۱۳ بهمن ۱۳۹۷،‏ ۱۱:۵۵
کد خبر: 83193262
۰ نفر
موج آنفلوآنزا فروكش كرد

تهران- ایرنا- عضو كمیته كشوری پیشگیری از آنفلوآنزا گفت: موج اپیدمی آنفلوآنزای فصلی كه تا سه هفته گذشته در سراسر كشور رو به افزایش بود، فروكش كرد.

مسعود مردانی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار حوزه سلامت ایرنا افزود: آنفلوآنزای فصلی كه با سه ویروس H1N1 ، H3N2 و B در سراسر كشور رو به همه گیری بود، خوشبختانه با اطلاع رسانی به موقع و رعایت بهداشت فردی و اجتماعی عموم مردم فروكش كرد.
وی اظهار داشت: در حال حاضر مواردی از ابتلا به آنفلوآنزای فصلی در كشور وجود دارد به طوری كه در بیمارستانهای درجه یك تهران 20 تا 30 فرد مبتلا به این بیماری بستری و تحت درمان هستند.
این فوق تخصص بیماریهای عفونی ادامه داد: موج شیوع آنفلوآنزای فصلی با ویروس H1N1 از كشور گرجستان آمده بود بنابراین افراد باید از سفرهای غیرضروری به این كشور پرهیز كنند.
مردانی یادآور شد: افراد سالم از تماس نزدیك با بیماران مبتلا به آنفلوآنزا پرهیز كنند و اگر این افراد برای مراجعه به مراكز درمانی از منزل خارج می شوند، سعی كنند از ماسك استفاده كنند یا با دستمال كاغذی در حین عطسه و سرفه جلوی دهان و بینی خود را بپوشانند.
به گفته این پزشك، شست و شوی مكرر دست ها با آب و صابون به ویژه برای بیماران و پس از عطسه و سرفه ضروری است و محلول های ضدعفونی كننده در این زمینه موثر هستند.
مردانی افزود: افراد سالم از دست زدن به چشم، بینی یا دهان خود پرهیز كنند زیرا راه غیر مستقیم انتقال بیماری از این طریق است.
عضو كمیته كشوری پیشگیری از آنفلوآنزا تصریح كرد: بیماران مبتلا به آنفلوآنزا باید از حضور در اماكن شلوغ و تماس با سایر افراد دوری كنند و در صورت در دسترس نبودن ماسك به تعداد كافی می توان از دستمال ضخیم یا ماسك های چندبار مصرف پارچه ای كه به طور كامل جلو بینی و دهان را می پوشاند، استفاده كرد.
مردانی اظهار داشت: مصرف فراوان مایعات خوراكی و استراحت در بستر برای بیماران ضروری است و باید تحت نظر پزشك باشند.
بر اساس گزارش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی، آنفلوآنزا هنوز در كشور وجود دارد و تعداد مبتلایان به بیش از دو هزار نفر رسیده است.
بیشترین موارد بیماری های تنفسی شدید از جمله آنفلوآنزا مربوط به استان های كرمان و قزوین بوده است و استان های تهران، اصفهان، خراسان شمالی، همدان، زنجان، گیلان و البرز در رتبه بعدی قرار دارند.
اجتمام *9022 * 3063