اعطای روادید 6 ماهه به بازرگانان ایرانی برای سفر به پاكستان

تهران- ایرنا- سفیر جمهوری اسلامی پاكستان در تهران، از اعطای روادید 6 ماهه یا یك‌ساله چند بار ورود (Multiple) به تجار و بازرگانان ایرانی خبر داد كه از سوی اتاق بازرگانی تهران معرفی‌نامه داشته باشند.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از اتاق بازرگانی تهران، در همایش مشترك اتاق تهران و سفارت پاكستان، خانم «رفعت مسعود»، تشكیل كمیته‌های مشترك مرزی را در توسعه روابط تجاری موثر دانست و گفت: مساله صدور ویزا برای تاجران ایرانی را حل كرده‌ایم؛ به موجب مصوبه كمیته مشترك مرزی، هر تاجر ایرانی با در دست داشتن نامه از اتاق‌های بازرگانی ‌می‌تواند ویزای 6 ماهه از پاكستان دریافت كند.
وی همچنین از اجرای «كارنه‌تیر*» در مسیر ترانزیتی ایران و پاكستان و عبور نخستین كامیون ایرانی به پاكستان بر اساس كنوانسیون تیر (TIR) خبر داد.
كارنه تیر (TIR carnet) سندی است گمركی كه برای ترانزیت بین المللی كالا در چارچوب كنوانسیون تیر(TIR) در كشور مبدا صادر می شود و به موجب آن كالا در وسیله نقلیه جاده ای به طور پلمپ شده از خاك كشورهای بین راه عبور می كند و تا مقصد نیازی به انجام تشریفات گمركی مربوط به ترانزیت در مرزهای ورودی و خروجی این كشورها طبق قوانین داخلی آنها نخواهد بود.

** برنامه حركت هفتگی 6 قطار از زاهدان به كویته
سفیر پاكستان در تهران، اظهار داشت: اقدامات برای حركت هفتگی 6 قطار باربری و كانتینربر میان زاهدان و كویته پاكستان در دست انجام است.
وی در ادامه، با ارائه اطلاعاتی از كشورش گفت: پاكستان با جمعیت حدود 210 میلیون نفر، تولید ناخالص داخلی آن معادل 313 میلیارد دلار دارد؛ همچنین درآمد سرانه در آن حدود 1222 برآورد شده است. ارزش واردات پاكستان از سراسر جهان حدود 44 میلیارد دلار و صادرات آن 17 میلیارد دلار است.
وی یادآورشد كه واردات پاكستان از ایران، طیف گسترده‌ای از كالاها اعم از محصولات پتروشیمی، كشاورزی، سرامیك و فرش را دربرمی گیرد.
مسعود ادامه داد: اما واردات ایران از پاكستان شامل اقلام محدودی در حوزه منسوجات و كشاورزی ‌می‌شود. نتیجه آنكه صادرات ایران به پاكستان در 9 ماه گذشته از آوریل تا دسامبر، 18 درصد رشد داشته و صادرات پاكستان به ایران در همین مدت با كاهش 34 درصدی روبه‌رو شده و به همین دلیل موازنه تجاری به نفع ایران است.

** ضرورت اقدام دو كشور برای تحقق تجارت آزاد
سفیر پاكستان در ایران ادامه داد: «این برای من مایه تعجب است كه ایران به عنوان كشوری در معرض تحریم، توانسته است موازنه تجاری با پاكستان را به نفع خود حفظ كند و متاسفانه ما نتوانسته‌ایم صادرات بالایی به ایران داشته باشیم.»
وی با اعلام اینكه در سال 2006 میان دو كشور موافقت‌نامه ترجیحی به امضا رسیده است، در این باره توضیح داد: این موافقت‌نامه باوجود آنكه فهرست كالاها نیز در آن نهایی شد، هنوز اجرایی نشده است. در آخرین مذاكرات وزیران خارجه 2 طرف، عنوان شد كه ایران ‌می‌خواهد به فهرست موافقت‌نامه ترجیحی اقلامی اضافه كند؛ اما از نظر من بهتر است به جای اجرای چنین موافقت‌نامه‌ای، به سوی تجارت آزاد حركت كرده تا بدین ترتیب مشكلات غیرتعرفه‌ای بازرگانان 2 طرف نیز برطرف شود.
رفعت مسعود با بیان اینكه بخشی از تجارت 2 كشور از طریق راه‌آهن و كامیون انجام ‌می‌گیرد، ادامه داد: میان ایران و پاكستان كنوانسیون (تیر) به امضا رسیده است؛ همان‌گونه كه كامیون‌های ایرانی توانسته‌اند وارد پاكستان شوند، امیدواریم كامیون‌های پاكستانی نیز امكان ورود به خاك ایران را بیابند.

** اعتراض به موانع غیرتعرفه‌ای برای تجار پاكستانی
سفیر پاكستان در ایران در ادامه، نبود كانال‌های بانكی موثر میان دو كشور را یكی از چالش‌های توسعه مراودات تجاری دانست و گفت: پاكستان و ایران یك موافقت‌نامه پرداختی منعقد كرده بودند كه دوره آن منقضی شده است.
«هرچند در دوره‌ای كه این موافقت‌نامه برقرار بود نیز مفاد آن به اجرا درنیامد. پیشنهادی كه در این زمینه وجود دارد این است كه یك بانك ایرانی شعبه‌ای در پاكستان راه‌اندازی و معاملات را با ارزهای داخلی، ریال یا روپیه پشتیبانی كند. در این زمینه مذاكره با بانك مركزی 2 طرف راهگشا خواهد بود.»
مسعود گفت: بازرگانان پاكستانی ‌می‌گویند ما با تبعیض مقام های ایرانی رو‌به‌رو هستیم و موازنه تجاری دو كشور نیز همین مساله را نشان ‌می‌دهد. تحقیقاتم نشان ‌می‌دهد واردكنندگان ایرانی ‌می‌توانند با نرخ‌های رسمی ارز مبادله كنند اما صادركنندگان پاكستانی به ایران از چنین امكانی برخوردار نیستند. موانع غیرتعرفه‌ای و مالیات بر بار و جاده كه توسط طرف ایرانی اخذ ‌می‌شود، از دیگر موارد مورد اعتراض تجار پاكستانی است.
وی همچنین گفت: صادركنندگان برنج از پاكستان به ایران نیز این گلایه را مطرح ‌می‌كنند كه زمان آزمایش برنج در آزمایشگاه‌های ایران بسیار طولانی است. سیب ایران در پاكستان نیز با چنین مشكلی مواجه بوده و باید مشكلاتی از این دست برای بازرگانان 2 طرف حل شود.

** فروش برق در ازای خرید برنج
سفیر پاكستان در تهران سپس به آمار واردات برنج ایران از كشورهای مختلف اشاره كرد و گفت: براساس اطلاعات انجمن برنج ایران، واردات برنج ایران در سال 2017 از كشورهای تولیدكننده برنج از جمله هند و تایلند به مراتب بیشتر از پاكستان بوده است در حالی كه در این سال، محصول برنج پاكستان از كیفیت بالایی برخوردار بود.
مسعود افزود: پیگیری دلایل این اتفاق نشان ‌می‌دهد كه نبود كانال بانكی میان ایران و پاكستان، مهم‌ترین عامل كاهش واردات برنج ایران از پاكستان است؛ حال آنكه به دلیل برقراری مكانیزم استفاده از منابع فروش نفت ایران به هند، واردات برنج از این كشور برای ایران به راحتی و با حجم بالا امكان‌پذیر بوده است در حالی كه با توجه به نیاز جدی پاكستان به برق، 2 كشور می‌توانند مكانیزم فروش برق در ازای خرید برنج از پاكستان را اجرایی كنند.

** تجارت غیرقانونی بین دو كشور
سفیر پاكستان در بخش دیگری از سخنانش، وجود تجارت غیرقانونی میان دو كشور را مورد نقد قرار داد و افزود: در حالی كه تجارت رسمی میان دو كشور رقمی در حدود یك میلیارد و 300 میلیون دلار است؛ برای ارزیابی تجارت غیررسمی میان 2 طرف، از رقمی معادل 3 میلیارد و 300 میلیون دلار سخن به میان می‌آید؛ براین اساس دولت‌های دو كشور باید با حساسیت بیشتری نسبت به حل معضل قاچاق اقدام كنند.
مسعود، از انواع میوه‌ها از جمله انبه، انواع البسه و ادوات ورزشی و نیز پوشاك به عنوان مهم‌ترین كالاهای قاچاق از پاكستان به ایران یاد كرد و یكی از دلایل وجود این قاچاق را تعرفه‌ و عوارض بالای گمركی دانست.
وی همچنین با یادآوری ایجاد بسترهایی برای توسعه بندر چابهار گفت: در پاكستان نیز بندر گوادر در حال رشد و توسعه است و این 2 بندر را باید مكمل یكدیگر و برای گسترش مناسبات تجاری و اقتصادی 2 كشور قرار داد.
وی در عین حال، انرژی‌های تجدیدپذیر، تجهیزات پزشكی و نیز صنعت گردشگری را از جمله زمینه‌های همكاری مشترك میان دو كشور بیان كرد.
رفعت مسعود در پایان گفت: در حالی كه در تهران رستوران‌های متعددی از سایر كشورها وجود دارد، اما متاسفانه هیچ رستوران پاكستانی ساخته نشده است و به نظر ‌می‌رسد با تاسیس آن، ‌می‌توان فرهنگ و آداب ملت پاكستان را بهتر به مردم ایران شناساند.

** رشد 44 درصدی تجارت ایران و پاكستان
در این نشست كه رئیس اداره امور پاكستان وزارت امور خارجه و نماینده دفتر آسیا و اقیانوسیه سازمان توسعه تجارت نیز حضور داشتند، فرصتی ایجاد شد تا تجار و بازرگانان ایرانی مسائل و مشكلات تجارت با پاكستان را با مسئولان ایرانی و سفیر پاكستان در تهران در میان بگذارند.
در ابتدای این گردهمایی، «محمدرضا بختیاری»، معاون امور بین‌الملل اتاق تهران در سخنانی به روابط دیرینه ایران و پاكستان اشاره كرد و گفت: پاكستان یكی از شریكان تجاری مهم ایران محسوب ‌می‌شود و صادرات ایران به این كشور در سال گذشته، حدود یك میلیارد دلار برآورد شده است.
«البته توقع از حجم تجارت 2 كشور بیش از این‌هاست و انتظار می رود با افزایش مراودات، ارزش تجاری ایران و پاكستان افزایش پیدا كند.»
وی با بیان اینكه تجارت ایران و پاكستان در سال 1396 افت قابل‌توجهی را تجربه كرد، ادامه داد: تجارت 2 كشور پیش از سال 1396، بیش از یك میلیارد دلار بود اما در این سال به 600 میلیون دلار كاهش یافت؛ بررسی آمار مبادلات ایران و پاكستان در10 ماه امسال نشان ‌می‌دهد كه سطح مناسبات تجاری از مرز یك میلیارد دلار گذشته و حجم تجارت نسبت به سال 1396 حدود 42 درصد رشد كرده است.
معاون امور بین‌الملل اتاق بازرگانی تهران خطاب به فعالان اقتصادی حاضر در این نشست ابراز امیدواری كرد كه در این جلسه هم‌اندیشی، راهكارهایی برای توسعه روابط دوجانبه ارائه شود.

** ضرورت برقراری تجارت آزاد میان دو كشور
«بهمن عشقی» دبیركل اتاق تهران نیز در این گردهمایی، به برقراری صلح و آرامش میان دو كشور ایران و پاكستان در طول تاریخ اشاره كرد و گفت: ظرفیت‌های بزرگی برای همكاری‌های مشترك 2 كشور در حوزه‌های اقتصادی فراهم است، از این رو دو كشور باید به سمت برقراری تجارت آزاد گام بردارند و برای اجرایی كردن آن نیز دولت‌های 2 كشور باید همت كنند.
وی با یادآوری اقتصاد رو به رشد پاكستان و بیان برخی شاخص‌های اقتصادی این كشور در سطح بین‌المللی، افزود: باوجود همسایگی و نزدیكی ملت‌های 2 كشور، مناسبات اقتصادی و تجاری ایران و پاكستان در سطح پایینی برقرار است كه باید دلایل آن موشكافی شود.
به گفته وی، آمار گمرك ایران نشان می‌دهد كه تراز بازرگانی 2 كشور در سال گذشته، در حدود 800 میلیون دلار بوده است.
اقتصام**9189** 2023