گفت و گوی میان ادیان، گفتمان صادقانه سیاستمداران را در پی دارد

مشهد - ایرنا - اسقف اعظم ارامنه تهران گفت: تا زمانی كه در میان رهبران ادیان گفت و گوی صادقانه ایجاد نشود، در میان سیاستمداران نیز گفت و گوی صادقانه نخواهیم داشت.

سبوه سركیسیان روز چهارشنبه در مراسم گشایش نخستین همایش 'بین المللی امام رضا (ع) و گفت و گوی ادیان' در مشهد افزود: گفت و گوی ادیان زمینه را برای ایجاد صلح، همزیستی، دوستی و همكاری فراهم می كند.
وی اظهار داشت: گفت و گوی بین ادیان بویژه با تمركز بر حضرت امام رضا (ع) بسیار مهم است و از ان استقبال می كنیم.
وی گفت: امروز گفت و گو به یك ضرورت اساسی در دنیای ما كه مخلوق خدا در آن مایوسانه به دنبال صلح، مسالمت آمیز و عشق و احترام متقابل هستند، تبدیل شده است.
اسقف اعظم ارامنه تهران افزود: حضرت امام رضا (ع) كه به خاطر دین و ایمانشان شهید شدند، به عنوان یك امام به خاطر تعهد به دین و ملتشان، یك امام الهام بخش و نگهبان اهل بیت پیامبر (ص) بودند.
سركیسیان اظهار داشت: همه ائمه معصومین (ع) در مقابل حكام جور و ظلم مقاومت می كردند، آنها مبارزه كردند و جان خود را نثار احیای ارزشهای دینی نمودند.
وی ادامه داد: امروز پیروان ادیان گوناگون دیگر نمی توانند در انزوا زندگی كنند لذا گفت و گوی بین ادیان یك ضرورت عینی است.
وی افزود: گفت و گو پدیده ای است كه در ارتباط وسیع با زندگی ما و رابطه ما با دیگران قرار دارد، معتقدم گفت و گو یك هدیه الهی است و طبق آموزه های انجیل مقدس خداوند خود گفت و گو با مخلوقات را آغاز كرد.
اسقف اعظم ارامنه تهران گفت: تاریخ مسیحیت و اسلام خصوصا در سالهای شكل گیری تمدن عربی - اسلامی شاهد تعامل و گفت و گوی خلفا و رهبران مسیحی بوده است.
وی افزود: قرن بیستم و دو دهه اول قرن بیست و یكم شاهد تلاش های صادقانه بسیار برای درك جدید میان مسلمانان و مسیحیان در زمینه های آموزش، بورسیه و روابط دیگر بوده است.
وی اظهار داشت: همچنین تاریخ روابط مسلمانان و مسیحیان شاهد رقابت و جنگ نیز بوده است، اما این بدان معنا نیست كه هر دو طرف تبادل و تعامل در زمینه های ایده و زمینه های دیگر نداشته اند.
سركیسیان گفت: مشاجرات كنونی در زمینه های گوناگون سیاسی و دخالت كشورهای استكباری در امور داخلی دیگران تهدیدی است كه منجر به ایجاد تلقی و رویكردهای جدید خصومت آمیز و منجر به بی اعتمادی می شود.
وی افزود: مسلمانان و مسیحیان باید روابط خود را براساس همكاری و گفت و گو تنظیم كنند كه البته سابقه این همكاری ها را در سالهای اخیر داشته ایم.
اسقف اعظم ارامنه تهران اظهار داشت: از رهبران ادیان ابراهیمی دعوت می شود كه به كتب مقدس یعنی انجیل و قرآن بازگردند تا بتوانند صلح، همزیستی و احترام متقابل را در دنیا پراكنده كنند، ماموریت ما مبتنی بر كتاب مقدس تلاش برای صلح بدون در نظر گرفتن تفاوت های قومی و دینی است.
وی گفت: رهبران دینی باید دین را از دست افراطی ها نجات دهند و از سوء استفاده آنها از دین در زمینه های سیاسی و اجتماعی جلوگیری كنند.
وی افزود: نقش رهبران دینی در ساحت اجتماع كنونی، نقشی مثبت برای ارتقا و اشاعه ارزشهای معنوی و همچنین ایجاد یك زندگی عادلانه، همبستگی صادقانه و مراقبت از ضعفا و مستمندان می باشد.
اسقف اعظم ارامنه تهران ادامه داد: رهبران دینی باید تلاش كنند زمینه های مشترك، اصول اخلاقی و ارزشهای معنوی مشترك را كشف كنند تا بتوانند زمینه را برای صلح و ایجاد زندگی عادلانه فراهم نمایند.
نخستین همایش بین المللی 'امام رضا (ع) و گفت و گوی ادیان' با حضور رهبران و شخصیت ‌های مذهبی ادیان ابراهیمی مدت 2 روز در تالار قدس حرم مطهر رضوی ادامه دارد.
7489 / 6053