كیفیت گندم خراسان شمالی از میانگین كشوری مطلوب تر است

بجنورد- ایرنا- مدیركل غله و خدمات بازرگانی خراسان شمالی گفت: براساس بررسی های انجام شده از سوی كارشناسان كشاورزی، كیفیت گندم این استان به علت اقلیم مناسب از میانگین كشوری مطلوب تر است و به همین دلیل متقاضی زیادی دارد.

به گزارش ایرنا وحیدرضا فریدونی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: همچنین به علت استفاده مناسب از كود و سم، استفاده از بذرهای اصلاح شده و همچنین مبارزه به موقع با آفات بخصوص سن، كیفیت گندم استان مطلوب است.
وی با بیان اینكه استفاده از جوش شیرین در نان های خراسان شمالی كامل حذف شده است افزود: آرد نان در این استان به آهن و اسید فولیك نیز غنی سازی شده است.
به گزارش ایرنا مصرف جوش شیرین در نان باعث عدم جذب كلسیم، آهن، روی و منیزیم و ایجاد سوء تغذیه در دراز مدت می شود.
فریودنی اظهار داشت: باتوجه به ضررهای فراوان جوش شیرین و آثار سوء آن بر سلامت مصرف كنندگان و همچنین افزایش دورریز نان با پیگیری های دستگاه های مربوطه مصرف این ماده شیمیایی در نان ممنوع اعلام شده است.
وی بر مصرف سبوس در نان تاكید كرد و افزود: سبوس در نان باعث ماندگاری آن بیشتر در سفره خواهد شد.
مدیركل غله و خدمات بازرگانی خراسان شمالی گفت: افزایش میزان سبوس در نان باعث بهبود ارزش غذایی نان می شود، ویتامین های گروه B، اسید فولیك، كلسیم، آهن، منیزیم و فیبر باعث این ارزش هستند.
مدیركل غله و خدمات بازرگانی خراسان شمالی گفت: 300 هزار تن ظرفیت ذخیره گندم در این استان پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایجاد شد این درحالی است كه استان پیش از انقلاب فاقد سیلو یا انبار گندم بود.
فریدونی اظهار داشت: از مجموع ظرفیت ذخیره سازی گندم در استان 75 هزار تن سیلوی بتنی، 95 هزار تن سیلوی فلزی، 95 هزار تن انبارهای مكانیزه و 35 هزار تن انبار های نیمه مكانیزه است.
وی با بیان اینكه هم اكنون 6 كارخانه آرد در این استان وجود دارد اظهار داشت: اكنون تمامی كارخانه های آرد به روش والسی و از استاندارد بالایی برخوردار هستند.
وی با بیان اینكه در سال زراعی جاری افزون بر 91 هزار تن گندم مازاد بر نیاز از كشاورزان خریداری شد گفت: گندم با قیمت هر كیلوگرم 13 هزار ریال از كشاورزان این استان خریداری و در انبار ها ذخیره سازی شد.
كشاورزان امسال در 49 هزار هكتار اراضی آبی و 80 هزار هكتار اراضی دیم گندم كشت كرده بودند كه افزون بر 91 هزار تن تحویل سیلوها شد.
اكنون یكهزار و 112 واحد نانوایی یارانه پز و حدود 300 واحد آزاد پز در خراسان شمالی دایر است و ماهیانه بطور میانگین هفت هزار تن آرد بین واحدهای نانوایی یارانه ای این استان توزیع می شود.
خراسان شمالی با جمعیت بیش از 863 هزار نفر 344 هزار هكتار عرصه كشاورزی دارد كه از این سطح 300 هزار هكتار كشتزاز است و بیش از 80 هزار بهره بردار بخش كشاورزی در این حوزه فعالیت می كنند، این استان بیشترین شاغل در بخش كشاورزی را دارد.
3007/ 6042