بازتاب راه اندازی كانال مبادله مالی با ایران در رسانه های خارجی

تهران - ایرنا - خبرگزاری رویترز و شماری از رسانه های خارجی گزارش راه اندازی رسمی سازوكار مبادله مالی با ایران را بازتاب دادند. رویترز به نقل از شبكه «ان دی آر» گزارش داد سازوكار مالی ویژه اروپا (SPV) تحت عنوان«ابزار پشتیبان از مبادلات تجاری» (INSTEX) راه اندازی شد.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، رویترز در گزارش خود در این زمینه آورده است: اتحادیه اروپا این سازوكار را آماده كرده است و هدف از آن حفظ منافع اقتصادی ایران تحت توافق هسته ای است.
این گزارش می افزاید: اتحادیه اروپا تلاش كرده است به رغم تصمیم «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریكا درباره خروج از توافق هسته ای، حسن نیت خود را به ایران نشان دهد.
این نهادمالی در وهله نخست بر غذا، دارو و كمك های انسانی متمركز خواهد بود و از آن در معاملات نفتی كه ممكن است در معرض تحریم های آمریكا قرار گیرند، استفاده نخواهد شد.
رویترز به نقل از یك دیپلمات اروپایی كه نامش فاش نشده است، نوشت: این یك پیام سیاسی مهم به ایران است كه نشان می دهد ما مصمم به حفظ توافق جامع اقدام مشترك هستیم. همچنین این پیام را به آمریكا انتقال می دهد كه ما با وجود تحریم های فرامرزی از منافع خود دفاع می كنیم.
این رسانه انگلیسی افزود: كشورهای اتحادیه اروپا در حال نهایی كردن بیانیه مشترك خود درباره سیاست های منطقه ای تهران و برنامه موشكی این كشور و نیز ابراز تمایل برای حفظ توافق هسته ای هستند.
رویترز افزود: فرانسه و آلمان به طور مشترك مسئولیت SPV را برعهده گرفته اند. یك بانكدار آلمانی رئیس آن خواهد بود و فرانسه میزبانی این سازوكار را برعهده خواهد داشت. فرانسه، بریتانیا و آلمان سهامدار آن خواهند بود و امیدوارند كه كشورهای دیگر نیز به آن بپیوندند.
خبرگزاری روسی اسپوتنیك گزارش داد: اعلام آمادگی سه كشور برای راه اندازی این كانال مالی به دنبال بیانیه «ماجا كوسیانچیچ» سخنگوی امور خارجی و سیاست امنیتی اتحادیه اروپا مطرح شد.
وی اعلام كرد كه كار ایجاد كانال مالی ویژه به مرحله پایانی خود رسیده است. «هایكو ماس» وزیر امور خارجه آلمان نیز 28 ژانویه گفته بود این سازوكارهنوز ثبت نشده است.
اسپوتنیك نوشت: با وجود اقدام یكجانبه آمریكا در خروج از توافق دیگر طرف های توافق، چین، فرانسه، آلمان، روسیه، انگلیس و اتحادیه اروپا و ایران تعهد خود را نسبت به برنامه جامع اقدام مشترك (توافق هسته ای) نشان داده اند.
تارنمای شبكه دویچه وله آلمان نیز در ذیل گزارشی با عنوان 'اینستكس' ؛ اروپا كانال مبادلات مالی با ایران را راه اندازی كرد ؛ نوشت : یك رسانه آلمانی گزارش داد كه آلمان، فرانسه و انگلیس كانال مالی با ایران موسوم به اینستكس را راه اندازی كرده اند تا به ادامه تجارت و دور زدن تحریم آمریكا كمك كند. سوال اینجاست كه واكنش واشنگتن چه خواهد بود؟
دویچه وله نوشت: تعدادی از كشورهای اروپا كانال مالی با ایران را ثبت كرده اند تا با وجود تحریم آمریكا تجارت با این كشور تسهیل شود.
در ادامه گزارش دویچه وله آمده است: وزیر امور خارجه بلژیك گفته كه اروپا فاقد نگرانی های آمریكا درباره ایران است اما در نهایت این شركت ها خواهند بود كه درباره همكاری با ایران تصمیم گیری می كنند.
این گزارش خاطرنشان كرد: دولت آمریكا به اتحادیه اروپا درباره تلاش برای دور زدن تحریم ها هشدار داده است. طرف های دیگر امضا كننده توافق می گویند ایران تعهدات خود را نقض نكرده و باید امكان برقراری روابط تجاری را داشته باشد.
دویچه وله نوشت: جزییات بیشتری از اینستكس در ساعات پایانی روز پنجشنبه در نشست اتحادیه اروپا در بوداپست فاش خواهد شد.
خبرگزاری آناتولی تركیه نوشت: اتحادیه اروپا به منظور دور زدن تحریم های آمریكا اینستكس را ایجاد كرد.
این گزارش می افزاید : كشورهای پرقدرت اتحادیه اروپا شامل آلمان و فرانسه و انگلیس تلاش می كند توافق هسته ای تاریخی ایران را با پیشنهاد به شركت های اروپایی برای استفاده از كانال مالی جایگزین زنده نگه دارند.
این سه كشور امضا كننده توافق هسته ای مقاماتی را در هیات نظارتی بر اینستكس منصوب خواهد كرد و این سازوكار به روی دیگر اعضای اتحادیه اروپا باز است.
آناتولی نوشت: با وجود تصمیم ترامپ برای خروج از توافق هسته ای ، سه كشور اروپایی تاكید دارند كه این توافق را موثر می دانند.
اروپام**9158 ** 1546