۱۴ بهمن ۱۳۹۷،‏ ۱۴:۲۱
کد خبر: 83195264
۰ نفر
بورقانی روزنامه نگاری سیاستمدار و با اخلاق

تهران- ایرنا- نیمه نخست بهمن ماه یادآور درگذشت روزنامه‌نگاری سیاست‌مدار و با اخلاق است كه در برهه ای حساس از تاریخ انقلاب در ایرنا به مسوولیت آگاهی بخشی خود جامه عمل پوشاند و با صداقت به انعكاس حقیقت در نوشته های خود پرداخت تا بدین گونه راوی رویدادها و مطالبه گری جامعه باشد.

به گزارش گروه اطلاع رسانی ایرنا، احمد بورقانی فراهانی در دی 1338 خورشیدی در تهران دیده به جهان گشود، وی در دوران ابتدایی و راهنمایی به مطالعه كتاب‌های داستانی از جمله آثار محمدعلی جمالزاده می‌پرداخت و در مراسم مذهبی محلی حضور داشت. وی دوران دبیرستان را در رشته ریاضی‌فیزیك (جامع) در دبیرستان ابراهیم صهبا آغاز كرد و بخشی از دوره تحصیل او با سال‌های 1356 و 1357 خورشیدی و اوج گرفتن انقلاب همراه شد. بورقانی در فعالیت‌های انقلابی نیز مشاركت می كرد و پس از پیروزی انقلاب، مسوولیت انتشار نشریه‌ دانش‌آموزی حقیقت را برعهده گرفت.

او با شركت در نخستین كنكور پس از انقلاب در رشته جغرافیا در دانشگاه فردوسی مشهد پذیرفته شد اما پس از یك سال تحصیل، دانشگاه‌ها به‌دلیل انقلاب فرهنگی تعطیل شدند و این تعطیلی بورقانی را راهی تهران كرد. پس از بازگشت بورقانی به تهران، او از سوی دوستان دعوت به همكاری با كمال خرازی در خبرگزاری جمهوری اسلامی فعلی و خبرگزاری پارس آن زمان شد.

پس از گذراندن دوره‌های آموزشی مختلف و كسب تجربه در حوزه‌های خبری سیاسی، زمینه پیشرفت بورقانی در خبرگزاری جمهوری اسلامی فراهم و سرانجام در سال 1363 خورشیدی به سمت سردبیر ارشد خبرگزاری جمهوری اسلامی منصوب شد و این حق را داشت كه بر تمامی گروه‌های خبری و تحریریه خبرگزاری نظارت و مدیریت كند و چندی بعد نیز سكان مدیریت اخبار خبرگزاری را برعهده گرفت.

همزمان با بازگشایی دانشگاه‌ها بعد ازانقلاب فرهنگی او به دانشگاه بازگشت و در سال 1365 خورشیدی از دانشگاه شهید بهشتی فارغ‌التحصیل و به سمت سخنگوی ستاد تبلیغات جنگ منصوب شد و مسوولیت اطلاع رسانی اخبار جنگ را برعهده گرفت. به منظور انجام كارهای ستاد تبلیغات جنگ، برای مدتی فعالیت در خبرگزاری جمهوری اسلامی را رها كرد و پس از پایان جنگ و اتمام ماموریتش به خبرگزاری بازگشت.

او پس از بازگشت به خبرگزاری ایرنا به عنوان مشاور مدیرعامل انتخاب و سپس مسوولیت تأسیس دفتر خبرگزاری جمهوری اسلامی در سازمان ملل متحد در نیویورك به او واگذار شد.

بورقانی همزمان با استعفای سید محمد خاتمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ایران بازگشت و علاوه بر نگاشتن مقاله و مطلب در مطبوعات كشور به كار ویراستاری كتاب مشغول و راهبری یك موسسه فرهنگی را نیز عهده دار شد و سایتی به زبان انگلیسی به نام نت ایران بر روی اینترنت راه اندازی كرد، تارنمایی كه بعدها به علت مشكلات مالی تعطیل شد.

سیدمحمد خاتمی در سال 1375 خورشیدی تصمیم گرفت نامزد ریاست جمهوری شود بورقانی نیز به ستاد انتخاباتی او پیوست و سرانجام پس از آنكه عطاالله مهاجرانی ریاست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را برعهده گرفت، بورقانی معاونت مطبوعاتی این وزارتخانه را عهده دار شد. یك سال و نیم بعد از حضور او در معاونت مطبوعاتی یعنی در بهمن 1377 از سمت خود استعفا كرد، مشاور وزیر كشور شد.

بورقانی در سال 1379 خورشیدی توانست با رأی مردم تهران، نماینده ششمین دوره مجلس شورای اسلامی شود. پس از اتمام دوره نمایندگی او به وزارت كشور رفت و پس از آن تا شروع به كار دوره نهم ریاست جمهوری، عهده دار سمت مشاور رییس كتابخانه ملی بود.

عضویت در شورای عالی خبرگزاری جمهوری و عضویت در شورای نظارت بر صدا و سیمای جمهوری اسلامی نیز از جمله فعالیت‌هایی هستند كه بورقانی در پرونده كاری خود به جای گذاشته است. احمد بورقانی سرانجام در 13 بهمن 1386 خورشیدی بر اثر سكته قلبی در تهران درگذشت. مطبوعات خبر درگذشت او را در صفحه نخست خود و با عكس‌های بزرگی پوشش دادند.

محمدعلی ابطحی در یادداشتی درباره مرحوم بورقانی نوشته است: «دیشب بی هوا یك اس ام اس آمد كه احمد بورقانی درگذشت. پشت فرمان بودم. دخترم فریده هم كنارم بود. چنان با صدای بلندی اِ گفتم كه دخترم از جا كنده شد. مگر می شود احمد به همین راحتی بمیرد؟! این هفته ها به خاطر انتخابات و جوشی كه برای وضع فعلی می زد، زیاد با هم، هم جلسه بودیم. قلم بسیار روانی داشت و هوش فوق العاده ای؛ اما اینها را خیلی ها دارند. دل و روح زلالی داشت كه آن را كمتر كسی دارد.

احمد بورقانی را از سال هایی كه در ستاد تبلیغات جنگ كار می كرد و خبر می نوشت و بعد كه به خبرگزاری جمهوری اسلامی رفت، می شناختمش. بعدها كه كمال خرازی به نیویورك رفته بود، احمد نماینده خبرگزاری در آنجا شد. در این فاصله كمتر با او ارتباط داشتم. وقتی بعد از دوم خرداد آقای مهاجرانی وزیر ارشاد شد، معاونت مطبوعاتی كه مهم­ترین جای سیاسی آن وزارت خانه بود كاندیداهای فراوانی داشت. مهاجرانی احمد را انتخاب كرد. همه هم ساكت شدند و هم راضی.»


مراسم بزرگداشت احمد بورقانی در انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران همزمان با یازدهمین سالروز درگذشت وی در 13 بهمن 1397 با حضور روزنامه‌نگاران و اهالی فرهنگ برگزار شد.

پژوهشگر گروه اطلاع رسانی ایرنا همزمان با سالروز درگذشت احمد بورقانی با «مسعود نوری» معاون خبراسبق خبرگزاری جمهوری اسلامی و همكار احمد بورقانی به گفت وگو پرداخت.

** احمد بورقانی و درك دقیق نسبت به كار رسانه
احمد بورقانی دانش آموخته رشته مرتبط با روزنامه نگاری و علوم ارتباطات نبود، همچنین شغل پیشین او نیز ارتباطی با كار خبری نداشت اما به واقع ایشان یكی از بهترین افرادی به شمار می رفت كه با تسلط بر كار رسانه، درك دقیق و بسیار درستی نسبت به آن داشت. كار رسانه ای در ایرنا با رسانه‌های دیگر متفاوت است و او می‌دانست كه در ایرنا به عنوان رسانه ای مربوط به حكومت می بایست چه رفتار و مسوولیتی داشته باشد و به این موضوع توجه داشت تا شیوه ای در پیش گیرد تا در ایرنا كه رسانه ای كاملا دولتی است از مردم جدا نباشد و هم بتواند به عنوان رسانه ای حكومتی، رسالت خود را به خوبی ایفا كند.

** احمد بورقانی و اعتقاد به فضای باز رسانه‌ای
بورقانی یكی از دقیق ترین افرادی بود كه در این حوزه توانست كار رسانه ای ایرنا را خوب پیش ببرد و همچنین به غیر از ایرنا در حوزه‌ معاونت مطبوعاتی ارشاد هم كه حضور داشت باز هم از همین تبحر و تخصصی كه داشت به نحو احسن بهره برد و آن ایده ای را كه درباره رسانه در ایران داشت به خوبی در آنجا دنبال كرد. او معتقد به فضای باز رسانه‌ای بود نه از نوع فضای باز رسانه‌ای كه در غرب مورد نظر است بلكه در چارچوب جمهوری اسلامی، این فضا را تعریف و دنبال می‌كرد و هر موفقیتی كه در ایرنا و معاونت مطبوعاتی ارشاد داشت، برخاسته از این فكر و ایده بود.

** ویژگی های فردی و شخصیتی ممتاز بورقانی
احمد بورقانی در كنار كار رسانه ای حرفه ای كه در ایرنا انجام می داد به خصوص در زمانی كه ما با ایشان همكار بودیم، ویژگی های فردی و شخصیتی ممتازی را نیز داشت كه بسیار اثرگذار بود. در كار رسانه ای در خیلی از مواقع برخی از مسوولان امكان دارد، صحبت هایی را به خبرنگاران منتسب و سخنان ناصوابی را در ارتباط با آنها مطرح ‌كنند و بسیاری از مدیران رسانه برای اینكه امتیازی از دست ندهند، جانب مدیر و مقام را می گیرند اما بورقانی با مسوولیت خبری كه ایرنا داشت به طور جدی پشت خبرنگاران و دبیران حوزه خبر می ایستاد و بارها در ارتباط با خود من پیش آمد كه ایشان به طور جد در موضوع های مختلف از من حمایت كرد و هرگز پشت همكاران خود را در زمان بغرنج و حساس خالی نمی كرد. او یك انسان رسانه‌ای و مردی بامرام بود.

** احمد بورقانی؛ معلم اخلاق
بخش دیگر وجه شخصیتی احمد بورقانی، بحث اخلاقی وی در میان همكاران بود، شاید برخی گمان كنند كه چون بورقانی از میان ما رفته است این بحث ها مطرح می شود اما اگر وی هم اكنون در قید حیات نیز بود من این صحبت را در ارتباط با ایشان می كردم كه ایشان در واقع یك معلم اخلاق بود و خیلی از مواقع به طور مستقیم و غیرمستقیم توصیه هایی اخلاقی را به همكاران خود، حتی در بخش های دیگر می كرد و تلاش داشت تا آنها را تربیت كند تا بدین ترتیب خصلت های پسندیده اخلاقی را در آنها نهادینه سازد.

در سال‌های نخست انقلاب كه افراطی‌گری و تندروی در میان بسیاری از افراد رایج بود و به خصوص در ایرنا كه نسل پیش از انقلاب حذف یا به لحاظ سنی كنار گذاشته شده بودند و یك نسل جوان تندرو كه نگاهی آرمانی به قضایا داشتند در حوزه‌های مختلف خبر كار می‌كردند، احمد بورقانی با وجود آن كه خود در آن سال ها جوان بود اما سعی می كرد تا مولفه های اخلاقی را در میان این طیف تقویت كند و مانع برخی از تندروی ها شود.

بورقانی توصیه های اخلاقی خود را به صورت برادرانه و در نهایت تواضع و فروتنی مطرح می كرد. این نوع رفتار اخلاقی در سال‌های طولانی كه من با ایشان كار می‌كردم، شاهد آن بودم كه آقای بورقانی چهره ای به شدت اخلاقی به شمار می رفت.

** احمد بورقانی با نگاهی برنامه ای و هدفمند
نگاه برنامه ای نسبت به بحث خبر از دیگر شاخصه های وی به شمار می رفت بود و او دركی درست از این موضوع داشت و معتقد بود كه خبر كار روزمره ای نیست و نیازمند نگاه برنامه‌ای است و به واسطه تجربه هایی كه در حوزه داخل و خارج داشت، كار رسانه‌ای و مطبوعاتی را در كشور به شكل برنامه ریزی شده و هدفمند دنبال می كرد.

پژوهشم**2059**9131