مخالفت دو فراكسيون عمده پارلمان عراق با حضور نظامي آمريكا

بغداد – ايرنا – دو فراكسيون عمده پارلمان عراق و حامي دولت اين كشور روز سه شنبه در يك نشست ويژه بار ديگر بر مخالفت خود با حضور نظامي آمريكا در خاك كشورشان تاكيد كردند.

به گزارش خبرنگار ايرنا، فراكسيون «الفتح» به رهبري «هادي العامري» و «سائرون» مورد حمايت مقتدا صدر بعد از پايان اين نشست، در بيانيه اي مشترك به موضع اخير ترامپ واكنش نشان دادند و با حضور نظامي آمريكا در خاك كشورشان مخالفت كردند.
ترامپ چند روز پيش طي سخناني بار ديگر گفته بود كه نيروهاي نظامي آمريكا در عراق مي مانند تا مراقب ايران باشند.
برهم صالح رئيس جمهوري عراق روز دوشنبه در واكنش به اين سخنان تاكيد كرد كه نيروهاي آمريكا در چارچوب ائتلاف بين المللي مبارزه با داعش در عراق حضور يافته اند و ماموريتي كه ترامپ گفته، براي آنان تعريف نشده و به اطلاع و موافقت بغداد نرسيده است.
در بيانيه پاياني آمده است كه دو فراكسيون الفتح و سائرون با هرگونه حضور نظامي و وجود پايگاه هاي نظامي زميني آمريكايي ها در خاك عراق مخالف هستند.
هادي العامري در اين نشست در اظهاراتي گفت كه عراق در برابر چالش هاي مهمي قرار دارد كه بايد از آنها به سلامت عبور كند و يكي از مهمترين اين چالش ها مسئله حضور نظاميان آمريكا در خاك عراق است.
وي اضافه كرد كه قانون اساسي عراق با هرگونه حضور نيروي بيگانه در خاك كشور مخالف است.
اين فرمانده سابق ارشد در تشكيلات الحشد الشعبي و دبيركل سازمان بدر تاكيد كرد كه نمي خواهيم عراق سكوي تهديد عليه كشورهاي همجوار باشد.
اظهارات ترامپ در طول روزهاي گذشته با واكنش هاي تندي در داخل عراق مواجه شده و جناح هاي مختلف سياسي و حتي مقامات بلندپايه عراقي، اين اظهارات را زنگ خطري براي امنيت عمومي عراق دانسته و آن را به مثابه رويكرد واشنگتن براي تنش آفريني در منطقه دانستند.
برهمين اساس نمايندگان پارلمان عراق از جناح هاي مختلف خواستار تسريع در تصويب لايحه قانوني خروج نظاميان آمريكا از خاك عراق شده اند.
دو فراكسيون الفتح و سائرون در نشست مشترك امروز خود، علاوه بر بررسي مسئله خروج نظاميان آمريكا از عراق، موضوع اختلافات سياسي دو طرفه و همچنين راهكارهاي حمايت از دولت به منظور پيشبرد برنامه هاي اقتصادي و رفاهي اش را بحث و بررسي كردند.
در اين جلسه «نصار الربيعي» عضو برجسته فراكسيون سائرون پيشنهاد تشكيل يك كميته مشترك بين دو فراكسيون براي حل و فصل اختلافات في ما بين را داد.
دو فراكسيون الفتح و سائرون هسته هاي اصلي دو فراكسيون فراگيرتر در پارلمان عراق را تشكيل مي دهند كه الفتح هسته فراكسيون سازندگي و سائرون هسته فراكسيون اصلاح را هستند.
خاورم *4*353*380*