۱۳ بهمن ۱۳۹۷،‏ ۱۳:۴۵
کد خبر: 83193526
۰ نفر
قرائت كیفرخواست متهمان پرونده محیط زیست تمام نشد

تهران- ایرنا- دومین جلسه محاكمه متهمان پرونده موسوم به فعالان محیط زیست در شعبه 15 دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی و با حضور متهمان پرونده و وكلایشان برگزار شد.

سیدكاظم حسینی وكیل مدافع چند تن از متهمان پرونده محیط زیست روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار قضایی ایرنا با اعلام این خبر اظهار داشت: در جلسه امروز كیفرخواست توسط نماینده دادستان قرائت شد اما همچنان بخشی از آن باقیمانده كه به جلسه بعدی موكول شده است.
این وكیل دادگستری افزود: زمان جلسه بعدی از سوی دادگاه اعلام نشد و تاریخ برگزاری آن مشخص نیست ولی دادگاه اعلام كرد متعاقبا زمان جلسه سوم را اعلام می كند.
به گفته حسینی در جلسات دادگاه هر هشت متهم پرونده به همراه پنج تن از وكلا كه وكالت متهمان را بر عهده دارند حضور داشته اند.
پرونده موسوم به فعالان محیط زیست، هشت متهم دارد كه برای چهار نفر به اتهام افساد فی الارض، سه نفر به اتهام جاسوسی و یك نفر هم به اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی، كیفرخواست صادر شده است.
اتهام چهار متهم این پرونده در ابتدا جاسوسی بود كه بعد به افساد فی الارض تغییر كرد.
در جلسه دادگاه امروز سه وكیل از بین وكلای مورد تایید رئیس قوه قضاییه و مشمول ماده ماده 48 آیین دادسری كیفری شامل رضا جعفری، بیگی و حسینی -از قضات بازنشسته- حضور داشتند.
رضا جعفری وكیل چند تن از این متهمان در تماس تلفنی خبرنگار ایرنا حاضر به پاسخگویی درباره این پرونده نشد.
آقاسی پیشتر به ایرنا گفته بود كه شعبه بازپرسی در پرونده سام رجبی در خصوص اتهام جاسوسی قرار منع تعقیب صادر كرده و اتهام او به اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی تغییر كرده است.
حجت الاسلام و المسلمین غلامحسین محسنی اژه ای، سخنگوی قوه قضاییه 20 آبان امسال در یكصد و سی و سومین نشست خبری خود در پاسخ به سوالی در خصوص پرونده فعالان محیط‌ زیست و تغییر عنوان اتهامی تعدادی از متهمان از جاسوسی به افساد فی الارض گفت: باید توضیح دهم كه كیفرخواست آنها تغییر نكرد بلكه عنوان آن تغییر كرد. اینكه در یك پرونده كیفرخواست چیزی باشد و بعد عنوان كیفرخواست تغییر كند موضوع جدیدی نیست و تغییر عنوان اتهامی مسئله تازه و بعیدی به شمار نمی رود.
وی افزود: عنوان اولیه اتهامی این افراد جاسوسی بود و طبق ماده 286 قانون مجازات اسلامی برخی جاسوسی‌ها می‌تواند تا افساد فی الارض هم پیش برود. این آقایان یكسری ادعاهایی می‌كردند و برخی نهادها می‌گفتند كه آنها جاسوس نیستند و برخی افراد هم می‌گفتند جاسوس هستند كه گزارش آن برای ستادكل نیروهای مسلح ارسال شد و ابزار و آلات آنها هم مورد بررسی قرار گرفت و سوال شد كه ابزار و وسایل آنها برای چه كاری استفاده می‌شود.
معاون اول و سخنگوی قوه قضاییه تصریح كرد: بر اساس گزارش تكمیلی كارشناسان ستادكل نیروهای مسلح و اعترافات متهمان و همچنین ارزیابی خسارت‌هایی كه از این بابت وارد شده بود، این افراد مشمول ماده 286 قانون مجازات اسلامی شناخته شدند.
اجتمام *9104*7029 * 3063