سیستان و بلوچستان سرآمد رشد سرانه ورزشی

زاهدان- ایرنا- بیشترین رشد سرانه فضای ورزشی در طول چهل سال انقلاب اسلامی در كشور با توجه به عقب ماندگی های تاریخی به جا مانده از دوران گذشته به سیستان و بلوچستان اختصاص داشته است.

به گزارش ایرنا امروز ورزش به عنوان یك پدیده بسیار مهم در حوزه های مختلف سیاسی، دیپلماسی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی مورد توجه كشورها قرار گرفته است.
ورزش و تحرك جسمانی برای داشتن سلامتی، نشاط و شادابی امری ضروری بوده و باید این مقوله مهم در كنار سایر فعالیت ها قرار گیرد تا جامعه ای سالم با نشاط داشته باشیم.
سیستان و بلوچستان به واسطه داشتن شرایط خاص جغرافیای طبیعی و فیزیك مردمانش، استانی كاملا ورزشی است به طوری كه بیشتر مردم آن اعم از زن و مرد، كودكان، نوجوانان، جوانان، میانسالان و بعضا بزرگسالان به ورزش علاقه مند هستند.
این استان با توجه به گستردگی و اقلیم متنوع خود استعدادهای فراوانی در رشته های مختلف ورزشی دارد كه باید با برنامه ریزی درست این استعدادهای پنهان ورزشی را شناسایی و شكوفا كرد.
با وجود استعدادهای فراوان در حوزه ورزش سیستان و بلوچستان تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی توجهی به این ظرفیت ها نشده بود اما هم اینك در پرتو نظام مقدس جمهوری اسلامی ضمن افزایش فضاهای ورزشی شاهد درخشش ورزشكاران این دیار در عرصه های ملی، منطقه ای و بین المللی هستیم.
مدیر كل ورزش و جوانان سیستان و بلوچستان گفت: بیشترین رشد سرانه فضای ورزشی در طول چهل سال انقلاب اسلامی در كشور به این استان اختصاص داشته است.
ادهم كرد زابلی افزود: در این راستا اماكن ورزشی این استان با رشد 28 برابری از 12 مورد قبل از انقلاب هم اینك به 364 مكان ورزشی افزایش یافته است.
وی گفت: همچنین 101 طرح نیمه تمام در سیستان و بلوچستان با پیشرفت فیزیكی 50 تا 70 درصد در دست ساخت است كه درصورت تخصیص 220 میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز بزودی شاهد بهره برداری آنها خواهیم بود.
كرد افزود: از سال 95 تاكنون 70 زمین چمن مصنوعی در سیستان و بلوچستان افتتاح شده كه از این نظر در كشور رتبه نخست را به خود اختصاص داده است.
مدیر كل ورزش و جوانان سیستان و بلوچستان گفت: همچنین 30 زمین چمن مصنوعی تا پایان سالجاری به بهره برداری می رسد.
وی تصریح كرد: سرانه فضای ورزشی سیستان و بلوچستان هم اینك 43 سانتی متر است كه با بهره برداری از 101 طرح نیمه تمام و 30 چمن مصنوعی در دست ساخت بزودی به 53 سانتی متر می رسد.
كرد زابلی متوسط سرانه ورزشی در كشور را 76 سانتی متر ذكر كرد و ادامه داد: بیشترین سرانه ورزشی سیستان و بلوچستان با 75 سانتی متر به زهك و كمترین با 16 سانتی متر به چابهار اختصاص دارد.
وی گفت: امسال 39 میلیارد تومان به طرح های عمرانی ورزشی سیستان و بلوچستان اختصاص یافت.
مدیر كل ورزش و جوانان سیستان و بلوچستان بیان كرد: هم اینك رتبه این استان از نظر تعداد اماكن ورزشی در كشور 25 است كه با راه اندازی طرح های در دست ساخت رتبه 15 كشور را بدست خواهد آورد.
وی گفت: تاكنون 151 خانه ورزش روستایی این استان با هدف توسعه ورزش روستایی و پركردن اوقات فراغت جوانان و نوجوانان در روستاها با مشاركت استانداری، ستاد مبارزه بامواد مخدر و وزارت ورزش و جوانان كشور راه اندازی و تجهیز شده اند.
مدیر كل ورزش و جوانان سیستان و بلوچستان با بیان اینكه برای راه اندازی هرخانه ورزش روستایی 50 میلیون ریال اعتبار هزینه شده است گفت: تا پایان دهه فجر تجهیزات 51 خانه ورزش روستایی این استان نیز تحویل داده می شود تا تعداد این خانه ها به 200 عدد برسد.
كرد زابلی تصریح كرد: سیستان و بلوچستان در راه اندازی خانه های ورزش روستایی در كشور رتبه نخست را به خود اختصاص داده است.
وی بیان كرد: 14 خانه جوان نیز تاكنون در سیستان و بلوچستان راه اندازی شده است.
كرد از افتتاح 12 طرح ورزشی همزمان با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی خبر داد و بیان كرد: به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی شكوهمند انقلاب اسلامی 12 طرح ورزشی با اعتبار 41 میلیارد و 800 میلیون ریال در سیستان و بلوچستان در حال افتتاح است.
وی افزود: با بهره برداری از این طرح ها ضمن اشتغالزایی افزون بر 15 نفر زمینه بهره مندی 105 روستای سیستان و بلوچستان از فضای استاندارد ورزشی فراهم می شود.
مدیركل ورزش و جوانان سیستان و بلوچستان افتتاح زمین چمن مینی فوتبال در شهرستان های مهرستان، هامون، سراوان، سیب و سوران، زاهدان، خاش، زابل، میرجاوه و فنوج را از جمله مهمترین طرح های قابل افتتاح دهه فجر این استان ذكر كرد.
وی افزود: همچنین بهسازی و نوسازی خوابگاه صالحین و دهكده ورزشی (المپیك) زاهدان از دیگر طرح های دهه فجر امسال است.
كرد زابلی با بیان اینكه همزمان با دهه فجر 500 ویژه برنامه در سیستان و بلوچستان اجرا می شود گفت: رژه موتور سواران، غبار روبی و عطر افشانی مزار شهدا، افتتاح نمایشگاه تخصصی ورزش، همایش ها و جشنواره های مختلف، تجلیل از قهرمانان و پیشكسوتان ورزش زاهدان و برپایی انواع رقابت های مختلف ورزشی از مهمترین برنامه های این ایام در استان است.
مدیر كل ورزش و جوانان سیستان و بلوچستان گفت: 52 ورزشكار استان بعد از كسب موفقیت در نخستین دوره المپیاد استعدادهای برتر 12 تا 15 سال به اردوی تیم ملی دعوت شدند كه در تاریخ ورزش این نقطه از ایران اسلامی بی سابقه است.
وی افزود: كاروان هامون تا مكران متشكل از 600 ورزشكار سیستان و بلوچستان امسال در نخستین دور رقابت های المپیاد استعدادهای برتر كشور شركت كردند.
كرد زابلی ادامه داد: در این دوره از رقابت ها 241 ورزشكار نونهال پسر و 159 بانوی ورزشكار سیستان و بلوچستان به ترتیب در قالب 39 و 29 رشته شركت كردند.
وی بیان كرد: در این دوره از المپیاد ورزشی تاكنون ورزشكاران سیستان و بلوچستان موفق به كسب 32 مدال رنگارنگ شده اند.
هم اینك 46 هزار ورزشكار سازمان یافته در قالب بیش از 50 هیات استانی و 500 هیات شهرستانی در سیستان و بلوچستان مشغول فعالیت هستند.
7316 **6081