مهدویت به گفتمان بین المللی تبدیل شده است

قم- ایرنا- مدیرحوزه های علمیه كشور، با تاكید بر اینكه مهدویت به بركت انقلاب اسلامی به یك گفتمان تبدیل شده است گفت: نگرانی سران عربستان، اسرائیل غاصب و آمریكا از مهدویت نشان بین المللی شدن این گفتمان در سراسر جهان است.

به گزارش ایرنا، آیت الله علیرضا اعرافی روز پنجشنبه دراجلاس ملی مهدویت و انقلاب اسلامی درمجتمع یاوران مهدی(عج) قم، افزود: انقلاب اسلامی برخلاف ادعای برخی كوته فكران كه گفته اند به پایان خود رسیده است، امواج آن درحال تصرف عالم است و مهدویت به عنوان علم این خیمه در دنیا رواج پیدا خواهد كرد.
وی اظهار داشت: حداقل در 100 كشور اندیشه مهدوی، عاشورا، مهدویت و غدیر به عنوان یك جریان فرهنگی، بومی شده و هزاران دلداده را جذب خود كرده است.
آیت الله اعرافی با اشاره به وجود اشتراكات و تفاوت ها میان اعتقاد به مهدویت در اندیشه های مختلف جهان افزود: مهدویت در اندیشه شیعه اثنی عشری، معین، مشخص و دارای یك نقشه جامع و كامل است كه در اندیشه های دیگر چنین ویژگی هایی وجود ندارد.
وی اظهار داشت: 38 ائمه حدیثی اهل سنت و 10 كتاب مستقل توسط علمای بزرگ اهل سنت پیرامون مهدویت و انتظار نقل و نگاشته شده كه بیش از 740 حدیث با 100 عنوان و وصف مشترك از احادیث شیعه و سنی پیرامون مهدویت و ظهور در كتابی تجمیع شده است.
مدیر حوزه های علمیه كشور با بیان اینكه انقلاب اسلامی با اندیشه های مهدوی رابطه بسیار مستحكم دارد اظهار داشت: انقلاب درون مایه و ظرفیت بسیار مستحكم در برابر استكبار و پیامی برای همه بشریات گرفتار استكبار و استعمار دارد.
اعرافی با تاكید بر اینكه انقلاب اسلامی متعلق به تمام امت اسلامی و دارای درون مایه مهدوی است، ادامه داد: عشق به مهدویت و آموزه های متعالی مهدویت در وجود امام راحل موج می زد.
وی گفت: مهدویت یكی از عناصر مهم شكل گیری انقلاب اسلامی، موتور محرك و انرژی بخش و درون مایه انقلاب اسلامی است.
اعرافی با تاكید بر اینكه در انقلاب اسلامی، اندیشه های مهدویت رونق بسیار زیادی گرفته است، افزود: در عصر انقلاب اسلامی شاهد رواج و گسترش اندیشه های مهدوی هستیم.
وی با اشاره به خدمات انقلاب اسلامی به مهدویت تاكید كرد: رشته سازی در متن نظام های آموزشی، برگزاری دوره های پودمانی و كوتاه مدت در حوزه مهدویت، گسترش مجلات مهدوی، تبیین بیش از 500 پایان نامه ها حوزوی، چاپ هزار مقاله پیرامون مهدویت، چاپ كتاب های فراوان، تولید نرم افزارها و سایت های متعدد، ایجاد مراكز مختلف پژوهشی و انجمن های علمی مهدوی و برنامه های آموزشی از جمله اقدام های علمی پس از انقلاب اسلامی پیرامون مهدویت است.
اعرافی ادامه داد: بیش از 50 هزار اثر علمی با 40 زبان در جامعه المصطفی در قم تولید شده است كه بیش از یكهزار اثر با 20 زبان پیرامون مهدویت بوده است.
وی ادامه داد: 270 رشته و گرایش در درختواره رشته های حوزه علمیه تبیین شده است كه در آن مهدویت جایگاه قوی تری در روند تحصیلی طلاب خواهد داشت.
در این اجلاس آیت الله سید محمد سعیدی تولیت آستان مقدس حضرت معصومه(س)، نمایندگان ولی فقیه در استان های كردستان، همدان ، فارس و برخی از مسئولان لشكری و كشوری حضور دارند.
بررسی و تبیین تأثیرپذیری انقلاب از اندیشه مهدویت و انتظار و همچنین رسالت انقلاب در ترویج فرهنگ مهدویت از جمله اهداف شكل گیری این اجلاس در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی است.
60 مقاله با موضوعات نقش آموزه مهدویت در پیروزی انقلاب اسلامی، نقش انقلاب اسلامی در توسعه اندیشه مهدویت، تاثیر اندیشه مهدویت در وحدت جهان اسلام، جایگاه اندیشه مهدویت در سیاست گذاری كلان نظام ومهدویت در اندیشه امام خمینی ومقام معظم رهبری به دبیرخانه این اجلاس رسیده كه 10 مقاله مورد پذیرش واقع شده كه از صاحبان مقالات برتر تجلیل می شود. تجلیل از افراد شاخص كه فعالیت مهدوی داشته اند نیز از دیگر برنامه های اجلاس است.
7404/ 6133/