۱۳ بهمن ۱۳۹۷،‏ ۱۲:۴۶
کد خبر: 83193390
۰ نفر
ملخ دریایی به هندیجان رسید

اهواز – ایرنا – مدیر جهاد كشاورزی هندیجان با اعلام ورود ملخ های دریایی (صحرایی) برای نخستین بار در خوزستان به این شهرستان، گفت: برای ردیابی عملكرد این گونه مهاجم به مزارع كشاورزی، سه گروه پایش تشكیل شده است.

جمشید اسلامیان روز شنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا بیان كرد: اطلاع رسانی لازم به دهیاران و كشاورزان در خصوص هجوم ملخ های دریایی (صحرایی) به جنوب كشور انجام شده و پس از تشكیل تیم های پایش و ردیابی، نخستین نمونه از این ملخ ها هفته گذشته در بندر سجافی واقع در 30 كیلومتری این شهرستان دیده شد.
وی افزود: بنادری كه این ملخ ها در آن ها دیده شده است با زمین های كشاورزی فاصله زیادی دارد هر چند به صورت محدود و انفرادی در نزدیكی مزارع نیز مشاهده شده اند.
او با بیان اینكه نمونه های دیده شده به صورت انفرادی بوده افزود: تا كنون خسارتی از طرف این ملخ ها به مزارع كشاورزی هندیجان وارد نشده است زیرا نمونه های رویت شده به عنوان تنها بخشی از توده بزرگ این ملخ ها ممكن است در آینده به محصولات كشاورزی شهرستان حمله كنند.
وی گفت: ورود به فاز تهاجمی این ملخ ها ممكن است یك ماه زمان ببرد و در حال حاضر تنها عملیات رصد و پایش در دستور كار این مدیریت قرار دارد و به محض اطلاع از افزایش و ورود آن ها به فاز تهاجمی عملیات سمپاشی آغاز خواهد شد.
وی تاكید كرد: نگرانی ما تنها از بابت مزارع كشاورزی نیست بلكه مراتع نیز با توجه به بارش های اخیر و سرسبزی فراوان در معرض حمله احتمالی این ملخ ها قراردارند.
وی گفت : این ملخ ها از صحرای آفریقا و عربستان بلند شده و از خلیج فارس عبور كرده اند ، مسیر حركت آن ها مانند توده های هوایی مشخص است ؛ استان های جنوبی مانند هرمزگان مقصد آن ها بوده ولی ظاهرا تغییر مسیر داده اند و بخشی از آن ها به منطقه ما وارد شده اند.
مدیر جهاد كشاورزی هندیجان ادامه داد: سواحل دریایی مرز ، نخستین محل برای مشاهده احتمالی این ملخ هاست و دو بندر بحركان و سجافی این شهرستان در دست پایش روزانه برای تعیین سطح تراكم این ملخ ها(تعداد در متر مربع) هستند.
اسلامیان گفت: این ملخ ها دارای دو فاز انفرادی و تهاجمی هستند ؛ در فاز تهاجمی شكل بدن آن ها تغییر پیدا می كند ولی تاكنون به شكل تهاجمی در این شهرستان دیده نشده اند.
وی گفت: آخرین بار در سال 1372 این ملخ ها در این شهرستان مشاهده شده اند ؛ این ملخ ها در سال 1342 نیز به صورت تهاجمی به محصولات كشاورزی در این شهرستان حمله كردند و خسارت سنگین به بار آوردند به همین دلیل رفتار این ملخ ها در شهرستان به صورت مستمر پایش می شود.
اسلامیان در پایان از كشاورزان هندیجان خواست در این مدت همكاری لازم را با تیم های پایش این مدیریت بعمل آورند.
به گزارش ایرنا، ملخ دریایی یكی از مضرترین انواع ملخ هاست كه بومی ایران نیست و در كشورهای دیگر به نام ملخ صحرایی یا بیابانی نامیده می شود و چون معمولا از روی خلیج فارس پرواز نموده و خود را به ایران می رساند به همین علت در ایران به آن ملخ دریایی می گویند.
ملخ دریایی قدرت پرواز بسیار زیادی دارد و خسارت آن در حالت تهاجمی بسیار زیاد است، دسته های پیاده ملخ ها و ملخ های بالدار هرگونه سبزی را كه در سر راه خود ببینند از علوفه،غلات،صیفی جات،درختان و حتی علف های هرز را از بین می برند.
بندر هندیجان با 95 كیلومتر مرز آبی و دو بندر تجاری و صیادی سجافی و بحركان در جنوب شرقی استان خوزستان و شمال خلیج فارس قرار گرفته‌ است.
7163/6002