۱۱ بهمن ۱۳۹۷،‏ ۹:۲۳
کد خبر: 83190927
۰ نفر
نپذيرفتن FATF ما را در دنيا منزوي مي‌كند

تهران- ايرنا- اگر FATF تصويب نشود، ما در انجام مبادلات بانكي منزوي مي‌شويم و عملا مطلوب آمريكا و اسرائيل را فراهم مي‌كنيم؛ يعني با دست خود كاري مي‌كنيم تا آنهايي كه مي‌خواهند با ما كار كنند، ديگر نتوانند كار كنند و با ما قطع رابطه كنند.

سال‌هاست شاهد اين هستيم كه سازمان‌هاي بين‌المللي توسط قدرت‌ها مورد سوءاستفاده قرار مي‌گيرد و آنها با رفتارهاي خاصي مثلا شوراي امنيت را مجبور كردند عليه ما قطع‌نامه در پرونده هسته‌اي صادر كند. ما در برجام توافق كرديم و برخي مسائل ازجمله مطالعات ادعايي نظامي در پرونده هسته‌اي در شوراي حكام آژانس بين‌المللي انرژي اتمي بسته شد و آمريكا و اسرائيل امروزه هر چه دست‌وپا مي‌زنند تا پرونده مطالعات ادعايي نظام در انرژي هسته‌اي كشور را باز كنند، موفق نمي‌شوند. يك‌سري از كنوانسيون‌ها ازجمله پالرمو و FATF از اين دسته هستند.

ما قبول داريم آمريكا از اين ابزار متأسفانه سوءاستفاده كرده و حركت‌هاي مقاومت و آزادي‌ خواهانه دنيا را سعي دارد محدود كند، ولي بايد بپذيريم امروز 180 كشور و در برخي كنوانسيون‌ها 138 كشور آنها را تأييد كرده‌اند و اگر بخواهيد همكاري بانكي با دنيا كنيد و مبادلات مالي داشته باشيد، بايد با اين كشورها در چارچوب همين كنوانسيون‌ها مشاركت كنيد.

برخي فكر مي‌كنند آمريكا چون در گذشته از اين نظامات مانند سوئيفت سوءاستفاده كرده، بايد از اين كنوانسيون‌ها هم دوري كرد. اگر مي‌خواهيم به كشورهايي مانند كشورهاي اروپايي و همچنين چين، هند ، روسيه و ژاپن نفت بفروشيم و مبادلات بانكي داشته باشيم، بايد به اين كنوانسيون‌ها ملحق شويم. بحث مبارزه با جرائم سازمان‌يافته و عدم همكاري با گروه‌هاي تروريستي را همه بانك‌ها و كشورهاي جهان پذيرفته‌اند و قبول دارند در چارچوب اين كنوانسيون‌ها با اين جرائم مقابله شود.

با وجودي كه قبول داريم ممكن است آمريكا از اين كنوانسيون‌ها سوءاستفاده كند، همان‌طور كه از شوراي حكام سازمان بين‌المللي انرژي اتمي سوءاستفاده شد ولي ايستاديم و برجام را به تصويب رسانديم و غني‌سازي را به‌عنوان حق ايران در سطح جهاني همه به رسميت شناختند. اكنون آمريكا و اسرائيل تنها هستند و اروپا و كشورهاي ديگر با آمريكا دچار اختلاف شده‌اند.

اگر FATF تصويب نشود، ما در انجام مبادلات بانكي منزوي مي‌شويم و عملا مطلوب آمريكا و اسرائيل را فراهم مي‌كنيم؛ يعني با دست خود كاري مي‌كنيم تا آنهايي كه مي‌خواهند با ما كار كنند، ديگر نتوانند كار كنند و با ما قطع رابطه كنند. نبايد شرايط را براي سوءاستفاده آمريكا فراهم كنيم. شايد شرايط ما مانند هند، تركيه و پاكستان نباشد و فرصت‌هاي آنها را نداشته باشيم. ما محدوديت‌هاي بيشتري داريم و آنها فرصت‌هاي متنوع‌تري دارند، نبايد لج‌بازي كنيم و بگوييم چون شما همكاري نمي‌كنيد ما هم اين كنوانسيون‌ها را تصويب نمي‌كنيم. بايد بهانه را از آنها بگيريم و مناسبات بانكي خود با دنيا را تسهيل كنيم.

درباره پالرمو هم مشخصا بحث جرائم سازمان‌يافته است. متأسفانه برخي دقت نمي‌كنند يا اينكه مي‌دانند و اين مخالفت‌ها را مي‌كنند. آيا مثلا ما طرفدار جرائم سازمان‌يافته قاچاق مواد مخدر يا قاچاق انسان هستيم؟ ما كه بيش از ديگران مراقبيم و بيش از ديگران آسيب ديديم و تاكنون هزينه داده‌ايم. چقدر شهيد براي مبارزه با جرائم سازمان‌يافته داده‌ايم؟ اتفاق مهمي در دنيا افتاده و در شرايطي كه مصوبات شوراي امنيت عليه ما برداشته‌ شده تنها آمريكا و اسرائيل مقابل ما قرار گرفته‌اند. چرا الان كشتي‌ها و بنادر و سازمان‌هاي هواپيمايي و فرودگاهي با ما مشكل‌ دارند؟

چون آمريكا به تمام شركت‌هايي كه در آن كشور ثبت‌ شده‌اند يا سهام دارند، دستور داده تحريم‌ها را عليه ايران اجرا كنند. شما هيچ شركت فرودگاهي يا توزيع‌كننده سوخت يا بندر پيدا نمي‌كنيد كه شركت‌هاي آمريكايي در آنها سهام نداشته باشند يا در بورس آمريكا عرضه نشده باشند؛ منتها بايد با بقيه دنيا كار كرد. برخي شركت‌هاي بين‌المللي در آمريكا ثبت نشده‌اند يا در بورس‌هاي آمريكايي سهامشان عرضه نمي‌شود، چرا نبايد با آنها مبادلات اقتصادي كنيم؟ ما نبايد خودمان را با دست خود منزوي كنيم.

ما رفتارهاي غيرمنطقي ترامپ و آمريكا را شاهديم ولي چرا بايد به ساير كشورهاي خريدار نفت ازجمله اروپا بهانه بدهيم و آنها هم ارتباطشان را با ما قطع كنند. ممكن است عده‌اي بگويند با تصويب اين كنوانسيون‌ها، بهانه به دست آمريكا مي‌دهيم، بله، ممكن است بهانه‌گيري كنند ولي چرا بايد رفتار غيرمنطقي آمريكا باعث منزوي‌شدن ما شود.

آمريكا با كشورهايي مانند اعضاي اتحاديه اروپايي كه تاكنون متحد بوده، به اختلاف رسيده‌اند و ممكن است با عضويت ما در اين كنوانسيون‌ها اختلاف آمريكا با اين كشورها جدي‌تر شود، ولي اگر در عضويت در اين كنوانسيون‌ها تأخير كنيم، آنها با همديگر متحد مي‌شوند. تأخيركردن هزينه بالايي براي مردم و حوزه اقتصادي كشور دارد.

منبع: روزنامه شرق؛ 1397،11،11
گروه اطلاع رساني**2059**9131