دومین جلسه محاكمه متهمان پرونده محیط زیست فردا برگزار می‌شود

تهران- ایرنا- وكیل مدافع سام رجبی یكی از متهمان پرونده موسوم به فعالان محیط زیست، گفت كه دومین جلسه محاكمه متهمان این پرونده فردا(شنبه) 13 بهمن برگزار می‌شود.

محمدحسین آقاسی روز جمعه در گفت‌وگو با خبرنگار قضایی ایرنا، اظهار داشت:بر اساس اطلاعات بدست آمده، در جلسه نخست دادگاه در شعبه 15 دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی برگزار شده، نماینده دادستان 150 صفحه از 350 صفحه كیفرخواست را قرائت كرده و ادامه كیفرخواست در جلسه فردا(شنبه) قرائت می‌شود.
این وكیل دادگستری كه به رغم داشتن وكالت سام رجبی و دفاع از او در مرحله دادسرا به جلسه دادگاه دعوت نشده بود، گفت: در جلسه نخست، آقایان بیگی، جعفري و حسیني به عنوان وكلای متهمان به جز سام رجبی در جلسه حضور داشتند اما رجبی وكیل نداشته است.
آقاسی با بیان اینكه تا كنون مطلبی در خصوص عزل او از سوی موكلش اعلام نشده است، افزود: به من چیزی ابلاغ نشده بنابراین همچنان خودم را وكیل سام رجبی می‌دانم ضمن اینكه طبق صحبتی كه مادر سام با او داشته، موكلم من را عزل و وكیل دیگري انتخاب نكرده است.
پرونده موسوم به فعالان محیط زیست، هشت متهم دارد كه برای چهار نفر به اتهام افساد فی الارض، سه نفر به اتهام جاسوسی و یك نفر هم به اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی، كیفرخواست صادر شده است.
اتهام چهار متهم این پرونده در ابتدا جاسوسی بود كه بعد به افساد فی الارض تغییر كرد.
در جلسه نخست دادگاه كه روز چهارشنبه دهم بهمن ماه برگزار شد، سه وكیل از بین وكلای مورد تایید رئیس قوه قضاییه موضوع ماده 48 آیین دادسری كیفری شامل رضا جعفری، بیگی و حسینی -از قضات بازنشسته- در دادگاه حضور داشتند.
رضا جعفری وكیل چند تن از این متهمان در تماس تلفنی خبرنگار ایرنا حاضر به پاسخگویی درباره این پرونده نشد.
آقاسی پیشتر به ایرنا گفته بود كه شعبه بازپرسی در پرونده سام رجبی در خصوص اتهام جاسوسی قرار منع تعقیب صادر كرده و اتهام او به اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی تغییر كرده است.
حجت الاسلام و المسلمین غلامحسین محسنی اژه ای، سخنگوی قوه قضاییه 20 آبان امسال در یكصد و سی و سومین نشست خبری خود در پاسخ به سوالی در خصوص پرونده فعالان محیط‌ زیست و تغییر عنوان اتهامی تعدادی از متهمان از جاسوسی به افساد فی الارض گفت: باید توضیح دهم كه كیفرخواست آنها تغییر نكرد بلكه عنوان آن تغییر كرد. اینكه در یك پرونده كیفرخواست چیزی باشد و بعد عنوان كیفرخواست تغییر كند موضوع جدیدی نیست و تغییر عنوان اتهامی مسئله تازه و بعیدی به شمار نمی رود.
وی افزود: عنوان اولیه اتهامی این افراد جاسوسی بود و طبق ماده 286 قانون مجازات اسلامی برخی جاسوسی‌ها می‌تواند تا افساد فی الارض هم پیش برود. این آقایان یكسری ادعاهایی می‌كردند و برخی نهادها می‌گفتند كه آنها جاسوس نیستند و برخی افراد هم می‌گفتند جاسوس هستند كه گزارش آن برای ستادكل نیروهای مسلح ارسال شد و ابزار و آلات آنها هم مورد بررسی قرار گرفت و سوال شد كه ابزار و وسایل آنها برای چه كاری استفاده می‌شود.
معاون اول و سخنگوی قوه قضاییه تصریح كرد: بر اساس گزارش تكمیلی كارشناسان ستادكل نیروهای مسلح و اعترافات متهمان و همچنین ارزیابی خسارت‌هایی كه از این بابت وارد شده بود، این افراد مشمول ماده 286 قانون مجازات اسلامی شناخته شدند.
اجتمام*9104*1933*1535

سرخط اخبار جامعه