تلاش اروپا برای بهره مندی ایران از مزایای تجاری برجام

تهران – ایرنا – «دیوید اوسالیوان» سفیر اتحادیه اروپا در آمریكا بر پایبندی ایران و اروپا به توافق هسته ای برجام تاكید كرد و با اشاره به سازوكار مالی ویژه اظهار داشت كه اروپایی ها برای بهره مندی ایران از مزایای تجاری برجام تلاش خواهند كرد.

به گزارش جمعه ایرنا، اوسالیوان در مصاحبه با شبكه آمریكایی «پی.بی.اس» گفت: مهمترین مساله ای كه باید تاكید كنم این است كه ما در اتحادیه اروپا به حفظ ایران در توافق هسته ای اعتقاد داریم. آنها به این توافق پایبند هستند و آژانس اطلاعات مركزی آمریكا (سیا) هم هفته گذشته همین را اعلام كرد.
وی با اشاره به سازوكار مالی ویژه موسوم به «ابزار پشتیبان فعالیت‌های تجاری» (اینستكس/INSTEX) كه اروپا روز پنجشنبه برای حفظ روابط بازرگانی با ایران از آن رونمایی كرد، اظهار داشت: ایران محق است كه انتظار داشته باشد در ازای پایبندی به این توافق، از برخی مزایای اقتصادی و فعالیت های تجاری و اقتصادی بیشتر بهره مند شود.
اوسالیوان تاكید كرد: هدف خبری كه امروز (پنجشنبه) اعلام شد این است كه اجازه دهیم این اتفاق بیافتد. تمركز اولیه این سازوكار در آغاز راه اندازی بر كالاهایی است كه در واقع تحت تحریم نیستند و این كالاها بشردوستانه است كه از رژیم تحریم ها مستثنی شده است. امیدوارم كه این سازوكار این كار را آسان تر كند.
نماینده اتحادیه اروپا درخصوص اختلافات بروكسل و واشنگتن در مورد برجام گفت: ما به تصمیم آمریكا برای خروج از توافق هسته ای برجام احترام می گذاریم. اما بر این باوریم كه آنها هم باید به این واقعیت احترام بگذارند كه ما هنوز هم جزو امضاكنندگان توافق و متعهد به آن هستیم. این در راستای منافع امنیتی اروپاست كه از دستیابی ایران به سلاح هسته ای جلوگیری شود.
وی در همین حال افزود: ما تلاش می كنیم با دولت آمریكا كار كنیم حتی اگر اختلافاتی در مورد این توافقنامه دقیق داشته باشیم.
اوسالیوان در پاسخ به این پرسش كه «می گویید هدف از این اقدام نگه داشتن ایران در توافق است. آیا فكر می كنید این كافی است؟» گفت: خب در نهایت، این شركت ها هستند كه تصمیم می گیرند آیا با تجارت با ایران راحت هستند. می دانیم كه شاید برخی شركت ها از بیم تحریم های ثانویه تصمیم بگیرند این كار را انجام ندهند.
وی تاكید كرد: اما ما در اروپا مصمم هستیم كه هرگونه تلاشی كه می توانیم انجام دهیم تا ایران امكان داشته باشد كه از مزایای بازرگانی كه طبق توافق هسته ای وعده داده شده است، همچنان بهره مند شود.
نماینده اتحادیه اروپا در آمریكا ادامه داد: ما همچنان به دنبال راه هایی خواهیم بود كه بتوانیم شرایط اقتصادی با ایران را بهبود ببخشیم. شركت های كوچك و متوسطی در اروپا هستند كه لزوما تجارت سنگینی با آمریكا ندارند یا شاید اصلا علاقه ای به این كار نداشته باشند. البته این كاری چالش برانگیز است و وانمود نمی كنیم كه چنین نیست اما هنوز معتقدیم كه حفظ این توافق و تحقق برخی مزایایی كه ایران انتظارش را دارد، بسیار به سود امنیت ملی ماست.
او بار دیگر به آمریكایی ها یادآوری كرد: معتقدیم كه آنها (آمریكا) باید به این واقعیت احترام بگذارند كه كشورهای اروپایی تصمیم گرفته اند در این توافق بمانند، توافقی كه مورد حمایت قطعنامه های سازمان ملل است. ما با تحلیل های دولت آمریكا موافق نیستیم اما می دانیم كه آنها دیدگاه متفاوتی دارند. ما دوست و متحد هستیم اما گاهی اوقات دیدگاه متفاوتی داریم. این مساله در این مورد صدق می كند.
به گزارش ایرنا، پس از ماه ها انتظار آلمان، فرانسه و انگلیس پنجشنبه شب به منظور تبادل مالی اروپا با ایران به صورت رسمی از ایجاد كانالی به نام INSTEX یا همان «ابزار پشتیبان فعالیت‌های تجاری» خبر دادند.
پاریس میزبان این كانال مالی است و «پر فیشر» رئیس پیشین كومرتس بانك (Commerzbank) آلمان ریاست آن را برعهده خواهد داشت. انگلیس هم رئیس هیات نظارت است. این امكان فراهم شده است كه دیگر كشورهای اروپایی هم به این سه ‌كشور بپیوندند.
این نهاد جدید كه خارج از سیستم مالی جهانی تحت سلطه آمریكا عمل می كند، نوعی «شركت تسویه وجوه» است كه ارز مبنا در آن «یورو» است. انتظار می رود این نهاد مالی در ابتدا صرفا در حوزه كالاهای اساسی همچون دارو، تجهزیات پزشكی و كالاهای غذایی-كشاورزی فعالیت كند.
محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران پس از اعلام سازوكار مالی ویژه اروپا در توئیتی تاكید كرد: «ایران از INSTEX (ساز و كار ویژه مالی اروپا و ایران) – اولین گام بسیار پرتاخیر - در اجرای تعهدات می 2018 اعضای اروپایی برجام برای حفظ برجام با تضمین بهره مندی ایرانیان از مزایای این توافق پس از اعمال مجدد تحریم غیرقانونی آمریكا استقبال می كند. ما برای تعامل سازنده با اروپا با شرایط برابر و احترام متقابل آماده هستیم».
بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه كشورمان بلافاصله به این خبر واكنش نشان داد و با استقبال از اعلام ساز و كار مالی جدید اتحادیه اروپا گفت: ایران خواهان اجرایی شدن كامل تمامی تعهدات اتحادیه اروپا در كوتاه ترین زمان ممكن است.
شبك**9423**1392