجهیزاتی هرچند نه خیلی گران تهیه و ماهیگیری می كنند كه تعدادشان هم خیلی زیاد برآورد نمی شود.

**استرس ها را به آب بده
اما آنچه مشخص است اینكه در مقایسه با ماهیگیری با تور یا دیگر اقداماتی كه برخی مخربان محیط زیست انجام می دهند، ماهیگیری با قلاب هم مورد تاكید مدافعان محیط زیست قرار دارد و هم از نظر روانشناسان سبب آرامش روحی و روانی و تخلیه هیجان های مخرب می شود.
ساعت ها نشستن كنار آب، تمركز بر ایجاد هماهنگی بین ذهن، دست، قلاب و جریان آب خود مهارت هایی می خواهد كه سبب تخلیه هیجان های مخرب و استرس ها و نیز ایجاد آرامش روحی و روانی می شود؛ این را فعالان این حوزه كه ماهیگیری را تجربه كرده اند می گویند.
بیشتر روانشناسان هم معتقدند ماهیگیری به دلیل آنكه به طور مستقیم با آب سروكار دارد یكی از راه های درمان اضطراب و افسردگی نیز به شمار می رود و ماهیگیران حرفه ای تنها برای سیركردن شكم به این كار نمی پردازند.
«ستاره جلالیان» روانشناس در گفت و گو با خبرنگار ایرنا معتقد است: ماهیگیران ارتباط مستقیم با آب دارند و در كنار آب قرار گرفتن خود بتنهایی سبب كاهش استرس و اضطراب می شود، اگرچه این تفریح- ورزش، تاثیرهای مناسب دیگری هم برای افراد دارد.
وی افزود: فرد وقتی در كنار آب ساعت ها در فضایی آرام و خلوت می نشیند و بر به كارگیری مهارت های استفاده از تجهیزات ماهیگیری با قلاب تمركز می كند، سبب می شود كمتر به دغدغه های ذهنی خود توجه كند و آرامش بیشتری برای فرد حاصل شود.
جلالیان گفت: برخی روانپزشكان حتی برای بعضی بیماران خود ماهیگیری با قلاب را تجویز می كنند.
وی توضیح داد: ماهیگیر برای رسیدن به هدف( گرفتن ماهی) باید بردباری بالایی به كار ببرد و این سبب افزایش تمركز و ضریب هوشی نیز می شود.
جلالیان با بیان اینكه دو دسته هوش ژنتیكی (وراثتی) و نیز هوش اجتماعی داریم، گفت: انسان می تواند هوش اجتماعی خود را تقویت كند و یكی از راههای آن نیز می تواند فعالیت هایی مانند ماهیگیری باشد.
به گفته وی، در فرآیند ماهیگیری، با استفاده از سازوكارهای محیطی می توان هوش اجتماعی را افزایش داد و مجموع آن اقدامات دوری از استرس های شهری، افزایش صبر و بردباری و در نهایت آرامش كلی را برای فرد به دنبال دارد.

**قلاب به جای تور و سم
به گزارش ایرنا طی سال های اخیر همواره صدای مدافعان حفاظت محیط زیست بلند بوده است كه عده ای با استفاده از تور یا از طریق مسموم كردن آب در برخی مناطق، قصد صید تعداد زیادی ماهی به منظور اشتغال با فروش ماهی را داشته اند كه به منابع آبی و زیست محیطی نیز آسیب زده اند.
باوجود همه استدلال های مدافعان و مخالفان ماهیگیری با قلاب، این رشته در ایران هنوز جای خودش را پیدا نكرده است و اگر هم رونق گرفته بیشتر بین طبقات مرفه جامعه بوده نه توده جامعه.

**تعداد ماهیگیران حرفه ای چقدر است؟
ماهیگیران حرفه ای می گویند كه این رشته به عنوان یك رشته ورزشی هم هنوز جای خودش را در جامعه حتی نزد مسئولان ورزشی پیدا نكرده است.
به گفته این افراد حتی متولیان فدراسیون ورزش های همگانی، نیاز است كه بخش ها یا باشگاههای دارای مجوز مرتبط با این رشته در كشور افزایش یابند.
به گفته متولیان انجمن ماهیگیری حدود دو هزار ماهیگیر حرفه‌ای در كشور فعالیت دارند. البته به گفته كارشناسان ظرفیت های موجود در كشور می تواند پذیرای تعداد بسیارزیادتری از این رقم باشد.
حسین طاووسی دبیر فدراسیون ورزش های همگانی در گفت وگو با خبرنگار ایرنا می گوید: انجمن ماهیگیری از سال 85 به صورت غیررسمی فعالیت خود را آغاز كرده و فعالیت رسمی آن از سال 89 شروع شده است.
به گفته وی باشگاههای همگانی رسمی زیرنظر این فدراسیون در زمینه ماهیگیری نداریم و قرار است در ماههای آینده تمامی باشگاههای همگانی راه اندازی شوند كه یكی از آنها باشگاههای ماهیگیری است.
وی اظهارداشت: باشگاههای موجود كه در این زمینه فعالیت می كنند زیر نظر سایر نهادها مثل شهردرای یا بخش خصوصی هستند.

**هزینه های تجهیزات ماهیگیری
بررسی خبرنگار ایرنا در مراجعه به برخی مغازه های فروش تجهیزات ماهیگیری با قلاب در تهران نشان می دهد كه تامین این تجهیزات تا بالای پنج میلیون تومان هم می تواند هزینه داشته باشد.
برخی قلاب های دارای چرخ به صورت اتوماتیك كار می كنند و گرانتر از قلاب های دستی هستند؛ گرچه این تجهیزات را با قیمت های كمتر از بین 700هزار تا حدود دو میلیون تومان هم می توان تهیه كرد.
چوب، قرقره، نخ، طعمه، چاك(توری برای بالاآوریدن ماهی)، چكمه بلند، چراغ پیشانی و جعبه ابزار تجهیزات اصلی موردنیاز ماهیگیری با قلاب است.
البته طعمه ماهی انواع مختلف بویژه وارداتی دارد كه برخی از آنها خودش قیمت های بالایی تا كیلویی 50 هزارتومان دارند.

**ماهیگیری در پایتخت و اطراف آن
دریاچه های مصنوعی چیتگر و المهدی، پارك ارم و نیز پارك آزادگان از جمله مناطقی داخل پایتخت به شمار می روند كه امكان ماهیگیری در آنها وجود دارد.
البته برخی حوضچه های كوچك تر دیگر نیز در برخی بوستان های تهران مانند پارك رازی آماده سازی شده اند كه به صورت محدود تر می توانند پذیرای علاقه مندان به ماهیگیری با قلاب باشند.
در اطراف شهر تهران نیز دریاچه ها و سدهایی وجود دارد كه علاقه مندان می توانند برای ماهیگیری به آنجاها بروند كه سدهای كرج، ساوه، لتیان، لار، طالقان و سد خاكی ماملو و نیز دریاچه هایی چون رودخانه نسن، هزار آب اسك، امامزاده علی و تار و هویر ازجمله آنها هستند.

**نباید اصل كار را محدود كرد
عیسی معصومی یكی از ماهیگیران حرفه ای كه می گوید چند سالی به این حرفه می پردازد معتقد است: اصل فرهنگ ماهیگیری با قلاب، تفریح- ورزش مناسب و خوبی است كه باید ترویج شود و برخی متولیان، آن را محدود نكنند.
وی در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: به علت رفتار برخی افراد در ماهیگیری با تور یا سمی كردن برخی مناطق به منظور گرفتن ماهی به تعداد زیاد و درآمدزایی از این راه، برخی نهادهای متولی نسبت به این ورزش و نیز فعالان این حوزه بدبین شده اند.
معصومی گفت: ماهیگیران حرفه ای اتفاقا با استفاده از تور یا مسموم كردن زندگی طبیعی آبزیان مخالفند اما متولیان این دو موضوع را از همدیگر تفكیك نمی كنند و كل موضوع را محدود می كنند و موانعی پیش روی ماهیگیران حرفه ای با قلاب می گذارند.
وی تاكید كرد: این درحالی است كه اگر سازمان های متولی مانند محیط زیست از ظرفیت همین ماهیگیران حرفه ای با قلاب استفاده كنند، می توانند تاثیر بسیاری در ترویج فرهنگ صحیح تفریح-ورزش ماهیگیری با قلاب داشته باشند و جامعه نیز بیشتر با آن آشنا شود.
معصومی در پاسخ به این پرسش چرا این ورزش لاكچری شده است گفت: در عصر كنونی كه انواع ابزارهای موردنیاز وجود دارد، شما می توانید تجهیزات چندین میلیونی هم بخرید و به این رشته بپردازید، كما اینكه برخی افراد مرفه جامعه همین كار را می كنند و در خلاء حضور شهروندان طبقه متوسط جامعه، تصور می شود این ورزش لاكچری شده است.
وی افزود: این درحالی است كه شما با هزینه های كمتر هم می توانید یك قلاب مناسب و سایر تجهیزات تهیه كنید و به این تفریح- ورزش بپردازید؛ ورزشی كه نه تنها به صیانت از محیط زیست كمك می كند بلكه تاثیرهای بسیار روحی و روانی نیز برای افراد به دنبال دارد.
این ماهیگیر كه معتقد است گرفتاری های زندگی شهری و استرس های این سبك زندگی سبب كم شدن تعداد ماهیگیران با قلاب شده است پیشنهاد داد: باتوجه به وضعیت زندگی شهری، هرچه بیشتر ماهیگیری با قلاب معرفی و قوانین مترتب بر آن نیز تبلیغ شود تا با نظارت متولیان حوزه های زیست محیطی و نهادهای ورزشی، تعداد بیشتری از افراد جامعه به این سمت گرایش پیدا كنند.
به گفته وی، برگزاری مسابقات ماهیگیری با قلاب نیز زیر نظر فدراسیون مربوطه می تواند بسیار در این زمینه راهگشا باشد.

** پای صحبت یك فعال محیط زیست
دكتر جمال قدوسی فعال حوزه محیط زیست نیز با بیان اینكه ماهیگیری در تمامی نقاط دنیا هم به عنوان شغل شناخته می شود و هم ورزش - تفریح اظهارداشت: در ایران ماهیگیری بیشتر به عنوان شغل و ورزش شناخته می شود تا تفریح صحیح.
وی در گفت وگو با خبرنگار ایرنا ادامه داد: اگر بحث شغل در ماهیگیری را كنار بگذاریم می توانیم بگوییم در دهه های گذشته در ایران ماهیگیری به عنوان تفریح وجود داشته و مردم بیشتر برای دوری از دغدغه های زندگی به ماهیگیری روی می آورده اند.
این فعال حوزه محیط زیست گفت: امروزه می بینیم برخی افراد به نام تفریح، برای ماهیگیری، از وسایل غیراستاندارد مانند تور استفاده می كنند و در برخی از مناطق نیز مواد شیمیایی به كار می گیرند كه علاوه بر از بین بردن ماهی ها تمامی دیگر جانوران آبزی آن منطقه را نیز می كُشند.
وی افزود: برخی از سمی به نام «مرگ ماهی» استفاده می كنند كه علاوه بر خفه كردن ماهی ها جانداران آبزی دیگر كه اصلا مصرف خوراكی ندارند را نیز از بین می برند و این كار باعث تغییر اكوسیستم در آن منطقه می شود.
به گفته این فعال حوزه محیط زیست همچنین برخی افراد سودجو از وسایلی همچون دینامیت، تورهای عرضی و نیز موتور برق استفاده می كنند كه این اقدام نسل ماهی های آزاد را منقرض خواهد كرد.
وی گفت: اصل مقوله ماهیگیری یك ورزش شاد است اما به دلیل خشك یا فصلی شدن رودخانه ها و اجازه نداشتن ماهیگیری در بیشتر سدها تعداد ماهیگیران كه این كار را به عنوان تفریح می بینند، طی سال های اخیر كم شده است.
قدوسی با بیان اینكه فرهنگ غلط ماهیگیری یكی از عوامل انقراض نسل برخی از ماهیان است افزود: برای اینكه مردم به این كار به عنوان ورزش نگاه كنند باید فرهنگ دوستدار طبیعت بودن را جا بیندازیم.
وی تاكید كرد: همه آموزش های مرتبط با فرهنگ ماهیگیری با قلاب نیز ازجمله منع ماهیگیری در فصل تخم ریزی باید به جامعه ارائه شود.

گزارش از امیر پرندآور
تهرام/3225/ 1008