۱۵ بهمن ۱۳۹۷،‏ ۱۳:۴۰
کد خبر: 83196756
۰ نفر
اقدام سازنده عوامل فیلم «غلامرضا تختی» به سبك این پهلوان

تهران- ایرنا- پس از داغ شدن بحث ورود پول های كثیف و مشكوك در سینما و لزوم شفاف سازی در این حوزه عوامل فیلم سینمایی «غلامرضا تختی» در اقدامی فوری منابع مالی و هزینه تولید این فیلم را اعلام كردند.

به گزارش روز دوشنبه خبرنگار سینمایی ایرنا، بنیاد سینمایی فارابی با انتشار گزارشی، از 12 عنوان فیلم از آثار حاضر در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجرنام برد كه با حمایت این بنیاد در قالب «مشاركت» و «اعطای وام» به تولید رسیده‌اند.
در این گزارش فیلم هایی چون، «غلامرضا تختی»، «ماجرای نیمروز2: رد خون»، «قصر شیرین»، «مردی بدون سایه»، «سمفونی نهم»، «بنفشه آفریقایی» و «خون خدا» توسط فارابی در قالب مشاركت حمایت شده اند.
همچنین فیلم های «طلا» و «پالتو شتری» با اعطای وام به تولید رسیده‌اند و همگی در بخش مسابقه سینمای ایران (سودای سیمرغ) حضور دارند.
همچنین در بخش نگاه نو (فیلم اول) نیز فارابی با فیلم‌های «سونامی» و «یلدا» مشاركت كرده و فیلم «پالتو شتری» را با اعطای وام حمایت كرده است.
این در حالی است كه طی چند روز گذشته بسیاری از رسانه ها درخواست شفاف سازی مالی پروژه ها را از سوی تولیدكنندگان آثار خواستار شدند و بسیاری ترجیح دادند تا این موضوع در سكوت برگزار شود.
اما در روزهای آغازین جشنواره فیلم فجر سازندگان فیلم «غلامرضا تختی» در واكنش به برخی ادعاهای مطرح شده پیرامون منابع مالی این فیلم سینمایی بیانیه ای منتشر كردند و در واقع نخستین گروه از این لیست بلند بالا بودند كه در حضور رسانه ها از منابع مالی پروژه صحبت كردند و طی بیانیه ای خواستار پایان شایعات پیرامون منابع مالی فیلم شدند.
در این بیانیه كه از سوی سازندگان فیلم غلامرضا تختی منتشر شده، آمده است: «از سال گذشته كه در نشست خبری تنگه ابوقریب بودجه تولیدی فیلم را اعلام كردیم، امید داشتیم بازار شایعه و تهمت برچیده شود و اندك آرزویی كه سایر تولیدات سینمایی هم مشی مشابهی در پیش گیرند تا سره از ناسره مشخص و شفافیت مالی تولیدات سینمای ایران به سنت بدل شود.
در ادامه همین نگاه و با اعتقاد به لزوم آگاهی مخاطبان و رسانه ها، در خبرهای مربوط به سریال نهنگ آبی هم نام تك تك سرمایه گذاران را ذكر كردیم. شگفت این كه تمركز بر پروژه های بعدی و پرهیزمان از پاسخ دادن و پیگیری قضایی ادعاهایی كه بدون مبنا و سند بر زبان ها و كاغذها جاری می شد، توهم درستی افتراها را در كسانی تقویت كرد.
ظاهرا همه شب ها و روزهایی را كه به دوندگی برای مهیا كردن شرایط و سرمایه ساخت تختی گذراندیم، نارفیقان به تیز كردن قلم های تهمت و تقویت تصورهای خودساخته سپری كردند و اینك كه توانستیم عهدمان را با خود به جا آوریم و حتی به قیمت توقف تولید تختی به پیشنهادهای نوكیسگان نه بگوییم و داستان جهان پهلوان را مثل زندگی و شخصیت خودش پاكیزه از هر پول مشكوك و دور از پیشنهادهای به اصطلاح نجومی بسازیم، ورق را برگشته می بینیم و در كنار ستایش ها و محبت ها و حتی نقدهای جدی و كوبنده و ریزبینانه ای كه خستگی از تن مان به در می كند، دهان هایی را همچنان گشوده به تكرار تهمت های نخ نما و نامربوط می یابیم.
همین جا صراحتا اعلام می كنیم بودجه پروژه تختی هشت و نیم میلیارد تومان بوده كه 60 درصد آن را سعید ملكان و 40 درصد را بنیاد سینمایی فارابی تأمین كرده اند. صراحتا از هر شخص یا ارگانی كه مدعی داشتن سهمی در این پروژه است یا هر رسانه ای كه سندی مبنی بر مشاركت نهادها یا افرادی دیگر در تولید این فیلم دارند، می خواهیم اسناد ادعای شان را بدون پرده پوشی منتشر كنند. در غیر این صورت پیگیری قضایی تهمت ها و ادعاهای بدون مبنا و مدرك را بر خود محفوظ می دانیم و تلاش های غیرمنصفانه ای را كه به نظر می رسد با هدف حاشیه سازی برای پروژه غلامرضا تختی انجام می شود بی پاسخ نخواهیم گذاشت.»
اما بر همین اساس احمد طالبی نژاد از منتقدان سینمای ایران نیز درباره لیست منتشر شده از سوی بنیاد سینمایی فارابی گفته كه «موجودیت بنیاد سینمایی فارابی حمایت از سینما است، اتفاقی كه سال ها است جزو وظایفش محسوب می شود و از این بابت هیچ منتی سر سینماگران نیست. اینكه بنیاد سینمایی فارابی مدتی است حمایت هایش را از سینماگران رسانه ای می كند امری طبیعی است».
وی درادامه آورده است: «سینمای ایران اساسا سینمایی وابسته است و سینماگران برای ادامه مسیر نیاز به حمایت دارند. حال در این میان عده ای این جسارت را دارند كه از حمایت هایی كه در جهت ساخت فیلم شده است صحبت می كنند ‌و برخی نیز پنهان می كنند و سعی دارند استقلال خودشان را به رخ بكشند و پز روشنفكرانه بدهند.
جعفر گودرزی نایب رییس انجمن منتقدان سینمای ایران نیز معتقد است: «شفاف سازی مالی عوامل فیلم غلامرضا تختی دست مریزاد دارد. فیلمی شریف با تلاشی صادقانه و قابل ستایش در شرایطی كه بسیاری از عوامل سینما از شفاف سازی و شفاف بودن طفره می روند، اعلام بودجه تولید این فیلم از سوی عوامل آن كاری جوانمردانه و قابل تامل است كاش جسارت و شهامت این مهم را دیگر آثار هم داشتند».
باید منتظر ماند و دید طی این روزهای باقی مانده باقی سازندگان آثاری كه نامشان در لیست كمك های بنیاد سینمایی فارابی به چشم می خورد، قصد شفاف سازی در مورد هزینه های فیلم هایشان را دارند؟.
فراهنگ**9246**3009