چاووش اوغلو:اقدام اروپا در تشكیل مكانیزم مالی با ایران گامی مثبت است

آنكارا- ایرنا- 'مولود چاووش اوغلو' وزیر خارجه تركیه با انتقاد از تحریم های آمریكا علیه ایران، گام اروپا در اعلام مكانیزم مالی برای مراودات تجاری با جمهوری اسلامی ایران را مثبت خواند.

به گزارش ایرنا از آنكارا؛ چاووش اوغلو روز جمعه در گفت وگو با خبرگزاری آناتولی این مطلب را عنوان كرد.
چاووش اوغلو با تاكید بر اینكه با دیالوگ و همكاری امكان حل تمامی مسایل موجود است ، گفت: تحریم های آمریكا علیه ایران تنها علیه ایران نیست، بلكه این تحریم ها طیف گسترده ای از كشورها از كشورهای اروپایی گرفته تا ژاپن را نیز در برمی گیرد.
وزیر خارجه تركیه گفت: با لحاظ این مساله، در مقابل این موضع آمریكا، گام اروپا در تشكیل مكانیزم جدید مالی اقدامی مثبت است.
چاووش اوغلو از آمریكا درخواست تجدیدنظر در مساله تحریم ها علیه ایران را كرد و گفت: تركیه با تحریم هر كشوری مخالف است.
وی با تاكید بر اینكه تحریم های یكجانبه آمریكا علیه ایران نتیجه ای نخواهد داشت ، گفت: دیدگاه تركیه در این زمینه منطبق با دیدگاه های اتحادیه اروپا و كشورهای اتحادیه است و گام اتحادیه اروپا مایه خرسندی است.
وزیران خارجه آلمان، انگلیس و فرانسه همزمان با اعلام راه اندازی سازوكار مالی ویژه اروپا برای ایران موسوم به INSTEX بیانیه ای مشترك در حمایت از برجام و بهره مندی اقتصادی ایران از آن منتشر كردند.
به گزارش پنجشنبه شب ایرنا، هایكو ماس، جرمی هانت و ژان ایو لودریان وزیران خارجه آلمان، انگلیس و فرانسه بیانیه ای مشترك پیرامون سازوكار مالی ویژه اروپا برای ایران موسوم به INSTEX دادند.
شبك**خاورم**2012**1392