۱۵ بهمن ۱۳۹۷،‏ ۱۶:۱۰
کد خبر: 83197075
۰ نفر
محكومی با عنوان زندانی سیاسی نداریم

تهران- ایرنا- رئیس قوه قضاییه گفت: محكومی تحت عنوان «زندانی سیاسی» نداریم و كسی هم در جمهوری اسلامی به خاطر انتقاد تحت پیگرد قرار نمی گیرد.

به گزارش ایرنا از روابط عمومی قوه قضاییه، آیت الله صادق آملی لاریجانی روز دوشنبه در جلسه مسئولان عالی قضایی با انتقاد از كسانی كه موضوع عفو گسترده محكومان در آستانه 40 سالگی انقلاب را به سمت سیاسی شدن سوق می دهند، از بهره مندی قریب به 50 هزار نفر از این عفو خبر داد و اظهار داشت: برخی برای به حاشیه بردن این اقدام بزرگ، سخن از آزادی زندانیان سیاسی و منتقدان به میان می آورند، در حالی كه ما اساسا محكومی تحت عنوان «زندانی سیاسی» نداریم و كسی هم در جمهوری اسلامی به خاطر انتقاد تحت پیگرد قرار نمی گیرد.
وی افزود: متاسفانه برخی این اقدام بزرگ را هم سیاسی می كنند. عده ای گفته اند بهتر است این عفو شامل زندانیان سیاسی هم بشود. این در حالی است كه ما محكومی با عنوان «زندانی سیاسی» نداریم.
رئیس دستگاه قضا اضافه كرد: اگر كسی اقدامی علیه امنیت مرتكب شده است، عنوان مجرمانه مستقلی دارد كه باید به آن رسیدگی شود. جرم سیاسی نیز در قانون تعریف شده و رسیدگی به آن هم سازوكارهای قانونی خود را دارد اما در حال حاضر چنین محكومانی نداریم.

* این عفو شیرین را تلخ نكنید
رئیس قوه قضاییه گفت: متاسفانه عده ای این عفو شیرین را كه تخمین زده می شود شامل قریب به 50 هزار نفر بشود، با برخی اظهارات بی مورد و حواشی نامربوط تلخ می كنند و یك اقدام انسانی، قضایی و حقوقی را كه مربوط به جرم و محكومیت مجرمان است، سیاسی جلوه می دهند.
آملی لاریجانی ادامه داد: اصل این پیشنهاد از سر رافت و اقتدار نظام جمهوری اسلامی است و هر تفسیر دیگری در این زمینه بیهوده و خطا است.

* نقد در جمهوری اسلامی جرم نیست
رئیس قوه قضاییه گفت: متاسفانه برخی از افرادی كه حتی در دستگاه های اجرایی هم سمت دارند، گفته اند این عفو شامل منتقدان هم بشود. گویی القا می كنند كسانی به خاطر نقد صرف، در زندان به سر می برند. این چه دروغ بزرگی است؟ مگر امروز كسی كه نقدی داشته، به خاطر انتقادش در زندان است؟

* افترا و توهین با نقد تفاوت دارد
وی افزود: دستگاه قضایی هیچگاه به صرف نقد، كسی را تحت تعقیب قرار نداده است. این اظهارات ناشی از عدم توجه برخی افراد به این نكته است كه افترا و توهین با نقد تفاوت دارد و این تفاوت را نیز قانونگذار قائل شده است. به صراحت می گوییم كه نقد به هیچ عنوان در جمهوری اسلامی جرم نیست.

* انقلاب اسلامی یك راه جدید در میان مكاتب بود
رئیس قوه قضاییه با تبریك ایام الله دهه فجر بر ضرورت شناخت قدر ارزش های دینی، الهی و انسانی انقلاب اسلامی تاكید كرد و گفت: این انقلاب از بعد نظری یك راه جدید در زمانه ما و در میانه هجوم مكاتب و ایسم های مختلف بود.

* پیوندی تمام عیار میان مردم سالاری و ارزش های انسانی و الهی
آملی لاریجانی گفت: انقلاب اسلامی، پیوندی تمام عیار میان مردم سالاری و ارزش های انسانی و الهی بود. بها دادن به مردم در تعیین سرنوشت و انتخاب مسیر خود در پیوند با حاكمیت حقیقت و ارزش های الهی، پیوند مباركی بود كه در جمهوری اسلامی تجلی یافت و آنچه را مدرنیته نفی كرده بود، انقلاب اسلامی احیا كرد.
وی افزود: این راه جدید، همچنان ظرفیت انجام بحث های دقیق علمی و فلسفی را دارد و امیدواریم هر چه بیشتر ابعاد این نظام الهی مورد واكاوی و تبیین قرار گیرد.

* آموزش خودباوری و ایستادگی در برابر طاغوت ها
رئیس قوه قضاییه با بیان اینكه انقلاب اسلامی در بعد عملی نیز موجب هویت بخشی به ملتی بود كه سال ها از سوی استعمارگران، عقب نگه داشته شده بود، تصریح كرد: در آن زمان، ایمان مردم اجازه تجلی در ساحت اجتماعی و سیاسی نداشت اما انقلاب اسلامی، موانع را كنار زد و به مردم، خودباوری، اتكا به نفس و ایستادگی در برابر طواغیت را آموخت.
وی افزود: مردم در طول 40 سال گذشته با وجود همه مصائب و تنگناهایی كه از سوی دشمنان تحمیل شده است، در برابر آنان كه به ثروت، موقعیت و سرمایه های انسانی این كشور چشم طمع دوخته، ایستادگی كرده اند و افتخار انقلاب اسلامی این است كه از ملتی عقب نگه داشته شده، انسان هایی آبدیده، قدرتمند و آگاه پرورش داده است.

* برخی كاستی ها موجب نادیده گرفتن پیشرفت ها نشود
رئیس قوه قضاییه با اذعان به اینكه همچنان تا آرمان های انقلاب فاصله داریم، اظهار داشت: وجود برخی كاستی ها و فاصله ها از اهداف انقلاب نباید باعث شود كه پیشرفت ها و جهات اقتدار كشور نادیده گرفته شود. دشمنان از همان روزهای آغازین پیروزی انقلاب مدعی بودند كه انقلاب اسلامی دوام نخواهد داشت.
وی افزود: خباثت آنها به حدی است كه بعد از چهار دهه همان حرف ها را تكرار می كنند و در مسیر تحقق رویاهای آشفته خود از هیچ تلاشی از جمله جنگ، تحریم، آتش افروزی و تهدید فروگذار نكرده اند.

* نادیده گرفتن خدمات انقلاب، جفایی بزرگ است
رئیس قوه قضاییه گفت: انقلاب اسلامی خدمات و حسنات بسیاری داشته و دارد كه نادیده انگاشتن آن جفای بزرگی است. دشمن به ویژه آمریكا و اذناب آن، مدام كاستی ها را تبلیغ و برجسته می كنند. خصوصا در سال های اخیر با انواع ابزارهای تبلیغاتی و جنگ روانی در صدد به آشوب كشیدن كشور بوده اند اما در بحبوحه همه این فشارها و دشمنی ها می بینید كه جمهوری اسلامی و فرزندان شایسته آن چگونه در عرصه های گوناگون علمی، فناوری، فرهنگی، دفاعی و سایر زمینه ها درخشیده اند.
وی با اشاره به رشد علمی كشور بر مبنای استانداردهای جهانی و ذكر مصادیقی از پیشرفت در عرصه های مربوط به پزشكی، سلول های بنیادین، نانوتكنولوژی، هوافضا، موشكی و مانند آن گفت: آمریكا و اذناب آن در مقابله با این حجم از نبوغ و ابتكار فرزندان ایران، مدام در حال تزریق یاس و ناامیدی هستند و متاسفانه عده ای هم در داخل، همان مسیر دشمن را طی می كنند.

* برخی كاستی ها را انكار نمی كنیم
آیت الله آملی لاریجانی افزود: ما منكر برخی بی عدالتی ها و كاستی ها نیستیم اما در كنار این كاستی ها، باید خدماتی را هم كه ارائه شده است، ببینیم. متاسفانه عده ای در داخل نیز خواسته یا ناخواسته، همسو با اهداف دشمنان اقدام به سیاه نمایی می كنند و این بزرگترین جفا به ملت بزرگ ایران است.

* به بهای «اینستكس» به هر ذلتی تن نمی دهیم
وی با اشاره به ایجاد سازوكار مالی «اینستكس» از سوی اروپا گفت: اروپایی ها بعد از 9 ماه تعلل و مذاكره، یك سازوكار با ظرفیت محدود، آن هم نه برای تبادل پول بلكه برای تامین غذا و دارو ایجاد كرده اند. كشورهایی كه در مقابل رذالت آمریكا در خروج از برجام، مدعی پایبندی به این توافق بودند، اقداماتشان محدود به اینستكس شده و حسب گزارش ها دو شرط عجیب نیز گذاشته اند؛ یكی اینكه ایران به FATF بپیوندد و دیگری آنكه در زمینه موشكی وارد مذاكره شود.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: لازم است این كشورها بدانند كه جمهوری اسلامی ایران به هیچ وجه این شروط تحقیرآمیز را نخواهد پذیرفت و به بهای باز شدن یك آبراهه كوچك نظیر اینستكس، تن به هر خواسته ای نخواهیم داد.

* كدام امتیاز
وی با اشاره به تعهد و وظیفه اروپا نسبت به برداشتن تحریم ها، اظهار داشت: مگر جمهوری اسلامی برای تامین غذا و داروی خود ناتوان است؟ اصلا مگر غذا و دارو تحریم بوده كه حالا این سازوكار مالی را به عنوان یك امتیاز القا كنند؟
آملی لاریجانی افزود: رهبر معظم انقلاب در همان بحث برجام هم فرمودند كه به طرف مقابل اعتماد ندارند، منتها بر اثر برخی اصرارها و برای جلوگیری از این شبهه كه رهبر انقلاب مانع از پیشرفت مذاكرات هستند، اصل آن مذاكرات را با شروطی پذیرفتند. امروز هم اروپا همان مسیر آمریكا را طی می كند و ما هم مانند همیشه باید استقامت كنیم.

* مردم در 22 بهمن سنگ تمام خواهند گذاشت
رئیس قوه قضاییه با بیان اینكه مطمئنا مردم بصیر ایران در بزرگداشت 22 بهمن سنگ تمام خواهند گذاشت، تصریح كرد: امروز، روز ابراز وحدت و انسجام است و باید اقتدار نظام را به جهانیان نشان دهیم. خوشبختانه همواره در طول سال های پس از انقلاب، مردم از مسئولان جلوتر بوده و با تهدید و عملیات روانی، عقب نشینی نكرده اند. امروز جمهوری اسلامی یك نظام مقتدر است و كشور ما كشوری ثروتمند و غنی است.

* حضرت زهرا (س) نگران شیعیان بودند
وی با تسلیت فرارسیدن ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) گفت: آن حضرت، بنا به روایتی حدود 90 روز پس از ارتحال پدر بزرگوارشان پیامبر اكرم (ص) در دفاع از حق ولایت به شهادت رسیدند.
این فقیه و استاد حوزه افزود: شخصیتی مانند حضرت صدیقه طاهره (س) كه وصف عبادات و مناجات آن حضرت بر كسی پوشیده نیست و همچنین سایر اهل بیت (ع) هیچ نیازی به ریاست و حكومت دنیوی نداشتند و از باب حبّ دنیا و ریاست، به دنبال حكومت نبودند بلكه در اعمال حق ولایت به وظیفه الهی عمل می كردند و در واقع نگران شیعیان بودند.
وی افزود: بر همین مبنا امروز باید به واسطه حق عظیمی كه آن بزرگواران بر گردن همه شیعیان و غیرشیعیان دارند، به تكریم جایگاه والای آنان بپردازیم و این قبیل ایام نیز بهترین فرصت برای بزرگداشت مقام شامخ اهل بیت (ع) است.
رئیس قوه قضاییه با اشاره به سنگینی مصیبت شهادت حضرت زهرا (س) برای حضرت علی (ع) گفت: امیرمومنان (ع) صبر پیشه كرد و بنا به تعبیر خودشان در خطبه شقشقیه، این روزگار را همچون خاری در چشم و استخوانی در گلو سپری كرد.
بر اساس این گزارش، لایحه «تأمین امنیت زنان در برابر خشونت» در دستوركار امروز مسئولان عالی قضایی قرار داشت و كلیات این لایحه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
اجتمام*1003*1834