۱۵ بهمن ۱۳۹۷،‏ ۸:۰۲
کد خبر: 83196073
۰ نفر
انقلاب اسلامی مسأله فلسطین را احیا كرد

تهران- ایرنا- نماینده جنبش أمل لبنان در تهران می گوید: یكی از موضوعات اساسی انقلاب ایران كه به آن توجه زیادی شده است، مسأله فلسطین است و در واقع ایران موضوع فلسطین را احیا كرد. زمانی كه این موضوع در انقلاب ایران مطرح می‌شود، رژیم صهیونیستی ناراحت و منزوی می‌شود و از این رو تلاش می‌كند تا به عداوت آمریكا با ایران و ایجاد جنگ‌های متعدد ادامه دهد.

آرمان استكبار ستیزی انقلاب اسلامی ایران كه برخاسته از تعالیم اسلام است، با وجود انبوه تبلیغات غربی، خیلی زود جای خود را در میان ملت‌های مسلمان و حتی غیرمسلمان، باز كرد. روشنگری‌های امام خمینی (ره) و سپس جانشین صالح ایشان، آیت‌الله خامنه‌ای، باعث شد تا آن‌ها، به‌ویژه در غرب آسیا، برای مقابله با استكبار آمریكا، روحیه و انگیزه پیدا كنند. بدین ترتیب هسته‌های مقاومت در فلسطین، لبنان، عراق، یمن، بحرین و برخی دیگر از كشورها شكل گرفت و به مقابله با سلطه‌گری و چپاول آمریكا و متحد پلیدش، رژیم صهیونیستی پرداختند، همچنان ‌كه امروز شاهد پیروزی جریان‌های ضدآمریكایی و ضد صهیونیستی دربرخی از كشورهای منطقه همچون لبنان هستیم. در همین زمینه گفت ‌وگویی داشتیم با آقای«صلاح فحص» نماینده جنبش أمل لبنان در تهران.

او اعتقاد دارد بین مقاومت و صهیونیست‌ ها یك جنگی وجود دارد كه بیشتر مجازی است و تل‌آویو همیشه نگران است. خوشبختانه در 40سال پیش ما نگران برخی تحولات بودیم، ولی اكنون صهیونیست‌ها نگران هستند و می‌ترسند حتی سرشان را بالا بگیرند.

وی همچنین به استقلال اقتصادی و خودكفایی لبنان معتقد است و می‌گوید: ما نفت داریم، ولی تاكنون استخراج نكرده‌ایم. رژیم اسرائیل در آب‌های مدیترانه از نفت لبنان بهره‌برداری می‌كند و یكی از خواسته ‌های ما از دولت حریری استخراج نفت است و ان ‌شا‌ء الله به آن خواهیم رسید. در ادامه متن كامل این گفت‌ وگو را می‌خوانید:

** انقلاب اسلامی ایران در شكستن تابوی استكبار و احیای مبارزات ضد امپریالیستی در جهان، به‌ویژه در جهان اسلام چقدر تأثیرگذار بود؟
در ابتدا، چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی را به ایرانیان عزیز تبریك و تهنیت عرض می‌كنم و امیدوارم هر روز شاهد توسعه و پیشرفت ایران اسلامی در همه عرصه‌ها باشیم.

اگر بخواهیم ایران قبل از انقلاب و پس از آن را مقایسه كنیم، می‌بینیم كه ایران تحت استعمار آمریكا بود و همچون ژاندارم آمریكا در منطقه عمل می‌كرد و این امر موجب شده بود كمتر رژیم پهلوی به مردم توجه داشته باشد، چرا كه اوامر و دستورات آمریكا را دنبال می‌كرد. خوشبختانه با پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی (ره) می‌بینیم كه یك جمهوری اسلامی در جهان اسلام متولد می‌شود.

انقلاب ایران موجب بیداری و امیدواری بسیاری در دیگر كشورهای جهان شد. انقلاب ایران علاوه‌بر اینكه در جهان اسلام تأثیر‌گذار بود، در لبنان هم آثار مثبتی برجای گذاشت، كما اینكه امام موسی صدر و دكتر چمران در توسعه انقلاب به لبنان گام‌های مثبتی برداشتند.

** ارزیابی شما از محور مقاومت و تلاش‌های ایران در مبارزه با رژیم صهیونیستی چیست؟
شاید محور مقاومت در سال‌های نخست انقلاب ایران ضعیف بود، ولی اكنون شاهد این هستیم كه جبهه مقاومت توانست با همكاری كشورهای همسو و توانمندی‌ های ایران، به موفقیت‌های زیادی دست یابد و هراس رژیم صهیونیستی از مقاومت را به‌دنبال داشته باشد. هر روزه قدرت مقاومت در حال افزایش است و جنبش أمل با توسعه برنامه‌های خود در لبنان ادامه یافت و با حمایت كشورهای محور مقاومت به توان بیشتری دست یافته است.

** چرا برخی كشورهای منطقه همچون عربستان با سیاست‌های استكباری آمریكا همراه هستند؟
به نظر بنده، هیچ وقت نباید به آمریكا اعتماد كرد. اگر نگاهی به برجام داشته باشیم می‌بینیم كه آمریكا زیر وعده‌هایش می‌زند. آن‌ها یك سیاست را در منطقه دنبال می‌كنند و آن این است كه نگاه می‌كنند ببینند رژیم اسرائیل چه چیزی می‌خواهد و آن را مهیا می‌سازند.

یكی از موضوعات اساسی انقلاب ایران كه به آن توجه زیادی شده است، مسأله فلسطین است و در واقع ایران موضوع فلسطین را احیا كرد. زمانی كه این موضوع در انقلاب ایران مطرح می‌شود، رژیم صهیونیستی ناراحت و منزوی می‌شود و از این رو تلاش می‌كند تا به عداوت آمریكا با ایران و ایجاد جنگ‌های متعدد ادامه دهد.

انقلاب ایران رفتار ظالمانه صهیونیست‌ها نسبت به مردم فلسطین را نمی‌پذیرد و معتقد است قدس باید به فلسطینی‌ها باز‌گردد. رژیم اسرائیل هرچه بتواند علیه ایران اسلامی انجام می‌دهد و حتی جنگ ‌های متعددی در لبنان یا سوریه را طراحی كردند، اما شكست خوردند. بشار اسد نه ‌تنها شكست نخورد، بلكه مقاوم ‌تر هم شد. رژیم اسرائیل كه می‌داند نمی‌تواند با ایران وارد جنگ شود، به كشورهای غربی و آمریكا فشار وارد می‌كند تا برخی توطئه‌ها علیه ایران را طراحی و اجرا كنند.

** چرا عربستان از موضوع فلسطین غفلت كرده و با سیاست ‌های آمریكا و رژیم اسرائیل همراه است؟
متأسفانه برخی كشورها كه ادعای رهبری جهان اسلام را دارند و می‌گویند مسلمان هستیم، در توطئه ‌ها و بازی‌ های آمریكا و اسرائیل شریك هستند. آمریكایی‌ها در این بازی‌ها پول‌های ریاض را می‌گیرند و نفت‌شان را چپاول می‌كنند و زمانی كه این‌ها منابعی نداشته باشند، نگاهی به آن‌ ها نخواهند كرد. اما ایران به دلیل حمایت از مردم فلسطین، دشمن آمریكا شناخته می‌شود و عربستان كه ظلم روا می‌دارد به دوست آن‌ها تبدیل شده است.

موضوع فلسطین آنقدر مهم است كه اگر ایران بگوید از قدس حمایت نمی‌كند، این پیش‌بینی وجود دارد كه حتی غرب به ایران بمب اتم هم بدهد؛ كما اینكه در قبل از انقلاب هم در موضوعات هسته‌ای با ایران همكاری داشتند. سفارت اسرائیل قبل از انقلاب در تهران وجود داشت، ولی الآن به سفارت فلسطین تبدیل شده است و این ناراحتی آن‌ها را برانگیخته است.

مطمئن باشید اگر مقاومت در لبنان یا بشار اسد درسوریه یا ایران بگویند كه موضوع فلسطین به ما مربوط نیست، بشار اسد رهبر كل عرب‌ ها و ایران رهبر كل كشورهای حاشیه خلیج‌ فارس خواهد شد.

** با توجه به معرفی دولت جدید سعد الحریری در لبنان، روابط تهران و بیروت را چگونه ارزیابی می‌كنید؟
همیشه خط مقاومت در روابط طرفین مورد تأكید بوده و وجود داشته است. ما باید مواظب باشیم تا توطئه‌های دشمن را خنثی كنیم و به آرمان مقاومت كه همان موضوع فلسطین و آزادی آن است، دست یابیم. موضوع فلسطین مسأله‌ای است اسلامی و انسانی كه رژیم صهیونیستی هزاران فلسطینی را به شهادت رسانده و با رسانه‌هایی كه در دست دارند اخبار غیر صحیح را انعكاس می‌دهند تا حقوق مردم فلسطین دیده نشود.

خوشبختانه جبهه مقاومت به قدرتی مثال‌زدنی دست یافته است و دشمنان از این وحدت كشورهای محور مقاومت هراس و ترس دارند و خط مقاومت قوی‌تر شده است.

** شما به‌عنوان یك شهروند لبنانی دولت معرفی‌شده آقای حریری را چگونه ارزیابی می‌كنید؟
دولت به ‌زودی یك بیانیه صادر می‌كند و طبق مقرراتی كه گروه‌های لبنانی دارند، باید این بیانیه صادر شود. لبنان هر چند وضعیت اقتصادی مناسبی ندارد، ولی خوشبختانه دولت شكل یافته و امیدواریم تا دولت در سه سال پیش را بهتر كار كند و مشكلات داخلی حل شود.

ما نفت داریم ولی تا‌كنون استخراج نكرده‌ایم. رژیم اسرائیل در آب‌ های مدیترانه از نفت لبنان بهره‌برداری می‌كند و یكی از خواسته‌های ما از دولت حریری استخراج نفت است.
خیلی از كشورها نمی‌خواهند ما نفت داشته باشیم و همیشه دست‌مان جلوی آن‌ها دراز باشد، ولی خودكفایی موضوعی است كه آن را دنبال می‌كنیم و ان ‌شا‌ء الله به آن خواهیم رسید.

** تحلیل شما از عملیات تونل‌ها توسط رژیم صهیونیستی چیست؟
از نحوه ساخت یا ایجاد آن اطلاعی ندارم و نصرالله هم اشاره كرد كه در این باره چیزی نمی‌داند؛ ولی اگر این تونل‌ها قدیمی است، رژیم اسرائیل نمی‌دانسته و ضعف اطلاعاتی دارد. تا حالا 6‌تونل در یك مسیر كوتاهی كشف شده ولی مرز ما با سرزمین اشغالی تقریباً صد كیلومتر است و اسرائیل در این باره نگران است.

بین مقاومت و صهیونیست ‌ها یك جنگی وجود دارد كه بیشتر مجازی است و تل‌آویو همیشه نگران است. خوشبختانه در 40‌سال پیش ما نگران برخی تحولات بودیم؛ ولی اكنون اسرائیلی ‌ها نگران هستند و می‌ترسند حتی سرشان را بالا بگیرند.

** سخن پایانی؟
ایران با وجود تحریم ‌های بین ‌المللی توسعه یافته است و هیچ كشوری نمی‌تواند این پیشرفت ‌های ایران را نادیده بگیرد و این توسعه و قدرت ایران مدیون انقلاب اسلامی است كه در آن رخ داد و به آن عزت و استقلال بخشید. این پیشرفت و توسعه ایران را كه در عرصه‌ های مختلف و در مقایسه با كشورهای منطقه مثال‌زدنی است، به ملت و دولت ایران تبریك می‌گویم.

منبع: روزنامه صبح نو؛ 1397،11،15
گروه اطلاع رسانی**9117**2002