ماهواره پیام 2 با ارتقای فنی نسبت به پیام 1 ساخته می شود

تهران- ایرنا- استاد دانشگاه صنعتی امیركبیر در مورد مختصات فنی ماهواره پیام 2 گفت: این ماهواره نسبت به پیام 1 از جهت اپتیك و دوربین های مورد استفاده در چهار طیف ارتقا می یابد.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، در حالی كه از مدتی قبل زمزمه های پرتاب یك ماهواره محصول دانشمندان ایرانی مطرح و خبرساز شده بود؛ بامداد سه شنبه 25 دی خبر آرام نگرفتن ماهواره پیام ساخته اساتید دانشگاه صنعتی امیركبیر یا aut satt در مدار منتشر شد.
طراحی و ساخت این ماهواره كه حاصل فعالیت گروهی از اساتید دانشكده های مختلف و دانشكده هوافضای دانشگاه امیركبیر به سرپرستی دكتر سیدمصطفی صفوی همامی است، 11 سال زمان برده، 16 عضو هیات علمی و بیش از 110 دانشجو در مقاطع كارشناسی ارشد و دكتری در توسعه آن همكاری كرده اند و به گفته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، یك میلیون و 200 هزار یورو طی این مدت برای آن هزینه شده است.
ماهواره پیام از سكوی پرتابی امام خمینی (ره) و با پرتابگر سیمرغ به آسمان فرستاده شد اما بعد از 300 ثانیه در مدار قرار نگرفت و از جو خارج شد، به گفته رئیس دانشگاه صنعتی امیركبیر ماهواره پیام 20 ثانیه تا قرارگرفتن در مدار فاصله داشت.
به گفته مرتضی براری رئیس سازمان فضایی ایران كه به نوعی كارفرما و مرجع اصلی ساخت ماهواره ها به شمار می آید، زمانی كه ماهواره قرار است در مدار قرار گیرد، باید ماهواره‌ بر با سرعت خاصی ماهواره را به مدار تزریق كند؛ اما ماهواره ‌بر سیمرغ نتوانست سرعت لازم را اعمال كند.
ماهواره پیام از میكرو ماهواره‌های توسعه فناوری فضایی بود كه برای انجام مأموریت تصویربرداری طراحی و ساخته شد. وزن این ماهواره 100 كیلوگرم برای قرارگرفتن در مدار كم ارتفاع لئو (LEO) و در ارتفاع 500 كیلومتری از سطح زمین و با شیب مداری 55 درجه طراحی شده بود.
همچنین سه ماموریت مهم برای ماهواره پیام امیركبیر به این شرح در نظر گرفته شده بود؛ تصویربرداری سه‌طیفی (سبز- قرمز و مادون قرمز نزدیك) و پانكروماتیك از محدوده ایران، ذخیره و ارسال پیام (S&F) و اندازه گیری تشعشعات فضایی.
با وجود اینكه ماهواره پیام در مدار قرار نگرفت و نتوانست ماموریت را تا پایان به انجام برساند، بسیاری زیرسیستم ها در این ماهواره آزمایش شد. همچنین توسعه آزمایشگاه ها و ساختارهای مورد نیاز و گروه متخصصی كه برای ساخت این ماهواره تشكیل شده است به طور كلی در پیشبرد صنعت هوافضای كشور مهم است و باید حفظ شود.
با توجه به همه این موارد وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از همان ساعات اولیه بر ادامه كار این گروه و ساخت ماهواره پیام 2 تاكید كرد و روز چهارشنبه (9 بهمن) نیز در اولین همایش ملی فناوری فضایی بار دیگر یادآور شد كه از این گروه خواسته است ماهواره پیام 2 را با دقت تصویر 40 برابری طراحی كنند و بسازند.
دكتر سیدمصطفی صفوی همامی در پاسخ به سوال خبرنگار علمی ایرنا در مورد زمان ساخت و مختصات فنی ماهواره پیام 2 گفت: ما مشخصات فنی ماهواره پیام 2 را به سازمان فضایی ارائه كرده ایم تا بعد از توافق با مسئولان سازمان كار طراحی را شروع كنیم.

***خصوصیات ماهواره پیام 2 نسبت به پیام 1 ارتقا می یابد
وی در این مورد كه دقت تصاویر این ماهواره به گفته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار است 40 برابر بیشتر از ماهواره پیام 1 باشد، گفت: این موضوع جزء موارد فنی است كه در حال رایزنی با سازمان فضایی در مورد آن هستیم، تا دقت تصویری داشته باشد كه هم مورد تایید مسئولان سازمان باشد و هم نسبت به ماهواره پیام 1 بهبود پیدا كند.
عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیركبیر در مورد مولفه هایی كه در ماهواره پیام 2 نسبت به پیام 1 ارتقا می یابد گفت: یكی در بخش اپتیك (نوری) و دیگری در بخش دوربین های كه در چهار طیف مختلف در آن استفاده می شود، ارتقا می یابد.
وی در مورد این كه پروژه طراحی و ساخت چند ساله است، توضیح داد: سناریوهای مختلفی را به سازمان فضایی ارائه داده ایم و بسته به این كه كدام پذیرفته شود زمان پروژه مشخص خواهد شد.
دكتر صفوی در مورد اینكه آیا ماهواره پیام 2 مانند ماهواره پیام 1 سنجشی خواهد بود، گفت: سنجشی هم خواهد بود و غیر از آن ذخیره و ارسال پیام از راه دور (store-and-forward-telecomunicatgions) و محموله تشعشعات فضایی نیز هست.
علمی**9157