۱۳ بهمن ۱۳۹۷،‏ ۱۵:۵۲
کد خبر: 83193813
۰ نفر
موشك فالكون هوي در برابر دومين پرتاب

تهران– ايرنا– دومين فالكون هوي احتمالا تا پنج هفته آينده به فضا پرتاب خواهد شد. ماموريتي كه نخستين پرتاب عملياتي اين موشك شمرده مي شود و قرار است يك ماهواره مخابراتي سعودي را به فضا ببرد.

به گزارش روز شنبه خبرنگار علمي ايرنا، چند روز پيش و پس از آن كه رييس جمهوري امريكا سرانجام پس از 35 روز تعطيلي دولت اين كشور را بازگشايي كرد، شركت اسپيس ايكس موفق شد سه مجوزي را كه به خاطر تعطيلي دولت معطل مانده بودند، دريافت كند.
از اين سه مجوز، يكي به ماموريت CRS-17 تعلق دارد كه اولين ماموريت تامين مايحتاج ايستگاه فضايي در سال ميلادي جاري است و احتمالا تا اواخر فروردين سال آينده پرتاب خواهد شد.
دو مجوز بعدي اما به دومين پرتاب فالكن هوي و فرود بوسترهاي آن تعلق داشت. فالكون هوي كه در حال حاضر بزرگترين و قوي ترين پرتابگر فضايي عملياتي دنيا نيز شمرده مي شود قرار است در دومين پرتاب خود ماهواره Arabsat 6A را به فضا حمل كند. ماهواره مخابراتي بزرگي متعلق به عربستان سعودي كه حدود شش تن وزن دارد و قرار است در مدار زمين ثابت قرار داده شود.
محموله ثانويه اين پرتاب نيز احتمالا كاوشگر LightSail 2 خواهد بود. فضاپيماي كوچكي كه تلاش خواهد كرد تا با استفاده از بادبان هاي خورشيدي در مدار زمين حركت كند.
فالكون هوي نخستين پرتاب خود را درست يك سال پيش انجام داد. مصادف با فوريه سال 2018 زماني كه همراه با خود خودروي تسلا رودستر شخصي ايلان ماسك را به فضا برد. پرتابي كه در نهايت اگرچه نتوانست به تمامي اهداف اصلي خود برسد اما همچنان براي اسپيس ايكس يك موفقيت بزرگ بود.
در آن زمان اسپيس ايكس موفق شد تا دو بوستر اين موشك را با موفقيت فرود بياورد اما نتوانست موشك اصلي را پس از پايان سوختش بازيابي كند. يكي از اهداف اصلي دومين پرتاب فالكون هوي بازيابي كامل بوسترها و مرحله اول موشك خواهد بود. زمان پرتاب فعلي كه براي دومين ماموريت فالكون هوي مشخص شده هفتم مارس يعني كمتر از پنج هفته آينده است. با اين حال امكان تاخير در اين پرتاب كاملا وجود دارد.
فالكون هوي در حقيقت نسخه اي از موشك فالكون 9 معمولي است كه توسط دو بوستر تقويت شده است. اين بوسترها هم به خودي خود هركدام در واقع مرحله اول يك فالكون 9 شمرده مي شوند. فالكون هوي در حال حاضر با توانايي حمل تا 70 تن بار به مدار زمين قوي ترين موشك پرتابگر فضايي دنياست. ركوردي كه تنها موشك بعدي ناسا ( پروژه اس ال اس) توانايي شكستن آن در آينده نزديك را خواهد داشت.
آنطور كه اسپيس ايكس در برنامه از پيش تعيين شده خود اعلام كرده بود، فالكون هوي امسال قرار است كه مجموعا دو پرتاب داشته باشد. به اين ترتيب بجز پرتاب ماهواره آرابات، اين موشك قرار است چندين ماهواره متعلق به نيروي هوايي آمريكا را هم با خود به فضا ببرد.
علمي*م.ج*2017