۱۵ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۷:۲۳
کد خبر 83197210
۰ نفر
بنیامین و عبور از روزهای سخت

تهران - ایرنا - نویسنده و كارگردان انیمیشن «بنیامین»، با بیان اینكه فیلمنامه جدی ترین مشكل امروز انیمیشن محسوب می شود، گفت: برای ساخت « بنیامین » روزهای سختی را پشت سر گذاشتیم و اگر همدلی و پشتكار تیم سازنده نبود بنیامین به سرانجام نمی رسید.

به گزارش خبرنگار سینمایی ایرنا، محسن عنایتی عصر دوشنبه در نشست رسانه ای این فیلم انیمیشن در پردیس ملت كاخ رسانه ای جشنواره فیلم فجر اظهار داشت: شش ماه پیش‌تولید و دو سال تولید برای آماده شدن بنیامین با كمك دوستان انجام شد. روزهای سختی را پشت سر گذاشتیم و اگر همدلی و پشتكار تیم سازنده نبود بنیامین به سرانجام نمی رسید.
وی با اشاره به اینكه سختی كار در حوزه انیمیشن از مرحله پیش تولید شروع می شود، گفت: جدی ترین مشكل ما در حال حاضر فیلمنامه انیمیشن است چون هنوز تكلیف این ژانر مشخص نیست در حالی كه ما اعتقاد داریم فیلم، اول باید فیلم باشد و بعد در ژانر انیمیشن یا كودك تعریف شود.
كارگردان انیمیشن «بنیامین» با انتقاد از نحوه بلیت فروشی فیلم كودك، توضیح داد: وقتی فیلمی كه در جشنواره حضور دارد در ژانر كودك است بنابراین باید بلیت فروشی طوری باشد كه مخاطب كودك در سینمای مردمی بیاید و این فیلم را ببیند.
وی تاكید كرد: حضور انیمیشن در جشنواره امسال خیلی خوب بوده اما ما توقع بیشتری داریم بنابراین باید یك آسیب شناسی جدی در این حوزه انجام شود چون فیلم كودك شرایط خاص خودش را دارد.
عنایتی كه با یك تیم جوان انیمیشن بنیامین را تولید كرده است درباره همكاران خود گفت: تیم جوان ما 5 سالی است كه در كاشان فعالیت می كند و معتقدم كه از اقتضائات انیمیشن این است كه جوان ها بیشتر به آن علاقه دارند.
نویسنده «بنیامین» درباره مخاطب فیلمش نیز توضیح داد ما یك مخاطب هدف داشتیم و بعد داستان پردازی را به سمتی بردیم كه یك سری اطلاعات در دل قصه جا دادیم كه هم بزرگسالان می توانند چیزهایی كه می خواهند از آن بازه تاریخی بگیرند ولی مخاطب هدفمان همان كودك است.
عنایتی خاطرنشان كرد: موضوع این فیلم در قالب خاصی نیست اما ما سعی كردیم منجی را متفاوت تر و قابل فهم به كودك ارائه دهیم.
وی با بیان اینكه ما در این انیمیشن از شخصیت های 8 تا 11 ساله استفاده كردیم، گفت: البته وقتی با این كاراكترها قصه تعریف می كنیم قاعدتا بیشتر برای كودكان است. یك سری المان ها درقصه هست كه كم و بیش مخاطب نوجوان یا حتی بزرگسال هم می توانند با آن ارتباط برقرار كنند.
در ادامه این نشست مصطفی حسن آبادی تهیه كننده این مستند نیز، گفت: ما در جشنواره امسال شركت كردیم ولی شاید خیلی از دوستانی كه اینجا هستند بار اولی است كه متوجه می شوند انیمیشن در این جشنواره بود.
وی با ابراز گلایه هایی نسبت به مدیران جشنواره، اظهار داشت: مسئولان نسبت به پارسال چند امتیاز به ما دادند، جایزه برای انیمیشن گذاشتند و سعی كردند از نگاه خودشان یك اهمیت به انیمیشن بدهند كه شاید از دید مسئولان یك منت بزرگ به حساب بیاید ولی ما خودمان را در این جشنواره یك مهمان ناخوانده می دانیم.
حسن آبادی در ادامه افزود: یكی از امتیازهای بزرگ كار ما همكاران خیلی جوان و باانگیزه است چرا كه همین الان هم همه بچه ها برای كارهای بعدی انگیزه خیلی خوبی دارند.
این تهیه كننده انیمیشن گفت: یكی از امتیازهای كار ما زمان انجام این كار بود كه تتوانستیم این كار را در دو سال جمع كنیم كه برابر با حداكثر زمان فیلم هایی است كه در سینما ساخته می شود و با توجه به اینكه كار اول ما بود و همه بچه ها كار اولشان بود، فكر می كنم یك موفقیت بزرگ كسب كنیم كه توانستیم در این بازه زمانی كار را جمع كنیم و با توجه به محدودیت هایی كه داشتیم كار خوبی ارائه كنیم.
تینا هاشمی صداپیشه «بنیامین» هم در ادامه گفت: این انیمیشن به عنوان یك انیمیشن ایرانی و به عنوان سینمای كودك برایم خیلی جذاب بود. چون كودكان خیلی به انیمیشن نیاز دارند و به كارهایی كه در سینما بتوانند با آن ارتباط بگیرند.
وی افزود: در سینمای ما كار كودك خیلی كم داریم. احساس می كنم برای بچه ها، كودكان و نوجوانان، حتما باید فكر اساسی شود. اگر ده فیلم ساخته می شود، حداقل 5 فیلم برای كودكان ساخته شود.
به گزارش ایرنا، در این نشست محسن عنایتی (نویسنده و كارگردان)، مصطفی حسن آبادی (تهیه‌كننده)، حامد فرهادی (كارگردان هنری)، بهزاد عبدی (آهنگساز)، امیر زند (مدیر دوبلاژ)، فرشید جلیلی‌نژاد (صداگذار)، علیرضا زارع (سرپرست متحرك‌سازی)، میلاد مزرعتی (كامبوزیت)، ابوالفضل مزرعتی (جلوه‌های ویژه)، مسعود مزرعتی (جانشین تولید)، علی‌اكبر مزرعتی (شبیه‌سازی مو و لباس) حضور داشتند و محمود گبرلو اجرای آن را برعهده داشت.
سی‌وهفتمین دوره جشنواره فیلم فجر با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شامگاه سه‌شنبه 9 بهمن در پردیس تئاتر تهران آغاز به كار كرد.
در این دوره از جشنواره به دبیری ابراهیم داروغه‌زاده‌، 22 فیلم در بخش مسابقه سینمای ایران (سودای سیمرغ)، 3 اثر در بخش پویانمایی، 10 فیلم در بخش نگاه نو، 7 فیلم كوتاه و 5 مستند رقابت می‌كنند.
نمایش عمومی فیلم‌ها در پردیس سینمایی ملت تهران و 56 سالن سینما در مراكز استان‌ها تا 22بهمن ماه به استثنای روزهای 19 و 20 بهمن‌ماه وهم‌زمان با ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) ادامه خواهد داشت.
سی‌وهفتمین دوره جشنواره فیلم فجر، 22 بهمن ماه در آیینی در برج میلاد تهران به كار خود پایان خواهد داد.
فراهنگ ** 9246 ** 1355 **