۱۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۸
کد خبر 83199466
۰ نفر
حضور آمریكا در عراق به چه قیمتی

تهران- ایرنا- سخنان «دونالد ترامپ» در مورد حفظ پایگاه نظامی در عراق برای نظارت بر ایران با واكنش های گسترده سیاسی در این كشور همراه شد، رسانه های آمریكایی این اتحاد را تعجب آور و به ضرر نیروهای آمریكایی ارزیابی كردند.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، به تازگی «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریكا مدعی شد برای زیر نظر گرفتن ایران به حضور خود در عراق ادامه می دهد. وی در گفت وگو با یك شبكه تلویزیونی آمریكایی با صراحت اعلام كرد كه ایالات متحده یك پایگاه فوق العاده با هزینه های باورنكردنی احداث كرده است تا كشورها و مناطق بحران زده در خاورمیانه را زیر نظر داشته باشد و یكی از اهداف مهم كاخ سفید تحولات مربوط به ایران است.
این اظهارنظر دونالد ترامپ با انتقاد «برهم صالح» رئیس جمهوری عراق مواجه شد. وی این اقدام را بدون دریافت مجوز از سوی بغداد عنوان و تاكید كرد بغداد و واشنگتن بر سر حضور نیروهای آمریكایی برای مقابله با تروریسم توافق كردند. در این چارچوب ایالات متحده نباید اهداف و اولویت های دیگر خود را در این توافق دنبال كند.
برهم صالح در همین زمینه داشتن روابط خوب با ایران و دیگر همسایگان را از اولویت ها در منافع ملی كشور خود تفسیر كرد.
پیش از این كاخ سفید و مقام های نظامی آمریكا مذاكرات گوناگونی را با مقام های عراقی برای پشتیبانی پایگاه های عراقی از عملیات واشنگتن در سوریه انجام داده اند و سخنان اخیر ترامپ موجب تضعیف این تلاش ها و نگرانی بیشتر عراقی ها می شود. زیرا آن ها اعتقاد دارند نیروهای آمریكایی در این صورت درگیر مسائل جنبی و از جمله ایران می شوند و بر مبارزه با داعش و تروریسم تمركز نخواهند داشت.
به اعتقاد تحلیلگران پایگاه نظامی را كه ترامپ از آن برای نظارت بر ایران سخن گفته است پایگاه هوایی «الاسد» در غرب عراق دانستند كه بیشترین تعداد نیروها و سربازان آمریكایی در آن مستقر شده اند. همچنین ترامپ سفر اعلام نشده و ناگهانی خود به عراق پیش از آغاز سال 2019 را نیز به همین پایگاه انجام داده بود.

**پیامدهای سخنان ترامپ
رسانه های ایالات متحده در گزارش های گوناگون به واكنش مقامات رسمی و چهره های سیاسی عراق به سخنان رئیس جمهوری آمریكا پرداختند. این افراد استفاده ابزاری واشنگتن از بغداد برای پیشبرد اهداف سیاست خارجی آمریكا را محكوم كردند و آن را برخلاف تعهد كاخ سفید دانستند.
در طرف مقابل تحلیلگران غربی هم ضمن ابراز شگفتی از این واكنش ها، اظهارات ترامپ را به ضرر ایالات متحده و نیروهای آمریكایی در عراق تفسیر كردند.
روزنامه «واشنگتن پست» در این زمینه نوشت: رئیس جمهوری عراق با تصمیم ترامپ برای استفاده از پایگاه نظامی در عراق برای مراقبت از رفتار ایران مخالفت كرد. وی تاكید كرد كه ایالات متحده نباید بار اولویت های سیاست های خارجی خود را بر شانه بغداد قرار دهد.
این روزنامه اظهارنظر اخیر ترامپ را دلیلی بر افزایش نگرانی مخالفان و موافقان ادامه حضور آمریكا در عراق عنوان كرد. هراس آن ها به این جهت است كه كاخ سفید متهم می شود تنها به دنبال پیگیری اهداف سیاسی خود است و كمك به بغداد جهت رفع نگرانی های امنیتی و تروریستی را اولویت محسوب نمی كند.
به نوشته این روزنامه آمریكایی، سخنان رئیس جمهوری آمریكا موج بزرگی از انتقادات را در عراق برانگیخت به گونه ای كه تعدادی از حقوقدانان عراقی پیش نویس طرحی را آماده كردند كه خواستار خروج همه نیروهای نظامی آمریكا در این كشور است. برخی دیگر اعتقاد دارند باید در توافق صورت گرفته میان دو كشور كه موجب حضور بیش از پنج هزار سرباز آمریكایی در عراق می شود بازبینی كرد.
حتی برخی مقام های رسمی و سیاسی در بغداد نیز در گفت وگو با شبكه سی.بی.اس آمریكا سخنان ترامپ را فرصتی مناسب برای تقویت تلاش ها در عراق برای بیرون كردن آمریكا ارزیابی كردند. برهم صالح نیز ضمن ابراز تعجب از اظهارات رئیس جمهوری آمریكا تاكید كرد: ما اجازه چنین اقدامی را نمی دهیم. عراق نمی خواهد به ابزاری در منازعه میان كشورهای دیگر تبدیل شود.

**انسجام كم سابقه عراقی ها در مقابل ترامپ
یكی از نكات مهم از سوی رسانه های آمریكایی همسویی بی سابقه همه گروه های عراقی به سخنان ترامپ بوده است. روزنامه «نیویورك تایمز» نوشت سخنان ترامپ در مورد پایگاه های ایالات متحده در عراق با واكنش انتقادی منسجمی در بغداد روبرو شد.
این روزنامه عنوان داشت سخن غیرمنتظره ترامپ در زمینه مراقبت از ایران از طریق عراق، به یك پیامد غیرقابل تصور منجر شد كه آن هم «اتحاد گروه های سیاسی» این كشور بود. اما مشكل ترامپ این بود كه این انسجام بی سابقه در مخالفت با طرح وی شكل گرفت به گونه ای كه ممكن است به عنوان یك مانع، از ظرفیت ها و توانایی های سربازان آمریكایی در این كشور بكاهد. حتی پیش نویس طرحی آماده شده است كه موجب محدودیت در اقدامات و تحرك نیروهای ایالات متحده در عراق می شود.
به نوشته این روزنامه آمریكایی، اگرچه رئیس جمهوری عراق با زبانی نرم به مقام های آمریكایی پیام داد كه بار برنامه های خود را به عراق و همزیستی ان با همسایگان منتقل نكنند اما اعضای پارلمان عراق و رهبران سیاسی این كشور به شدت در برابر ترامپ موضع گرفتند. همه آن ها وی را به نادیده گرفتن حاكمیت عراق متهم كردند.
حتی یكی از گروه های سیاسی مخالف حضور آمریكا در عراق كه تندترین واكنش ها را نشان داد تاكید كرد اظهارات ترامپ نیروهای آمریكایی را به اهداف اصلی و مشروعی برای مقاومت عراقی ها تبدیل كرد.
به نوشته این روزنامه حتی مقام های اطلاعاتی و نظامی آمریكا هم از سخنان ترامپ در مورد وظیفه دیده بانی از تحولات ایران در پایگاه الاسد یا هر پایگاه دیگر در عراق ابراز نارضایتی كردند.
علاوه بر این دیدار ناگهانی ترامپ از این پایگاه كه حدود یك ماه قبل صورت گرفت هم موجب ناراحتی سیاستمداران عراقی شده بود زیرا رئیس جمهوری آمریكا به دیدار مقام های ارشد این كشور نرفت. برخی از این مقام ها اقدام ترامپ را حركتی متكبرانه خواندند كه یادآور رفتار آمریكا در دوره اشغال عراق در سال 2003 بود كه به سوءاستفاده از زندان ابوغریب، درگیری ها و تلفات فراوان و خشونت های فرقه ای گسترده در این كشور منجر شد.
شبكه تلویزیونی «سی.ان.بی.سی» آمریكا هم به بازتاب های سخنان ترامپ در مورد عراق پرداخت و عنوان داشت رئیس جمهوری عراق می گوید ایالات متحده اجازه ندارد فشار سیاست های خود را بر دوش عراق بگذارد و از خاك عراق برای مراقبت از ایران استفاده كند. برهم صالح حجم مبادلات دوجانبه 12 میلیارد دلاری و هماهنگی با تهران را برای بغداد مهم توصیف كرد.
به نوشته این گزارش، اظهارات ترامپ موجب ناراحتی شدیدی در عراق شد زیرا به اعتقاد آن ها نوعی انحراف آشكار از ماموریت و تعهد بلندمدت واشنگتن در عراق را نشان می دهد؛ این ماموریت با هدف كمك كردن به نیروهای محلی در مبارزه با تروریسم شكل گرفت.
به همین دلیل برخی نگران هستند كه مقام های دولت بغداد نسبت به نیت آمریكا از حضور در عراق بدبین شوند. پیشتر هم برخی از این مقام ها ایالات متحده را به نقض حاكمیت عراق متهم كرده بودند. حتی «حسن كریم الكعبی» معاون اول رئیس مجلس عراق اظهارات رئیس جمهوری آمریكا را «نقض آشكار و صریح حاكمیت و اراده ملی» این كشور توصیف كرد.
این شبكه آمریكایی اذعان كرد ارتباطات دینی، فرهنگی و ژئوپلتیكی ایران با عراق كه به طور عمده جمعیت شیعه آن بیشتر است، در كنار نقش تهران در مقابله با تروریسم و نابودی داعش، دلیلی بر سنگین بودن وزنه سیاسی ایران در عراق است.
پژوهش**9130 **1552