زنگنه: فقط برای منافع ملت ایران تعظیم می كنیم

تهران- ایرنا- وزیر نفت با تكذیب ادعاهای مربوط به مخالفت با امضای قرارداد با شركت های روسی و چینی، گفت: «فقط در مقابل منافع ملت ایران تعظیم می كنم، حاضر نیستم برای اینكه فردی خوشش بیاید از عزت ملت ایران كوتاه بیایم، دنبال این نیستیم كه كشورهای دیگر از ما خوششان بیاید.»

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «بیژن زنگنه» امروز (سه شنبه) در نشست خبری با تشریح دستاوردهای صنعت نفت، درباره نامه 72 نماینده مجلس و ادعاهای مطرح شده درباره تمایل نداشتن وزیر نفت برای همكاری با شركت های روسی و چینی، گفت: برخی ادعاها فقط مطرح شده و سندی برای آن ارایه نمی شود. «آنها می گویند ما تمایل نداریم با روسیه و چین كار كنیم اما سند و دلیلشان چیست؟»
وی ادامه داد: ما برای میدان های آزادگان و یادآوران با چینی ها مذاكرات خارج از مناقصه داشته ایم اما آنها براساس ملاحظاتشان تمایل به همكاری ندارند.
وزیر نفت گفت: «می خواهیم قرارداد امضا كنیم اما چینی ها و ... به عنوان پدر عروس نیز باید موافقت كنند.»
زنگنه با بیان اینكه «كدام قرارداد را آنها خواسته اند امضا كنند اما ما امضا نكرده ایم؟» اظهار داشت: فقط در مقابل منافع ملت ایران تعظیم می كنم.

** معاملات نفت شفاف است
وزیر نفت گفت: برخی می گویند ما اتاق تاریك معاملات نفت داریم؛ بله ما برای دشمنان اتاق تاریك داریم اما برای نظام و داخل كشور همه فعالیت ها شفاف است. «روزی كه این شرایط سخت بر طرف شود همه شرایط و فعالیت ها را خواهیم گفت.»
وی ادامه داد: شبانه روز در حال فعالیت برای مقابله با تحریم و دور زدن آن هستیم اما نمی توان آنها را اعلام كرد زیرا آمریكا، رژیم صهیونیستی و اشرار منطقه نیز آنها را خواهند شنید.
زنگنه افزود: همان طور كه آمریكا نتوانست صادرات نفت ما را به صفر برساند با اقدامات انجام شده توسط ما در آینده نیز نخواهد توانست این كار را انجام دهند.
وی خاطرنشان كرد: اكنون چند صد نفر در وزارت خزانه داری و اداره اوفك آمریكا بطور لحظه ای در حال رصد فعالیت های نفتی ایران و كارشكنی هستند.

** طرح ادعاهای بدون سند توسط نمایندگان
وزیر نفت درباره ادعای مطرح شده در نامه 72 نماینده مجلس به سران سه قوه مبنی بر درخواست روسیه برای ساخت خط لوله صادرات گاز ایران به اروپا نیز گفت: این موضوع را برای نخستین بار است كه می شنوم؛ مذاكرات زیادی با روس ها داشته ایم اما هیچگاه چنین پیشنهادی را نداده اند.
وی افزود: «بحث صادرات گاز به اروپا، موضوع مهمی است كه باید خدمت رهبر معظم انقلاب و رییس جمهوری ارایه شود كه هیچ وقت مطرح نشده است.»
زنگنه گفت: «عجیب است كه این پیشنهاد مهم را روس ها به مقام های ایران نداده اند اما رفته اند در گوشی به یكی از كارشناسان گفته اند و وی نیز به این نمایندگان منتقل كرده است.»
«چرا چنین دروغ های شاخدار و بزرگی را عده ای رفته و به نمایندگان گفته اند.»
وزیر نفت به اهمیت صنعت نفت در دوران تحریم اشاره كرد و افزود: نوك اصلی جنگی كه آمریكا علیه ملت ایران به‌طور غیرقانونی و یك‌جانبه و به تحریك منافقین و با حمایت اسرائیل و اشرار منطقه آغاز كرده، صنعت نفت است.
وی ادامه داد: هدف نخست آمریكا آن است كه درآمد صادراتی ایران را به صفر برساند و در صورتی كه موفق به تحقق این هدف نشوند تلاش می‌كند مانع نقل و انتقال پول صادرات ایران شود.

**افزایش 30 برابر ظرفیت پالایش گاز
وزیر نفت به دستاوردهای صنعت نفت پس از پیروزی انقلاب اسلامی اشاره كرد و گفت: این صنعت با وجود همه فشارها و تحریم ها، به جایگاه مطلوبی رسیده و رشد كرده است.
زنگنه با اشاره به رشد صنعت گاز، اظهار داشت: پیش از پیروزی انقلاب اسلامی صنعت گاز رشد چندانی نداشت و ظرفیت پالایش گاز تنها 36 میلیون مترمكعب در روز بود.
وی افزود: اما اكنون ظرفیت پالایش گاز كشور با رشد 30 برابری به روزانه یك هزار و 60 میلیون مترمكعب افزایش یافته است.
وزیر نفت ادامه داد: در ابتدای انقلاب 52 هزار انشعاب گاز داشتیم اما كنون به 11.5 میلیون انشعاب افزایش یافته است.
زنگنه اضافه كرد: پوشش گازرسانی در كشور در سال 57 تقریبا صفر بود اما اكنون حدود 92 درصد جمعیت كشور از گاز بهره مند هستند.
وی با بیان اینكه در ابتدای انقلاب تنها یك روستا گاز داشت، اما اكنون 27 روستا گازرسانی شده است، گفت: 77 درصد جمعیت روستایی كشور از نعمت گاز برخوردار هستند.
زنگنه افزود: تولید میعانات گازی كشور در سال 57 نزدیك صفر بود اما اكنون به حدود 750 هزار بشكه در روز رسیده است.

** افزایش 30 برابری تولید پتروشیمی
وزیر نفت درباره توسعه صنعت پتروشیمی نیز گفت: توسعه پتروشیمی به معنای كاهش خام فروشی است كه پس از انقلاب اسلامی رشد چشمگیری داشت.
زنگنه اضافه كرد: در سال 57 یك میلیون تن محصول پتروشیمی تولید می شد كه اكنون به بیش از 30 میلیون تن با ارزش بیش از 17 میلیارد دلار رسیده است كه 5.5 میلیارد دلار آن به فروش داخلی اختصاص دارد.
وی ادامه داد: خوراك پتروشیمی افزایش یافته است به طوری كه تولید اتان كشور به بیش از 10 میلیون تن در سال خواهد رسید كه مازاد نیاز كنونی پتروشیمی هاست.
وزیر نفت ادامه داد: متانول كاوه، متانول سبلان، كود شیمیایی لردگان، پتروشیمی میاندوآب، فاز نخست الفین پتروشیمی بوشهر، الفین ایلام، صدف عسلویه، متانول كاوه و طرح پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس از طرح هایی هستند كه در سال 98 راه اندازی خواهد شد.
وی اظهار داشت: ظرفیت این واحدها 12 میلیون تن در سال است كه حدود هفت میلیارد دلار برای ساخت آنها سرمایه گذاری می شود.

**افزایش 2 برابری ظرفیت پالایش نفت
وزیر نفت درباره رشد صنایع پالایشی نیز گفت: ظرفیت پالایش نفت در ابتدای انقلاب حدود 1.1 میلیون بشكه بود كه اكنون با رشد بیش از 2 برابری به روزانه 2.2 میلیون بشكه رسیده است.
زنگنه ادامه داد: تولید بنزین نیز در ابتدای انقلاب روزانه 14 میلیون لیتر بود كه اكنون به 105 میلیون لیتر افزایش یافته است.

** افزایش ذخایر نفت و گاز كشور
وزیر نفت درباره ذخایر نفتی كشور گفت: در سال 57 ذخیره هیدروكربنی مایع كشور 88 میلیارد بشكه بود كه با كشف میادین جدید میزان این ذخایر به 160 میلیارد بشكه معادل نفت خام رسیده است.
زنگنه ذخایر قابل برداشت گاز طبیعی ایران در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی را 9 تریلیون مترمكعب اعلام كرد و افزود: این رقم اكنون به 33 تریلیون مترمكعب رسیده است.
وی برداشت نفت خام از میدان‌های غرب كارون اشاره كرد و گفت: در سال 92 برداشت از این میدان‌ها 70 هزار بشكه در روز بود، اما تا پایان امسال میزان تولید به روزانه 350 هزار بشكه خواهد رسید.

** راه اندازی پایانه جدید صادرات نفت در ساحل دریای عمان
وزیر نفت به ساخت پایانه صادراتی در خارج از خلیج فارس اشاره كرد و گفت: پایانه جاسك برای صادرات نفت در خارج از خلیج فارس ساخته می شود.
وی با بیان اینكه این پایانه تا پایان سال 99 به بهره برداری خواهد رسید، افزود: چندین پالایشگاه و پتروشیمی نیز در این منطقه ساخته خواهد شد.

** امضای 6.2 میلیارد دلار قرارداد با پیمانكاران ایرانی
وزیر نفت از مجوز 6 میلیارد و 200 میلیون دلاری برای امضای قرارداد با پیمانكاران ایرانی خبر داد و گفت: شرط این مجوز، استفاده حداكثری از ظرفیت‌های ساخت و اجرای ایرانی‌هاست كه البته بخشی از این منبع مالی باید از بازار داخلی تامین شود.
زنگنه افزود: اقدامات لازم برای تامین مالی این طرح ها از طریق بورس انجام شده است.

** عده ای با لجبازی كشور را به چاه كرسنت بردند
وزیر نفت به پرونده كرسنت (قرارداد صادرات گاز به امارات) اشاره كرد و گفت: كرسنت یك پرونده زنده است كه بررسی آن در دیوان داوری ادامه دارد.
زنگنه اظهار داشت: متاسفانه عده‌ای با لجبازی و نداستن قواعد بین‌المللی ما را در چاه عمیق انداختند كه فعلا نمی توان جزئیات آن را اعلام كرد.
وی افزود: ما در فرایند داوری خوب عمل كردیم به طوری كه به مرحله صدور رای رسید، اما طرف مقابل كارهایی انجام داد كه برای چند ماه صدور رای را به تاخیر انداختند.
وزیر نفت ادامه داد: امیدواریم با كارهای حقوقی كه انجام می دهیم اوضاع به نفع كشور باشد.
وی با بیان اینكه اعدادی كه درباره رقم جریمه ذكر می شود، هیچ كدام واقعیت ندارند، گفت: هر زمان كه در این پرونده قرار است شرایط به سود ما تمام شود عده ای همزمان در داخل كشور حرف هایی می زنند كه شرایط به ضرر ما می شود.
زنگنه تصریح كرد: پس از رای داوری بهتر می‌توانیم درباره پرونده كرسنت صحبت كنیم.

** اگر برجام نبود در تولید بنزین خودكفا نمی شدیم
وزیر نفت به دستاوردهای برجام اشاره كرد و گفت: اگر برجام نبود هرگز ستاره خلیج فارس نمی‌آمد، اگر برجام نبود ما هنوز گرفتار تامین بنزین بودیم.
زنگنه گفت: تولید بنزین به روزانه 105 میلیون لیتر رسیده كه بخش عمده آن ناشی از راه اندازی پالایشگاه ستاره خلیج فارس بوده است.
وی اضافه كرد: تولید نفت ایران پس از برجام و در فاصله چهار ماه یك میلیون بشكه در روز افزایش یافت و صادرات نفت ایران نیز در اردیبهشت ماه 1397 به 2 میلیون و 780 هزار بشكه رسید كه نشاندهنده موفقیت برجام است.

** ادامه خرید نفت توسط تركیه
وزیر نفت درباره صادرات نفت به اروپا گفت: به علت تحریم های آمریكا نمی توانم رقمی را اعلام كنم اما در اروپا فقط تركیه از ایران نفت می خرد.
زنگنه اضافه كرد: این در حالی است كه ایتالیا و یونان از تحریم خرید نفت ایران معاف هستند اما به ما پاسخ نیز نمی دهند.

** حمایت از ساخت پالایشگاه توسط بخش خصوصی
وزیر نفت درباره ادعای مخالفت وزیر نفت با ساخت پالایشگاه در كشور گفت: من دشمن پالایشگاه سازی نیستم، قانون ما را از پالایشگاه سازی منع كرده و واگذاری پالایشگاه‌ها نیز به همین دلیل انجام شد.
وی افزود: برای ایجاد ظرفیت جدید نزدیك به روزانه 2 میلیون بشكه موافقت اصولی دادیم كه 600 هزار بشكه آن برای پالایشگاه‌های كوچك مخصوص فرآوری میعانات گازی و نفت خام است در این زمینه نیز از هر كسی كه خواهان حمایت باشد، حمایت می‌كنیم.
وزیر نفت اضافه كرد: ما معافیت برای صادرات نفت خام داریم، اما برای صادرات فرآورده نداریم. چرا برخی فكر می‌كنند مصرف فرآورده ساده است.
زنگنه ادامه داد: منتقدان می گویند به همسایگان صادر كنید؛ مگر افغانستان چقدر مصرف فرآورده نفتی دارد.

** مشكل بنزین را باید در كارخانه های خودروسازی جستجو كرد
وزیر نفت درباره افزایش قیمت بنزین نیز گفت: از من پرسیدند تا چه اندازه می‌شود قیمت بنزین را بالا برد، گفتم تاجایی كه مردم تحمل دارند، اما این مطلب را در فضای مجازی به گونه ای دیگر تعبیر كردند.
زنگنه افزود: منظور من این بود تاجایی كه مردم قبول داشته باشند؛ حال اگر مردم قبول ندارند، نباید انجام داد.
وی با بیان اینكه مجلس 10 سناریوی سهمیه بندی بنزین را بررسی كرد كه هیچ كدام رای نیاورد، اضافه كرد: دولت نیز به این موضوع توجه دارد. هدف اصلی دولت، كاستن از مقدار قاچاق و كنترل مصرف است.
وزیر نفت ادامه داد: از مهر امسال بنزین وارد نكردیم و سال آینده نیز بودجه ای برای واردات بنزین در نظر نگرفتیم.
زنگنه اضافه كرد: اوضاع تولید بنزین خوب است، اما بارها گفته‌ام مشكل بنزین را در كارخانه‌های خودروسازی دنبال كنید.
وی با بیان اینكه مصرف بنزین در كشور بالاست، گفت: اما مشكل مصرف بالا مردم نیستند زیرا مردم خودرویی را كه به آن‌ها عرضه شده است را استفاده می‌كنند؛ بنابراین روش‌های غیرقیمتی هم برای ساماندهی و مدیریت مصرف وجود دارد.

** هرگز قرارداد سوآپ نفت با روسیه نداشتیم
وزیر نفت با اشاره به ادعاهای مطرح شده در نامه 72 نماینده مجلس، گفت: در نامه 72 نماینده مجلس آمده است كه استقبال خوبی از رئیس جمهوری چین نشده است، آیا من باید جواب گرم نبودن استقبال از رئیس جمهوری چین را بدهم.
زنگنه با بیان اینكه هر كشوری پروتكل استقبال خودش را دارد، اضافه كرد: من با روس‌ها و چینی‌ها می‌خواهم كار كنم، اما قرارداد 2 طرفه است و وقتی یك طرف امضا نمی‌كند من چه باید كنم.
وزیر نفت ادامه داد: با روس‌ها قرارداد امضا كردیم بخشی عملیاتی شده است و بخشی دیگر نیز عملیاتی خواهد شد.
وی اضافه كرد: ما هرگز قرارداد سوآپ نفت با روسیه نداشتیم كه نمایندگان در نامه خود آوردند، البته ایرادی به نمایندگان نیست بلكه اطلاعات غلط به آنها داده شده است.

** از پیشنهادات برای فروش نفت در بورس استقبال می كنیم
وزیر نفت درباره عرضه نفت در بورس انرژی گفت: هر كسی كه پیشنهادی درباره عرضه نفت در بورس انرژی دارد می تواند ارایه كند و آن را اعمال خواهیم كرد.
زنگنه افزود: اعلام كرده اند كه وزارت نفت عمدا در مقابل فروش نفت در بورس كارشكنی می كند تا مقاومت ملت ایران را بشكند، باید به آنها پاسخ داد كه ما در صف نخست مقاومت ایستاده ایم.
وی اضافه كرد: وزارت نفت هر اقدامی را برای تشویق فروش نفت در بورس انجام داد و حتی با تصویب سران قوا قرار شد كه فروش نفت در بورس انرژی به طور كامل به صورت ریالی انجام شود.
زنگنه ادامه داد: خریداران نفت باید در بازارهایی كه اكنون وزارت نفت در حال فروش نفت در آنهاست، فعالیت نكنند و باید به سراغ بازارهای دیگر بروند.

**عراقی ها پول صادرات گاز را نمی دهند
وزیر نفت درباره ادعای مطرح شده در نامه 72 نماینده مبنی بر این كه وزارت نفت مخالف همكاری با عراق در برداشت نفت از میادین مشترك است، گفت: مشخص نیست كه این نمایندگان این ادعا را از كجا آورده اند.
وی یادآور شد: واقعیت ماجرا چیز دیگری است؛ در واقع ما پیشنهاداتی در این باره داده ایم اما عراقی ها كاری انجام ندادند.
وزیر نفت با بیان اینكه آیا كشوری كه تحریم نیست و هیچ محدودیتی در انتخاب شركت‌های خارجی ندارد، قرارداد مشترك با كشوری كه تحریم است امضا می‌كند كه تحریم شود؟، افزود: عراق اگر از این فداكاری‌ها می‌خواهد انجام دهد، راه‌های بسیار ساده‌تری وجود دارد!
وی افزود: عراق ۱۱ هزار بشكه نفت كركوك را از طریق ایران سوآپ می‌كرد كه پس از تحریم‌ها قطع كرد. حالا این كشور برای ایران ۳۰۰ هزار بشكه نفت می فروشد؟
زنگنه با اشاره به اینكه هم اكنون ماهانه بیش از ۲۰۰ میلیون دلار گاز به عراق صادر می‌شود كه پول آن را به دلیل تحریم نمی‌دهند، گفت: هم اكنون ما ۲ میلیارد دلار بابت گاز و برق از عراق طلب داریم، این پول‌ها را بدهند.
وی درباره سایر ادعاهای مطرح شده در نامه 72 نماینده مجلس، اظهار داشت: در این نامه آمده است كه زنگنه مخالف طرح صادرات گاز به اروپا از مسیر تركیه است زیرا خواستار احداث خط لوله از مسیر گرجستان است.
زنگنه گفت: معلوم نیست كه این نمایندگان این موضوع را از كجا آورده اند، تاكنون هیچ پیشنهادی از سوی گرجی ها برای صادرات گاز از مسیر این كشور را نداشته ایم.
وزیر نفت گفت: برای طرح صادرات گاز از مسیر تركیه نیز یك شیادی مراجعه كرده بود كه دیگر بازنگشت.
زنگنه درباره تكلیف فاز 11 پارس جنوبی و حضور چینی ها در توسعه آن گفت: با چینی های مكاتبه كرده ایم اما هنوز پاسخ نداده اند.
وی درباره صادرات گاز به پاكستان نیز گفت: پاكستان تاكنون اقدامی برای تكمیل خط لوله انجام نداده است.

** استقبال از بررسی نامه نمایندگان در جلسه سران قوا
وزیر نفت گفت: پس از انتشار نامه 72 نماینده مجلس، برخی از آنها اعلام كردند كه این نامه را نخوانده امضا كرده اند و حتی شماری از آنها گفتند كه فكر می كردند نامه تقدیر از وزارت نفت است.
زنگنه اضافه كرد: نامه ای به رئیس جمهوری ارسال كرده و خواستار آن شدم كه محتوای این نامه در جلسه سران قوا بررسی شود تا پاسخ های لازم را بدهیم و آنها قضاوت كنند.

اقتصام**2022**9132** 2023**9189