محدوديت تردد در مرز سرخس از سوي تركمنستان ادامه دارد

مشهد- ايرنا- ناظر گمركات خراسان رضوي گفت: محدوديت تردد در مرز سرخس از سوي تركمنستان هنوز ادامه دارد.

اميد جهانخواه روز شنبه در جمع خبرنگاران با تاكيد بر پيگيري اين موضوع از طريق وزارت امور خارجه افزود: هم اكنون روزانه 30 دستگاه كاميون در اين مرز تردد دارد در حالي كه بر اساس پروتكل ‌هاي بين ايران و تركمنستان روزانه 230 دستگاه كاميون ورودي و 230 دستگاه كاميون خروجي مي‌ توانند از مرز سرخس تردد كنند.
وي اظهار داشت: گمرك جمهوري اسلامي ايران اعلام كرده است در صورتي كه تركمنستان محدوديت هاي فعلي را براي تردد كاميون در مرز سرخس حذف كند، آمادگي دارد در مرزهاي سرخس و لطف آباد به صورت شبانه روزي خدمت رساني كند.
وي گفت: با قرار گرفتن ريل در مرز سرخس، گمرك آن به يكي از فعال ترين مرزهاي كشور در بخش واردات تبديل شده و اكنون عمده كالاهاي وارداتي استان كه بيشتر جنبه مواد اوليه و ماشين آلات بخش توليد را دارد، از سرخس وارد مي شود.
جهانخواه افزود: در مجموع گمركات مرزهاي سرخس و لطف آباد در عرصه ترانزيت و امكانات صادراتي رتبه هاي برتر را در كشور دارند و جزو فعال ترين گمركات كشور هستند.
وي اظهار داشت: امسال گمرك ايران براي حمايت از صادرات و توليد، در دريافت حقوق و عوارض گمركي از توليدكنندگان و صادركنندگان تسهيلاتي در نظر گرفته است.
وي گفت: در اين راستا بخشي از كالاي توليدكنندگان يا صادركنندگان به عنوان نسيه در گمرك نگه داشته شده و اجازه ترخيص باقي كالاها صادر مي شود و توليدكننده يا صادركننده مي تواند پس از فروش كالاي خود بدهي گمرك را پرداخت و اجازه ترخيص باقي كالاها را بگيرد.
جهانخواه افزود: در بسته حمايتي دوم به جاي دريافت حقوق گمركي از صادركنندگان يا توليدكنندگان، ضمانت نامه بانكي گرفته مي شود و فرد متقاضي فرصت دارد در يك سال عوارض گمركي را پرداخت نمايد.
وي اظهار داشت: در اين راستا امسال 280 ميليارد ريال ضمانت نامه بانكي از توليدكنندگان و صادركنندگان خراسان رضوي از سوي گمرك استان دريافت شده است.
وي گفت: بسته ديگر حمايتي گمرك، انبارهاي اختصاصي است به اين معنا كه ديگر لازم نيست توليد كننده يا صادر كننده كالاي خود را به گمرك بياورد بلكه طي انعقاد يك تفاهم نامه، ماموران گمركي براي كنترل كالا مي توانند به انباري كه ضوابط لازم در آن رعايت شده باشد، براي كنترل كالا مراجعه كنند.
جهانخواه ارتقاي گمركات استان را از ديگر رويدادهاي توسعه اي طي مدت اخير ذكر كرد و افزود: هم اكنون گمرك هاي دوغارون، سرخس و لطف آباد تبديل به اداره كل شده اند.
وي اظهار داشت: از ابتداي امسال تاكنون موارد اندكي از كشف كالاهايي كه صادرات آنها از سوي دولت ممنوع شده، در گمركات استان گزارش شده است.
وي گفت: تنها موارد تخلف در اين حوزه طي ماه هاي اخير مربوط به كشف پلي اتيلن بود كه شركت هاي توليدي استان هاي ديگر نسبت به صادرات آن اقدام كرده بودند.
استان خراسان رضوي پنج گمرك در لطف آباد، سرخس، باجگيران، دوغارون و مشهد و 2 بازارچه مرزي در تايباد در مرز افغانستان و باجگيران در مرز تركمنستان دارد.
7489 / 6053