وزیر نیرو از سد «خرمرود» استان همدان بازدید كرد

همدان- ایرنا- وزیر نیرو در ادامه سفر خود به استان همدان به همراه نماینده مردم تویسركان در مجلس شورای اسلامی، امام جمعه و فرماندار تویسركان از روند ساخت سد خرمرود بازدید كرد.

به گزارش ایرنا، مدیرعامل شركت آب منطقه ای همدان روز سه شنبه در حاشیه این بازدید گفت: ساخت سد مخزنی خرمرود در شهرستان تویسركان با 20 درصد پیشرفت فیزیكی در دست اجرا است.
منصور ستوده افزود: این سد بر روی رودخانه خرمرود با آورد سالیانه 6 میلیون و 500 هزار متر مكعب در حال ساخت است.
وی عنوان كرد: این سد برای نخستین بار با سرمایه گذاری بخش خصوصی داخلی ساخته می شود و با یك هزار و 750 میلیارد ریال تا پایان سال 99 بهره برداری می شود.
ستوده با اشاره به اینكه عملیات ساخت این سد از خرداد سال 1396 آغاز شده است اظهار داشت: اعتبار اولیه ساخت این سد یك هزار و 380 میلیارد ریال است كه طبق ماده 56 در وزارت نیرو، سرمایه گذاری طرح را پیمانكار انجام می‌دهد و بعد از 6 ماه از تكمیل ساخت، دولت در مدت سه سال هزینه و سود سرمایه گذاری را به پیمانكار می پردازد.
وی افزود: حجم مخزن این سد هشت میلیون و 300 هزار متر مكعب است كه هشت میلیون و 100 هزار متر مكعب آن مفید است و علاوه بر تامین آب شرب 48 روستا، در بخش كشاورزی و صنعت بسیار كارآمد محسوب می شود.
وی ادامه داد: این سد 9 میلیون و 600 هزار متر مكعب آب قابل تنظیم در سال تامین می كند كه 2 میلیون و 800 هزار متر مكعب آن در بخش شرب و صنعت، پنج میلیون متر مكعب در بخش كشاورزی و یك میلیون و 40 هزار متر مكعب به بخش محیط زیست اختصاص می یابد.
مدیرعامل شركت آب منطقه ای همدان با بیان اینكه این سد از نوع خاكی همگن با هسته رسی است عنوان كرد: نزدیك به 2 میلیون و 500 هزار متر مكعب برای بدنه این سد خاكریزی می شود.
ستوده ادامه داد: 100 دستگاه ماشین آلات سنگین و 250تن نیروی انسانی در حال ساخت این سد هستند.
وی با اشاره به اینكه این سد 700 متر طول تاج دارد ادامه داد: ارتفاع این سد از پی 54 متر و ارتفاع از كف آن 46 متر است.
ستوده با اشاره به اینكه نوع سر ریز سد آزاد با دهانه اوجی شكل و 196 متر مكعب بر ثانیه ظرفیت سرریز دارد، افزود: عرض از كف سد این سد 257 متر و عرض تاج آن 9 متر است.
وی تاكید كرد: با بهره برداری از سد خرمرود علاوه بر ماندگاری جمعیت فعلی، شاهد مهاجرت معكوس به این منطقه خواهیم بود.
مدیرعامل شركت آب منطقه ای همدان گفت: سد مخزنی خرم رود 120 هكتار وسعت دارد كه سطح دریاچه آن 63 هكتار است.
وی ادامه داد: طول سر ریز آن 20 متر و ظرفیت سیستم انحراف تونل بتنی سد 68 متر مكعب بر ثانیه است.
ستوده ابراز امیدواری كرد: عملیات ساخت این سد تا اسفند سال 1399 به پایان برسد.
نماینده مردم تویسركان در مجلس شورای اسلامی نیز در این بازدید گفت: این سد كاربرد فراوانی دارد و علاوه به تامین آب شرب روستاهای اطراف، یك مسیر گردشگری نیز محسوب می شود.
محمد مهدی مفتح افزود: عملیات ساخت این سد پنج درصد از برنامه زمان بندی جلوتر است.
سد خرم رود در 54 كیلومتری جنوب غربی شهر همدان و در منطقه خرمرود بین دو روستای سیستانه و اشتران شهرستان تویسركان ساخته می شود.
سدهای آبشینه، اكباتان، سرابی تویسركان، شنجور رزن، شیرین سو، كلان ملایر و گرین نهاوند از سدهای مهم استان همدان به حساب می آیند.
9904**2090