آمريكا برنامه اي براي خروج نيروهاي نظامي از كره جنوبي ندارد

پكن- ايرنا- تلويزيون ژاپن در گزارشي اعلام كرد آمريكا در حال حاضر هيچ برنامه اي براي كاهش يا خارج كردن نيروهاي آمريكايي مستقر در كره جنوبي در قبال غيرهسته اي شدن كره شمالي ندارد.

به گزارش ايرنا شبكه تلويزيون 'ان.اچ.كي' ژاپن روز دوشنبه در گزارشي افزود: دونالد ترامپ رئيس جمهوري آمريكا نيز بر عدم خروج نيروهاي آمريكايي از شبه جزيره تاكيد كرده است.
گزارش مي افزايد: ترامپ تاكيد كرده است در مذاكرات با كره شمالي درباره كاهش اين نيروها بحثي نشده است و قرار نيست چنين اتفاقي بيافتد.
رييس جمهوري آمريكا گفته است كره شمالي مي تواند از لحاظ اقتصادي كشوري بزرگ شود اما اين مساله نمي تواند بدون تغيير مسير كنوني اين كشور تحقق يابد.
در برخي محافل نگراني هايي مطرح شده است مبني بر اين كه ترامپ ممكن است از خروج احتمالي يا كاهش تعداد نيروهاي نظامي به عنوان برگي در مذاكرات غيرهسته اي سازي با پيونگ يانگ استفاده كند.
از سوي ديگر كره جنوبي و ژاپن به عنوان دو همسايه كره شمالي نيز نگران خروج نيروهاي آمريكايي از شبه جزيره هستند و بارها از واشنگتن خواسته اند به نيروهاي خود در منطقه دست نزند.
يكي از پايگاه هاي مهم نظامي آمريكا در كره جنوبي قرار دارد، اردوگاه قديمي نظامي آمريكا در ناحيه «يونگ سان» در پايتخت كره جنوبي نزديك به 40 مايل از مرز نظامي دو كره فاصله داشت و در تيررس كره شمالي بود به همين دليل آمريكا اين پايگاه را تغيير داد و يك پايگاه جديد به نام 'هامفري' با 11 ميليارد دلار هزينه در منطقه 'پيونگ تاك' واقع در 40 كيلومتري جنوب پايتخت كره جنوبي ساخت.
اين اردوگاه نظامي يكي از بزرگترين مراكز و ادارات مركزي نظامي اين كشور بيرون از آمريكا است كه حدود 28 هزار نيروي نظامي آمريكايي و صدها تانك و وسايل نقليه زرهي در 83 پايگاه آن مستقر هستند.
همچنين سامانه دفاع موشكي تاد آمريكا به مرور در حال استقرار در كره جنوبي است و تا كنون 6 موشك آن مستقر شده اند.
ژاپن نيز از متحدان اصلي آمريكا در شرق آسيا است و نزديك به 40 هزار نيروي نظامي آمريكايي در اين كشور مستقر هستند.
علاوه بر تجهيزات و ادوات نظامي آمريكا مستقر در ژاپن، ارتش آمريكا ماه آوريل سال 2017 ميلادي ده‌ها بالگرد، جنگنده و هواپيماي جاسوسي براي مقابله با كره شمالي در پايگاه‌هايش در ژاپن مستقر كرد.
ارتش دو كشور نيز هرچند وقت يكبار رزمايش نظامي مشترك برگزار مي‌كنند.
بروز حوادث مرتبط با هواپيماها و جنگنده هاي آمريكايي در اوكيناوا ژاپن كه بيشترين تعداد نظاميان آمريكا در آن مستقر هستند باعث بروز نگراني هاي عمده در ميان مردم اين منطقه شده و آنها خواستار بسته شدن پايگاه نظامي آمريكا هستند.
**آساق**1904**