۱۰ بهمن ۱۳۹۷،‏ ۱۳:۱۰
کد خبر: 83189789
۰ نفر
دفاع وكلای مورد تایید قوه قضاییه از متهمان پرونده محیط زیست

تهران- ایرنا- وكیل مدافع یكی از متهمان پرونده «فعالان محیط زیست» از برگزاری دادگاه بدون دعوت از وی برای حضور در جلسه انتقاد كرد و گفت: شعبه 15 دادگاه انقلاب بدون اینكه موكلم مرا عزل كند از حضور من در دادگاه خودداری كرد و دادگاه با حضور وكلای مورد تایید قوه قضاییه برگزار شد.

محمد حسین آقاسی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار قضایی ایرنا درباره جلسه محاكمه متهمان پرونده محیط زیست كه امروز در شعبه 15 دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی و به صورت غیر علنی برگزار شد اظهار داشت: در این جلسه برخلاف آنچه كه در اخبار منتشر شده مبنی بر اینكه وكلای تعیینی متهمان در دادگاه حضور داشته اند اما من به عنوان وكیل سام رجبی یكی از متهمان پرونده به جلسه دادگاه دعوت نشدم و اگر موكلم با درخواست دادگاه وكیل خود را عزل نكرده باشد این اقدام جای سوال دارد.
وی اضافه كرد: تا پیش از جلسه محاكمه موكلم (سام رجبی) كه پیشتر دادگاه از او خواسته بود وكیل خود را تغییر دهد نسبت به عزل من اقدام نكرده و گفته بود وكیل دارم اما اینكه بعد از جلسه امروز موكلم نسبت به عزل من اقدام كرده باشد یا خیر اطلاعی ندارم.
این وكیل دادگستری توضیح داد: در این پرونده سایر متهمان وكلای مورد اعتماد رئیس قوه قضائیه موضوع تبصره ماده 48 آیین دادسری كیفری را انتخاب كردند.
آقاسی ادامه داد: خانواده متهمان تا پیش از جلسه امروز از برگزاری دادگاه اطلاع نداشتند و فقط می دانستند دادگاه، متهمان را احضار كرده اما علت احضار مشخص نبود.
پرونده موسوم به فعالان محیط زیست، هشت متهم دارد كه برای چهار نفر به اتهام افساد فی الارض، سه نفر به اتهام جاسوسی و یك نفر هم به اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی، كیفرخواست صادر شده است.
اتهام چهار متهم این پرونده در ابتدا جاسوسی بود كه بعد به افساد فی الارض تغییر كرد.
در جلسه دادگاه امروز سه وكیل از بین وكلای مورد تایید رئیس قوه قضاییه و مشمول ماده ماده 48 آیین دادسری كیفری شامل رضا جعفری، بیگی و حسینی -از قضات بازنشسته- حضور داشتند.
رضا جعفری وكیل چند تن از این متهمان در تماس تلفنی خبرنگار ایرنا حاضر به پاسخگویی درباره این پرونده نشد.
آقاسی پیشتر به ایرنا گفته بود كه شعبه بازپرسی در پرونده سام رجبی در خصوص اتهام جاسوسی قرار منع تعقیب صادر كرده و اتهام او به اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی تغییر كرده است.
حجت الاسلام و المسلمین غلامحسین محسنی اژه ای، سخنگوی قوه قضاییه 20 آبان امسال در یكصد و سی و سومین نشست خبری خود در پاسخ به سوالی در خصوص پرونده فعالان محیط‌ زیست و تغییر عنوان اتهامی تعدادی از متهمان از جاسوسی به افساد فی الارض گفت: باید توضیح دهم كه كیفرخواست آنها تغییر نكرد بلكه عنوان آن تغییر كرد. اینكه در یك پرونده كیفرخواست چیزی باشد و بعد عنوان كیفرخواست تغییر كند موضوع جدیدی نیست و تغییر عنوان اتهامی مسئله تازه و بعیدی به شمار نمی رود.
وی افزود: عنوان اولیه اتهامی این افراد جاسوسی بود و طبق ماده 286 قانون مجازات اسلامی برخی جاسوسی‌ها می‌تواند تا افساد فی الارض هم پیش برود. این آقایان یكسری ادعاهایی می‌كردند و برخی نهادها می‌گفتند كه آنها جاسوس نیستند و برخی افراد هم می‌گفتند جاسوس هستند كه گزارش آن برای ستادكل نیروهای مسلح ارسال شد و ابزار و آلات آنها هم مورد بررسی قرار گرفت و سوال شد كه ابزار و وسایل آنها برای چه كاری استفاده می‌شود.
معاون اول و سخنگوی قوه قضاییه تصریح كرد: بر اساس گزارش تكمیلی كارشناسان ستادكل نیروهای مسلح و اعترافات متهمان و همچنین ارزیابی خسارت‌هایی كه از این بابت وارد شده بود، این افراد مشمول ماده 286 قانون مجازات اسلامی شناخته شدند.
اجتمام *9104*7029 * 3063