صنایع فولاد هند به دنبال سرمایه گذاری در بندر چابهار

دهلی نو-ایرنا-وزارت فلزات و فولاد هند درحال بررسی گزینه های سرمایه گذاری شركت های تولید فولاد و آهن این كشور از جمله شركت سنگ آهن كودرموخ (KIOCL) در بندر چابهار ایران است.

به گزارش ایرنا به نقل از روزنامه 'تایمز او ایندیا'، 'چودهاری بیرندر سینگ' وزیر فولاد هند به خبرنگاران در دهلی نو گفت: حضور اقتصادی شركت سنگ آهن KIOCL می تواند به شكل احداث كارخانه ذوب آهن یا تولید ریل آهن در ایران و همچنین عملیات معدنی در این كشور باشد.
وی افزود: 'بینوی كومار' معاون وزارت فولاد هند خواهان ایفای نقش شركت سنگ آهن كودرموخ در توسعه بندر چابهار است. ایران در سال های 1970 میلادی از طریق شركت سنگ آهن كودرموخ خواهان همكاری گسترده تر با هند بود. اكنون 'نارندرا مودی' نخست وزیر هند علاقه مند به حضور گسترده صنایع فولاد هند در بندر چابهار است و ما از شركت KIOCL درخواست كرده ایم تا گزینه های سرمایه گذاری خود در توسعه بندر چابهار را بررسی كنند.
وزیر فلزات و فولاد هند تصریح كرد: این شركت می تواند در فعالیت های مختلف از جمله احداث كارخانه فولاد و آهن در چابهار حضور داشته باشد زیرا ایران قصد دارد شبكه ریلی خود را گسترش دهد بنابراین آنها به خطوط ریل آهن احتیاج دارند.
'بیرندر سینگ' تاكید كرد: هند به عنوان دومین تولیدكننده فولاد و ایران به عنوان یك مركز حمل و نقل می توانند همكاری های سودمندی با یكدیگر داشته باشند.
هند قصد دارد در مدت كوتاهی تجارت از طریق بندر چابهار را از 2 میلیارد دلار كنونی به 70 میلیارد دلار افزایش دهد.
تهران بهره برداری از اسكله شهید بهشتی بندر چابهار را در اختیار شركت بنادر جهانی هند قرار داده است.
این درحالی است كه روز یكشنبه هند مسیر كشتیرانی میان بنادر خود و بندر چابهار را افتتاح كرد. بر این اساس هند قصد دارد در هر دو هفته محموله های خود را از بنادر مومبای، كاندلا و موندرا به ایران ارسال كند.
اولین محموله هند روز یكشنبه وارد بندر چابهار شد. انتظار می رود افغانستان نیز در یك ماه آینده اولین محموله باری خود را از طریق بندر چابهار به هند ارسال كند.
شركت بنادر جهانی هند در 24 دسامبر (3 دی) سال 2018 در طول نشست توافق سه جانبه چابهار، كنترل امور اسكله شهید بهشتی در بندر چابهار را به عهده گرفت. همچنین در این روز مقامات ایرانی، هندی و افغان به صورت مشترك اولین دفتر هند را در منطقه آزاد چابهار افتتاح كردند.
فاز اول این بندر در ماه دسامبر سال 2017 با حضور حسن روحانی رئیس جمهوری ایران و نمایندگانی از هند و سایر كشورهای منطقه افتتاح شد.
بندر چابهار كه در دریای عمان قرار گرفته است دسترسی هند به افغانستان از طریق دریا را آسان می كند. دولت هند متعهد به سرمایه گذاری 500 میلیون دلاری برای توسعه چابهار و همچنین سرمایه گذاری 1.5 میلیارد دلاری برای ساخت مجموعه ای از جاده ها و راه آهن شده است.
سال گذشته هند دو محموله گندم را از طریق بندر چابهار به افغانستان صادر كرد. این اقدام با هدف اثبات اعتبار این مسیر و گسترش ورود محموله های جهانی پیش از فعال شدن كامل بندر چابهار انجام شد.
شبك**آساق**267**1392