فرمانده نيروي دريايي ارتش:زيردريايي فاتح آماده الحاق است

تهران- ايرنا- فرمانده نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي ايران اعلام كرد: زير دريايي فاتح آماده الحاق به ناوگان جنوبي كشور است و به نظر مي رسد تا پايان بهمن به آب انداخته خواهد شد.

به گزارش خبرنگار ايرنا، امير دريادار حسين خانزادي در حاشيه نمايشگاه اقتدار هوايي نيروهاي مسلح در پايگاه يكم شكاري شهيد لشكري در جمع خبرنگاران در رابطه با الحاق زيردريايي فاتح، گفت: به نظر مي رسد هفته اخر بهمن شاهد اين الحاق با حضور مسئولان بلند پايه باشيم .
زيرسطحي 527 تني فاتح نخستين زيردريايي نيمه سنگين ساخت جمهوري اسلامي ايران محسوب مي شود.
اين زيردريايي كه از نظر مشخصات عملياتي بسيار برتر از غدير(زيردريايي پيشين ايران) است، توانايي حركت در عمق 200 متر را به صورت عادي داشته و بيشينه عمق قابل دستيابي براي آن نيز 250 متر است. فاتح توان دريانوردي به مدت 35 روز را دارد كه از اين نظر نيز بهبود چشمگيري نسبت به زيردريايي غدير مشاهده مي‌شود.
سرعت سطحي فاتح 11 نات (20٫35 كيلومتر بر ساعت) و در حالت غوطه ور 14 نات (25٫9 كيلومتر بر ساعت) است. اين زيردريايي توانايي حمل موشك‌هاي زيرسطحي، موشك‌هاي دوش‌پرتاب سطح به هوا و همچنين امكان حمل نيروهاي تكاور و رساندن آن‌ها به نقاط مورد نظر را نيز دارد.
فاتح داراي چهار مقر پرتاب اژدرهاي كاليبر 533 ميلي‌متري است و توانايي حمل هشت مين دريايي و 2 اژدر رزرو را دارد.

**نمايش بالگردهاي ضد زير دريايي
فرمانده نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي ايران در بخش ديگري از صحبت هاي خود، اظهارداشت: بالگردهاي ضد زيردريايي نيروي دريايي ارتش در اين نمايشگاه به نمايش درآمده كه از توانايي بالايي در عرصه مقابله با تهديدات زير سطحي برخوردار است.
دريادار خانزادي افزود: بالگردهاي ضد زيردريايي نيروي دريايي از فناوري‌هاي پيشرفته و پيچيده برخوردار هستند و امروز با اقتدار به انجام ماموريت مي پردازند.
وي با تاكيد برخودكفايي نيروهاي مسلح در تامين قطعات مورد نياز گفت: به منظور تامين قطعات و حفظ آنها دانشگاه ها، صنايع و تمام حوزه هايي كه در اين امر توانگر بودند پاي كار آمده اند.
فرمانده نيروي دريايي ارتش، توضيح داد: امروز با افتخار مي توانيم تمام ظرفيت‌ها بالگرد ضد زير دريايي را كه فناوري آن متعلق به كشورهاي بيگانه است راهبري كنيم.
سيام*9612*2017

سرخط اخبار سیاست