سه عمل جراحی همزمان روی یك مادر باردار در سردشت انجام شد

مهاباد - ایرنا - متخصص زنان و زایمان بیمارستان امام خمینی (ره) سردشت گفت: یك مادر باردار 21 ساله در این شهرستان تحت سه عمل جراحی همزمان قرار گرفت.

دكتر لیلا مجدی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این مادر باردار شب گذشته به علت شروع دردهای زایمانی به این بیمارستان مراجعه كرده بود كه پس از مراجعه بلافاصله بستری شد.
وی گفت: این مادر كه در طول دوران حاملگی تحت نظر و مراقبت ویژه بود، بر اساس سونوگرافی ها و اطلاعات قبلی پس از بستری به اتاق عمل منتقل و تحت عمل جراحی قرار گرفت.
وی بیان كرد: پس از تولد موفقیت آمیز نوزاد كه به صورت سزارین انجام گرفت، تیم جراحی تصمیم بر خارج كردن یك توده 20 سانتی متری كه فضای شكم و لگن بیمار را پر كرده بود، گرفت كه طی یك عمل جراحی 2 ساعته با همراهی تیم اتاق عمل این توده نیز با موفقیت از شكم بیمار خارج شد.
وی اضافه كرد: از آنجا كه برخی از توده های تخمدان به صورت خاموش و همزمان در محل آپاندیس نیز رشد كرده بودند، عمل آپاندكتومی (برداشت آپاندیس) نیز در قالب سومین عمل جراحی برای این مادر انجام شد.
پزشك سردشتی با بیان اینكه این برای نخستین بار است كه در این شهرستان این چنین عملی جراحی انجام می گیرد، اظهار داشت: هم اكنون حال عمومی مادر و نوزاد رضایت بخش است.
مجدی با اشاره به اینكه توده های تخمدان به دو نوع خوش خیم و بدخیم تقسیم بندی می شوند، گفت: در صورتی كه توده تو پُر و با دیواره ضخیم و سایز بیشتر از 10 سانتی متر باشد، شك به بدخیمی افزایش می یابد، گرچه توده های تخمدان در اغلب موارد بی خطر هستند ولی در برخی مواقع بدخیم شده و كشف به موقع آنها جان بیمار را نجات می دهد.
به گزارش ایرنا، عمل جراحی كیست تخمدان سومین عمل طی سه ماهه گذشته است كه توسط تیم جراحی بیمارستان امام خمینی (ره) سردشت انجام گرفته است.
بیمارستان 125 تختخوابی شهرستان مرزی سردشت دارای بخش های داخلی، جراحی، مراقبت های ویژه، كودكان، زنان و زایمان، اورژانس، دیالیز و بخش های پاراكلینیكی از جمله سونوگرافی، رادیولوژی و آزمایشگاه است.
7562/6185/2093

سرخط اخبار استان‌ها