۱۴ بهمن ۱۳۹۷،‏ ۱۲:۲۹
کد خبر: 83194966
۰ نفر
ثبت 157 پتنت ایرانی درآمریكا و اروپا

تهران- ایرنا- مدیركانون پتنت ایران با اشاره به رشد ثبت پتنت مخترعان ایرانی گفت: تا كنون 157 پتنت ایرانی در اداره ثبت اختراع آمریكا و اروپا ثبت شده است.

به گزارش روز یكشنبه گروه علمی ایرنا از معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری، مهدی ضیغمی افزود: تعداد كل پتنت های ثبت شده مخترعان ایرانی در اداره ثبت اختراع اروپا و امریكا در زمان تشكیل كانون یعنی سال 94 برابر با 44 پتنت بود كه با فعالیت ها وحمایت های انجام شده این تعداد به 48 پتنت در سال 95 افزایش یافت.
وی افزود: درسال 2017 درثبت پتنت ایرانیان دراین اداره ها با رشد خوبی مواجه شدیم، به گونه ای كه دراین سال 117 پتنت ثبت شد، پس از آن در سال 2018 ، 157 پتنت در این اداره ها به ثبت رسیده است، البته در ادارات ثبت اختراع سایر كشورها نیز پتنت ایرانیان فایل شده است اما در رتبه بندی كشورها و مقایسه آنها با یكدیگر مقیاس اداره ثبت امریكا و اروپا است.
مدیر كانون پتنت به سهم كانون از ثبت این اختراعات اشاره كرد و گفت: سهم كانون از ثبت اختراعات در ادارات امریكا و اروپا حدود 50 درصد است كه با حمایت های 90 درصدی این مركز پتنت ها ثبت شده اند.
وی برنامه های متنوع كانون را در این رشد تاثیرگذار دانست و بیان كرد: در سال 97 بیش از 50 كارگاه مالكیت فكری برگزار شد، همچنین بیش از 10 دفتر مالكیت فكری راه اندازی شده است، همچنین قرادادهایی از سوی معاونت علمی برای حمایت هر چه بیشتر از ثبت پتنت با دانشگاه آزاد و وزارت علوم منعقد شده همه این اقدامات در راستای حمایت هر چه بیشتر از ثبت بین المللی پتنت انجام شده است.
به گفته ضیغمی، گشایش دفتر تجاریسازی كانون را باید از اقدامات موثری در درآمدزایی پتنت بدانیم كه در سال جاری رخ داد و كمكی است تا در سال آینده حلقه درآمد زایی فناوری كامل تر شود، همچنین كانون بیشتر مراحل ثبت پتنت شامل آماده كردن درفت پتنت و فرم ها، ثبت در pct و ثبت اختراع موقت آمریكا را در داخل كشور و بدون نیاز به وكلای خارجی انجام می دهد.
علمی **9340**1440