دريافت وام راهكار سريلانكا براي مقابله با بحران اقتصادي

دهلي نو-ايرنا-سريلانكا كه با بدهي خارجي 5.9 ميليارد دلاري مواجه است براي كاهش فشار و مقابله با بحران اقتصادي به دنبال دريافت وام يك ميليارد دلاري از چين است.

به گزارش ايرنا، به نقل از تارنماي 'اوراسيا تايمز'،ام آر حسن وزير اقتصاد سريلانكا گفت:كلمبو ،انتظار دارد كه چين به درخواست دولت سريلانكا براي اعطاي وام موافقت كند.
چين،نقش سريلانكا را در اجراي بخش مهمي از طرح 'يك كمربند يك جاده مهم مي داند.
بخش اعظمي از بدهي خارجي سريلانكا متعلق به چين است.
'ماتريپيلا سريسينا' رييس جمهوري سريلانكا از دولت پيشين اين كشور به رياست جمهوري 'ماهيندا راجاپاكس' به دليل بدهكار كردن كلمبو به چين انتقاد كرده بود. با اين وجود دولت كنوني سريلانكا نيز براي كاهش فشار هاي اقتصادي به پكن روي آورده است.
بحران سياسي در سريلانكا در ماه هاي پاياني سال 2018 سبب شد تا بسياري از سرمايه گذاران خارجي سرمايه خود را از اين كشور خارج كنند. بر اساس گزارش بانك مركزي سريلانكا، ذخاير ارزي اين كشور تا پايان سال 2018 به 6.94 ميليارد دلار كاهش يافته است.
'مايتريپالا سيريسنا' رئيس جمهوري سريلانكا در سال 2018 به دليل اختلاف نظر سياسي در اقدامي 'رانيل ويكرم سينگه' نخست وزير اين كشور را بركنار و سياستمدار سابق 'ماهيندا راجا پاكسا' را به جاي وي منصوب كرد كه اين اقدام دولت باعث بحران سياسي در كشور شد.
اقتصاد سريلانكا در سال 2018 بسيار ضعيف‌تر از انتظار بود و به دليل تعطيلي دو ماهه دولت،به اقتصاد كشور ضربه‌اي مهلك وارد شد.
با به قدرت رسيدن 'راجا پاكسا'، كشورهاي همسايه از جمله هند نسبت به نفوذ مجدد چين در سريلانكا نگران شدند. 'سيريسنا' رئيس جمهوري نيز كه به دليل كمك به پايان جنگ داخلي در سال 2009 محبوبيت كسب كرده بود با افزايش سركوب در يك دهه گذشته مورد انتقاد شديد قرار گرفت.
با اين وجود، دادگاه عالي سريلانكا طي حكمي از رئيس جمهوري خواست تا دوباره «ويكرم سينگه» رهبر حزب اتحاد مردمي را در 16 دسامبر به قدرت بازگرداند و به دوران حكومت «رجاپاكسا» بعنوان نخست وزير پايان دهد.
با ادامه تنش سياسي در سريلانكا، دولت دهلي نو در سال 2018 هيچ راهبردي براي حمايت از طرفين اتخاذ نكرد و بر بي طرفي در مسائل داخلي اين كشور تاكيد كرد.
در دوران 10 ساله راجا پاكسا به عنوان رئيس جمهوري، روابط سريلانكا و چين توسعه يافت و پكن توانست ميليون ها دلار در طرحهاي زيرساختي اين كشور سرمايه گذاري كند.
از آنجا كه چين ،سريلانكا را به عنوان يكي از مهره هاي برنامه توسعه مسيرهاي تجاري خود مي‌شناسد، هند نسبت به گسترش رقيب منطقه اي خود بسيار نگران است.
جمهوري دموكراتيك سوسياليستي سريلانكا جزيره‌اي واقع در جنوب آسيا، اقيانوس هند و جنوب هند است. پايتخت سياسي سريلانكا 'سري جاياواردنپورا كوته' و پايتخت تجاري‌اش شهر كلمبو است.
پيش از سال 1972 به اين كشور سيلان مي‌گفتند. سريلانكا از مستعمرات بريتانيا بود.
جمعيت اين كشور 20 ميليون و دويست هزار نفر است. زبان‌هاي رسمي آن سينهالي و تاميل و واحد رايج پول آن روپيه سريلانكا است.
آساق**267**1600

سرخط اخبار جهان