آمار بیمه شدگان تامین اجتماعی آذربایجان شرقی پس از انقلاب 7.3 برابر شد

تبریز - ایرنا - مدیركل تامین اجتماعی آذربایجان شرقی اعلام كرد: در راستای گسترش بیمه های اجتماعی، تعداد بیمه شدگان اصلی استان با رشد 7.3 برابری از رقم 92 هزار نفر قبل از انقلاب به بیش از 677 هزار نفر در سال جاری رسیده است.

جعفر سمساری روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: تامین اجتماعی در طول انقلاب رشد چشمگیری داشت به طوری كه قبل از انقلاب 9 شعبه اصلی در استان وجود داشت كه هم اكنون تعداد واحدهای تابعه استان شامل 28 شعبه اصلی، 8 شعبه اقماری و 13 كارگزاری رسمی است.
وی افزود: همچنین كل افراد تحت پوشش تامین اجتماعی قبل از انقلاب با احتساب افراد تبعی با رشد 5.5 برابری از رقم 370 هزار نفر به بیش از 2 میلیون نفر رسیده است.
مدیركل تامین اجتماعی آذربایجان شرقی اظهار داشت: به منظور تعمیم انواع بیمه های اجتماعی بین آحاد مردم و به ویژه اقشار كم درآمد جامعه، پوشش بیمه ای برای 59 هزار راننده درون و برون شهری، 49 هزار قالیباف، 56 هزار كارگر ساختمانی،6 هزار زن سرپرست خانوار و نیز برای طلاب و روحانیون،خادمان مساجد و هنرمندان ایجاد شد.
وی با اینكه تامین اجتماعی به بودجه عمومی دولت متكی نیست،افزود: بودجه سازمان تامین اجتماعی از محل پرداخت حق بیمه تامین می‌شود كه صیانت از دارایی‌های مردم وظیفه اصلی مدیران ماست.
سمساری رقم پرداختی برای تعهدات بلند مدت مستمری بازنشستگان و از كار افتادگان تا پایان آذر را 1852میلیارد تومان اعلام كرد و گفت: 30 میلیارد تومان هم از تعهدات كوتاه مدت برای بیمه شدگان و مستمری بگیران پرداخت شده است.
مدیركل تامین اجتماعی آذربایجان شرقی از پرداخت بیمه بیكاری برای 12 هزار و 700 نفر از بیكار شدگان آذربایجان شرقی خبر داد و افزود: در مجموع 173 میلیارد تومان در 9 ماهه امسال به این افراد پرداخت شده است.
سمساری تصویب و اجرای قانون بیمه بیكاری و مشاغل سخت و زیان آور را مربوط به بعد از انقلاب دانست و اظهار داشت:25 هزار نفر در استان مشمول قانون سخت و زیان آور شده و مقرری بازنشستگی دریافت می كنند.
وی با بیان اینكه هم اكنون 80 درصد خدمات این سازمان به صورت الكترونیكی و غیرحضوری انجام می شود، گفت: 30 خدمت الكترونیكی نیز در دهه فجر رونمایی می شود.
6132/518