۱۳ بهمن ۱۳۹۷،‏ ۱۴:۵۵
کد خبر: 83193707
۰ نفر
بازار ارز به تعدیل نرخ ها تن داد

تهران- ایرنا- آغاز به كار رسمی كانال مالی اروپا با ایران همانگونه انتظار می رفت، اثر روانی خود را بر بازار ارز گذاشت و امروز (شنبه) نرخ ارزهای عمده سیر نزولی در بازار به خود گرفت.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، نرخ های بازار ارز در هفته های اخیر بیش از آنكه تحت تاثیر عرضه و تقاضا باشد، از عوامل سیاسی، روانی و رسانه ای اثر می گرفت؛ از برگزاری جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره تایید یا رد لوایح مرتبط با همكاری ایران در گروه ویژه اقدام مالی بویژه پالرمو و سی.اف.تی گرفته تا توئیت ها و خبرها درباره احتمال راه اندازی كانال ویژه اقدام مالی هر كدام به سهم خود بر بازار اثرگذار بودند.
البته نمی توان نقش آفرینی بازارسازان و سفته بازان ارزی را نادیده گرفت كه تلاش می كردند تا با ملتهب كردن فضای روانی حاكم بر بازار، ماهی خود را از این آب گل آلود بگیرند؛ در سایه همین دست اندازی ها بود كه دوشنبه هفته گذشته (هشتم بهمن) نرخ اسكناس دلار آمریكا از مرز روانی 12 هزار تومان برای ساعاتی عبور كرد هرچند با ورود بازارساز، فضا تلطیف و نرخ ها متعادل تر شد.
در این شرایط عبدالناصر همتی رئیس كل بانك مركزی در یادداشت در حساب كاربری خود در اینستاگرام نوشت: «این روزها، متأسفانه برخی افراد و صاحب منصبان و بعضا ذینفعان، به تریبونی كه دسترسی پیدا می كنند، با بی توجهی به جنگ تبلیغاتی و روانی دشمنان علیه كشورمان و در حد خود، آینده منفی را به غلط برای اقتصاد كشورمان به تصویر می كشند.»
«دلالان و نوسان گیران هم سوار بر این گونه القائات و بزرگ نمایی ها، بحث هایی مانند تاثیر رد یا قبول پالرمو و SPV و سایر بهانه ها، كسب وكار خود را، با فروش ارزهای بالا خریده خود، رونق می دهند.»
رئیس شورای پول و اعتبار تاكید كرد: «عوامل اقتصادی و توانایی مداخله بانك مركزی، نرخ هایی كه امروز توسط فرصت جویان و در فضاهای مجازی مطرح می شود را ماندگار نمی داند. به مردم عزیز توصیه می كنم دارایی خود را در معرض ریسك بازار ارز قرار ندهند.»
وی خاطرنشان ساخت: «بانك مركزی همچنان كه تا به حال نیز نشان داده است، در موقع مقتضی تدابیر پیش بینی شده را عملیاتی خواهد كرد؛ زمان و نوع مداخله را بانك مركزی تعیین می كند، نه فضا سازی دلالان و فرصت جویان.»

** كانال تجاری اروپا به ثمر نشست
سرانجام پس از ماهها انتظار شامگاه یازدهم بهمن وزیران خارجه آلمان، انگلیس و فرانسه در كنفرانس مشترك خبری پس از نشست وزیران اتحادیه اروپا در بخارست پایتخت رومانی راه اندازی سازوكار مالی ویژه (اینستكس - INSTEX) را به طور رسمی اعلام كردند؛ شركتی كه تمركز اولیه آن روی كالاهایی خواهد بود كه مورد نیاز فوری مردم ایران همچون مواد غذایی، دارویی و مصرفی است.
به گفته وزیران خارجه این سه كشور اروپایی، شركتی كه با عنوان INSTEX ثبت شده در پاریس مستقر می شود و یك كارشناس بانكی آلمانی مسئولیت آن را برعهده دارد. انگلیس نیز ریاست هیات نظارت را برعهده خواهد داشت.

** بازار عقب نشست
همانطور كه انتظار می رفت، با اعلام راه اندازی كانال اینستكس، بازار روز شنبه سیزدهم بهمن ماه قدری نرخ های خود را تعدیل كرد؛ هر دلار آمریكا كه عصر روز پنجشنبه گذشته به 11 هزار و 850 تومان رسیده بود، ظهر امروز 11 هزار و 400 تومان فروخته شد و یورو نیز از رقم 13 هزار و 950 تومانی به 13 هزار و 500 تومان عقب نشینی كرد.
به این ترتیب اسكناس دلار آمریكا و یورو هر كدام 450 تومان ارزان تر به خریداران عرضه شدند.
نگاهی به نرخ های اعلامی بانك مركزی نشان می دهد كه میانگین فروش هر اسكناس دلار آمریكا در بازار آزاد در هفته دوم بهمن ماه 11 هزار و 800 تومان و هر یورو 13 هزار و 598 تومان بوده بنابراین بازار ارز در آغاز هفته جدید نرخ ها را پایین تر از میانگین هفتگی آغاز كرده است.
همچنین طبق نرخ های اعلامی در سامانه نظارت ارز، پنجشنبه گذشته میانگین فروش هر یورو در سامانه سنا 14 هزار و 44 تومان و هر دلار آمریكا 12 هزار و 21 تومان بود؛ در سامانه نیما نیز حواله هر یورو 9 هزار و 373 تومان و هر دلار 9 هزار و 823 تومان فروخته شد.
نرخ ها در سامانه سنا بیانگر معاملات انجام شده توسط بانك ها و صرافی‌های مجاز كل كشور است و در سامانه نیما حواله های ارزی مبادله می شود.
بر اساس آمارهای بانك مركزی مجموع فروش ارز حاصل از صادرات در هفته ای كه گذشت حدود 213 میلیون یورو و مجموع تامین ارز برای واردات حدود 160 میلیون یورو بود.
اقتصام*2025**2022