دانشگاه تهران نقش مهمی در تصمیم سازی كشور دارد

تهران-ایرنا- رئیس دانشگاه تهران گفت كه این دانشگاه نقش مهمی در تصمیم گیری های حوزه علم دارد، به نحوی كه سایر موسسات آموزش عالی همواره منتظر تصمیم‌گیری‌های دانشگاه تهران در حوزه‌های مختلف از جمله فناوری و نوآوری برای رقم زدن آینده كشور هستند.

به گزارش روز سه شنبه گروه دانشگاه ایرنا، محمود نیلی احمدآبادی اظهار كرد: دانشگاه تهران به پشتوانه گذشته علمی و پژوهشی و گستردگی كه در كشور دارد، طرح جدیدی را تحت عنوان شهر دانش راه‌اندازی كرده است كه این یك الگوی واقعی از یك دانشگاه نسل 3 برای انجام مسئولیت اجتماعی خواهد بود. وجود چنین دانشگاهی در قلب تجاری شهر تهران شیوه و ماهیت كسب و كار را تغییر خواهد داد و می‌تواند آینده خوبی را برای این شهر و هم‌چنین كشور رقم بزند.
وی در مراسم چهل سالگی انقلاب اسلامی در مسجد دانشگاه تهران افزود: دانشگاه تهران یكی از كانون‌های اصلی اعتراضات و فعالیت‌ها علیه رژیم شاهنشاهی بوده است. از واقعه 16 آذر كه مركز آن در دانشكده فنی بود و به‌عنوان یك روز بارز بر علیه نظام یاد شده است تا دوران انقلاب، دانشگاه تهران و هم‌چنین مسجد دانشگاه نقش‌آفرینی داشتند.
نیلی احمدآبادی با اشاره به اینكه تحولاتی كه در دانشگاه تهران و مسجد رخ می‌داد، الگوی بسیاری از حركت‌ها در سراسر كشور بود، خاطر نشان كرد: رهبر معظم انقلاب در دیدار با اعضای هیأت علمی از تحصن در مسجد دانشگاه یاد كردند و اینكه چگونه این تحصن توانست منجر به تسریع انقلاب شود. امروز در دانشگاهی هستیم كه نقش بی‌بدیل در شكل‌گیری انقلاب داشته است.
رئیس دانشگاه تهران با یادآوری شعار محوری انقلاب «استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی ایران» افزود: این شعارها پاسخی به عملكرد رژیم گذشته بود، یعنی مردم حس می‌كردند كیان كشور، سنت‌ها و اعتقادهای آنها مورد هجمه قرار گرفته است.
نیلی احمدآبادی افزود: مردم گمان كردند فاصله طبقاتی و فساد زیاد شده است، به‌همین دلیل استقلال كشور را خدشه دار می دانستند و یكی از شعارهای محوری كه همواره مطرح می‌شد، بحث استقلال بود و در نهایت اینكه مردم در سرنوشت سیاسی كشور خود دخالت نداشتند.
وی در ادامه با بیان اینكه استقلال به دلایل مختلف می‌تواند مورد مخاطره قرار گیرد، از دست دادن پایگاه مردمی حاكمیت را یكی از این مخاطرات برشمرد و گفت: حكومت‌ها با از دست دادن پایگاه مردمی ناچار می‌شوند برای بقای خود به دولت‌ها و حاكمیت‌های دیگر تكیه كنند.
رئیس دانشگاه تهران ادامه داد: در حكومت‌های مردمی همواره استقلال آنها تضمین شده است. این استقلال با شعارهای بعدی یعنی آزادی و جمهوری اسلامی رابطه تنگاتنگی دارد. در واقع جمهوی و اسلامی خود به‌گونه‌ای تضمین كننده استقلال است. چرا كه در جمهوریت مردم حضور دارند و تمامی اركان حكومت با مشاركت مردم تشكیل می‌شود و اسلام كه تفكر غالب مردم ایران است پشتوانه و محتوای این جمهوریت را می‌سازد.
به گفته نیلی، خطر دیگری كه استقلال را تهدید می‌كند، وابستگی‌های مختلف كشور به خارج است. اگر كشوری نتواند نیازهای مردم خود را به‌ویژه نیازهای مادی را تأمین كند، به ناچار باید در مقابل كشورهای دیگر كرنش كند و امتیازهایی را به آنها بدهد.
رئیس دانشگاه تهران افزود: در دنیا هیچ كشور نیست كه خودكفا باشد، حتی بزرگترین كشورها هم به نحوی وابسته هستند. بنابراین وقتی صحبت از استقلال می‌شود یك امر نسبی است اما یك كشور در شرایط متعارف امروز باید بتواند نیازهای خود را برطرف كند.
نیلی احمدآبادی با اشاره به اینكه كشور و دولت كشورمان از مستقل‌ترین دولت‌های جهان است، یادآورشد: بر اساس منافع ملی تصمیم می‌گیریم و هیچ قدرت خارجی نمی‌تواند دیدگاه‌های خود را به كشور تحمیل كند و این در سایه جمهوری اسلامی، حضور مردم و آزادی و مشاركت مردم محقق شده است.
وی با اشاره به قدرت اقتصادی و توسعه كشور و اینكه تمدن‌هایی كه از قدرت اقتصادی و تكنولوژی در زمان خود بهره برده‌اند، بر صفحه تاریخ ماندگار شدند، تصریح كرد: كشورهای بسیاری در طول تاریخ در حوزه‌های اقتصادی، اجتماعی و تكنولوژی در زمان خود مطرح بوده‌اند. كشور ما در بسیاری از زمینه‌ها توانسته امروزه زیرساخت‌های خوبی را شكل دهد. یكی از تضمین‌های استقلال در این دوران توان دفاعی است كه بخشی از آن ناشی از تخصص‌ و دستاوردهایی است كه در دانشگاه‌ها به‌دست می‌آید.
نیلی، دیپلماسی علمی شكل گرفته در كشور را یكی از موانع اجماع علیه جمهوری اسلامی به‌ویژه در دوره تحریم‌ها و تخریب‌ها توصیف كرد و گفت: دنیا می‌پرسد كشوری كه اینگونه در حوزه علمی و اجتماعی رشد كرده توجیهی برای تحریم آن وجود ندارد. اما باید اظهار كرد در برخی از زمینه‌ها ما نتوانستیم از علم و دانشی كه امروزه در دانشگاه‌ها و مراكز علمی و پژوهشی است و به آن افتخار می‌كنیم در حوزه‌های مختلف به كار گیریم.
رئیس دانشگاه تهران خاطر نشان كرد: به لحاظ علمی و منابع تحصیل كرده و فهیم جزو كشورهای بسیار موفق دنیا هستیم، اما باید این دانش به سمت توسعه علم و پیشرفت كشور در همه زمینه‌ها قرار گیرد. اگر نتوانیم در چهل سال دوم انقلاب این مشكل را حل كنیم مانند این است كه سرمایه زیادی را حبس كرده باشیم.
نیلی با اشاره به تشكیل خوشه‌های مشورتی كه در دانشگاه‌های كشور شكل گرفته است، گفت: هدف این خوشه‌ها مشاركت در حل مسائل و چالش‌های كشور است تا دانش موجود در دانشگاه‌ها در كنار یكدیگر قرار گیرند و تبدیل به یك راه حل شوند.
رئیس دانشگاه تهران در ادامه كارآفرینی را یكی از اهداف دانشگاه تهران برشمرد و اظهار كرد: شهر دانش زنجیره علم و كسب و كار است. ما بعد از 84 سال از تشكیل دانشگاه تهران باید دانشگاه نسل 3 را داشته باشیم. دانشگاه نسل 3 دانشگاهی است كه مسئولیت اجتماعی خود را انجام می‌دهد و دانشجوی فارغ‌التحصیل آن كارآفرین است.
**9491**1601**