۱۳ بهمن ۱۳۹۷،‏ ۱۲:۲۹
کد خبر: 83193350
۰ نفر
مرمت ایوان نجف با همت استادكاران ایرانی

بغداد - ایرنا - با پایان مرمت مناره جنوبی ایوان نجف با همت استادكاران ایرانی، مدیریت آستان مقدس علوی از دست‌اندركاران قدردانی كرد.

به گزارش روز شنبه ایرنا از ستاد بازسازی عتبات عالیات، معاون صنعتی هنری ستاد بازسازی عتبات عالیات از اتمام عملیات مرمت مناره جنوبی ایوان تاریخی حرم مطهر علوی خبر داد.
'محمد كریمی' گفت: خشت‌های مسی آسیب دیده حرم مطهر علوی كه در زمان نادرشاه و به دست استادكاران ایرانی با روكشی از طلا پوشانده و نصب شده بود، پس از چند قرن‌ دوباره توسط متخصصان كشورمان مرمت می شود.
به گفته وی، طرح مرمت خشت‌های مطلای ایوان نجف در سه فاز تعریف شده كه با اتمام عملیات مرمت بخش جنوبی و گلدسته آن، فاز نخست به اتمام رسید.
كریمی با بیان اینكه پیشرفت فیزیكی كل این طرح به بیش از 35درصد رسیده است گفت: بزودی عملیات اجرایی فاز دوم كه شامل مرمت خشت‌های بخش شمالی و گلدسته شمالی ایوان است، آغاز می‌شود.
معاون صنعتی هنری ستاد بازسازی عتبات عالیات اظهار داشت: فاز سوم و پایانی این طرح نیز شامل بخش مركزی، سردر ورودی و تاج ایوان است.
وی با بیان اینكه پیش‌بینی می‌شود عملیات ترمیم دو فاز باقی مانده ظرف یكسال ونیم آینده به اتمام برسد، تصریح كرد: تدابیری اندیشیده شده است تا در زمان اجرای طرح، در روند تشرف زائران به حرم مطهر خللی ایجاد نشود.
كریمی گفت: طلای مورد نیاز این طرح با همت خیرین عراقی و عتبه مقدسه علوی تامین می‌شود و استادكاران ایرانی مسئولیت اجرای آن را برعهده دارند.
به گفته وی، در این طرح خشت‌های آسیب دیده پس از كدگذاری از ایوان جدا و پس از ترمیم، با روكشی از نیكل و سپس طلای اهدایی حرم مطهر به قطر 10تا میكرون آبكاری شده و دوباره در محل خود نصب می‌شود.
كریمی افزود: مجموع كل خشت‌های بكار رفته در ایوان نجف به حدود 25 هزار قطعه در ابعاد و اشكال مختلف از ساده تا خشت‌های منقش، میناكاری شده و دارای كتیبه و خطاطی می‌رسد كه تاكنون حدود 6هزار و 500 خشت مرمت شده است.
براساس این گزارش، آستان مقدس علوی به مناسبت اتمام فاز نخست این طرح، از خادمان ایرانی كه در پروژه ترمیم مناره‌های حرم مطهر علوی فعالیت می‌كردند، تجلیل كرد.
'فاتح الكرمانی' از اعضای شورای آستان مقدس علوی در این رابطه اظهار داشت: به منظور ارج نهادن به تلاشهای جمعی از خادمان داوطلب و نیكوكار ایرانی كه بدون هیچ حقوقی در خدمت حرم مطهر حضرت امیرالمومنین (ع) مشغولند مراسمی جهت تقدیر از این عزیزان برگزار شد.
الكرمانی افزود: این خادمان افتخاری در پروژه ترمیم مناره‌های حرم مطهر فعالیت می‌كنند كه در حال حاضر مراحل متعددی از پروژه را به انجام رسانده اند.
بنای صحن و سرای حرم مطهر علوی و ایوان نجف به سال ۱۰۳۸ هجری و به دوران شاه عباس صفوی و شیخ بهایی باز می‌گردد.شیخ بهایی كه از نوابغ روزگار خود بشمار می‌آمد و عالم به تمام فنون و علوم دوران بوده، دومناره ایوان را به‌گونه‌ای طراحی كرد كه از زمین تا اتاقك اذان، دارای ۶۳ پله باشد كه نشانگر سن مبارك حضرت امیر (ع) در زمان شهادت است.
براساس شواهد تاریخی، نادرشاه افشار در سال ۱۱۵۵ هجری، تمامی گنبد حرم مطهر علوی و مناره‌ها و ایوان را با خشت‌های مسی كه روكشی از طلا داشتند، آذین نمود. در تاریخ آمده است كه نادر، با به خدمت گرفتن 200 هنرمند و جزیه‌های دوران حكومت خود و بهره از توانایی‌های كشور پهناور ایران آن هنگام، در كمتر از یك سال، این پروژه عظیم را به پایان رسانیده و از آن هنگام همچنان این آذین به زیبایی، خودنمایی كرده و بر روحانیت و صفای این مكان مقدس افزوده است.
خاورم *1**380*