سخنان نصرالله ترسیم كننده بازدارندگی در مقابل اسرائیل در سوریه بود

بیروت-ایرنا-'وسیم بزّی' روزنامه نگار و تحلیلگر لبنانی در گفت و گو با ایرنا سخنان اخیر 'سیدحسن نصرالله' دبیركل حزب الله را ترسیم كننده و نقطه عطف بازدارندگی در مقابل حملات پیاپی رژیم صهیونیستی علیه سوریه دانست.

نصرالله در گفت و گو با شبكه المیادین به رژیم صهیونیستی نسبت به ادامه حملاتش به سوریه هشدار داد و تهدید كرد كه محور مقاومت پاسخ این حملات را خواهد داد.
بزی در گفت و گو با ایرنا كه در ادامه می آید به تحلیل پیام های سخنان نصرالله پرداخت:

*ایرنا: به طور كلی اهمیت گفت و گوی اخیر سیدحسن نصرالله دبیركل حزب الله لبنان با شبكه تلویزیونی المیادین چه بود؟
بزی: این گفت و گو بسیار مهم و محوری بود چرا كه از طریق آن نصرالله بازدارندگی لبنان در مقابل دشمن اسرائیلی را تحكیم بخشید. در موضوع سوریه هم نصرالله با هشدار نسبت به اشتباه محاسباتی نتانیاهو قواعد درگیری را تنظیم كرد. به نظرم این مساله در توقف تجاوز به سوریه نقش خواهد داشت.

*ایرنا: اهمیت زمانی این مصاحبه چه بود؟
بزی: این مصاحبه پس از یك سكوت طولانی از سوی نصرالله انجام شد. سكوتی كه باعث شده بود دشمن اسرائیلی شایعاتی را درباره سلامت او مطرح كند. اما این مصاحبه دروغ بودن همه این ادعاها را آشكار كرد. از سوی دیگر این مصاحبه پس از یك سلسله رویدادهای مهمی در منطقه انجام شد كه مهمترین آنها اعلام عقب نشینی نیروهای آمریكایی از سوریه از سوی 'دونالد ترامپ' رئیس جمهوری آمریكا و وحشت اسرائیل از این تصمیم صورت گرفت. از سوی دیگر این مصاحبه پیش از نشست ورشو انجام شد كه آمریكا درصدد بهره بردن از آن برای رویارویی با ایران است. در همین حال این گفت و گو در شرایطی انجام شد كه نتانیاهو مشغول انتخابات است و در موضع ضعف نیز قرار دارد.

*ایرنا: یكی از موضوعاتی كه در این مصاحبه مطرح شد و بازتاب های زیادی هم داشت، مساله تونل ها بود. نگاه شما به اظهارات نصرالله در این خصوص چیست؟
بزی: در این خصوص نصرالله جنگ روانی قدرتمندی را علیه افكار عمومی اسرائیل بویژه ساكنان مناطق شمالی و نیز نخبگان و ژنرال ها و خود نتانیاهو در پیش گرفت. دبیركل حزب الله دروغ بودن ادعاهای دشمن را برملا كرد و نشان داد كه تصمیمات مقام های سیاسی و نظامی اسرائیل بر مبنای برداشت ها و ملاحظات شخصی آنها انجام می شود. نصرالله همچنین موضوع تونل ها را به عملیات 'الجلیل' ربط داد. او گفت كه اظهارات آیزنكوت رئیس پیشین ستاد مشترك ارتش اسرائیل در خصوص ورود 1500 رزمنده حزب الله از طریق این تونل ها باعث وحشت شهرك نشینان شد؛ این در حالی است كه این سخن نادرست و غیرواقعی بود. نصرالله توضیح داد كه ویژگی جغرافیایی مرزهای جنوب لبنان با این دیدگاه اسرائیلی ها كه به دنبال تثبیت آن هستند در تناقض است و تونل ها نقش محوری در نبرد پیش رو دارند. نصرالله با دلیل و منطق و اطلاعات مبالغه آمیز بودن ادعاهای اسرائیل را نشان داد و درباره تونل ها در حد طبیعی و واقعی آنها سخن گفت و این مساله تاثیر قابل توجهی بر افكار عمومی لبنان خواهد داشت.

*ایرنا: در موضوع سوریه كه بیشتر تحلیلگران آن را مهمترین بخش مصاحبه می دانند چه پیامی نصرالله به دشمن اسرائیلی داد؟
بزی: همانطور كه می دانیم دشمن اسرائیلی طی هفته های اخیر به صورت جدی تلاش كرده كه معادلات در سوریه را از طریق حملات هوایی خود تغییر دهد. به نظرم نصرالله با هشدارهایش به نتانیاهو در خصوص ادامه این حملات، درصدد پی‌ ریزی نوعی بازدارندگی در سوریه علاوه بر لبنان است.

*ایرنا: این بدین معناست كه وضعیت در سوریه در خصوص تجاوزات مكرر اسرائیل بر منوال سابق نخواهد بود؟
بزی: بله مطمئنا. نصرالله در این خصوص توضیحات كاملی را داد و به عوامل مهمی اشاره كرد. از جمله اینكه 'بشار اسد' رئیس جمهوری سوریه در وضعیت باثبات و آرامی قرار دارد و ارتش این كشور نیز قدرت نظامی خود را بازیافته است و پدافند هوایی سوریه نیز قدرتمندتر و پیشرفته تر شده است. نصرالله تاكید كرد كه پاسخ به حملات اسرائیل بر اساس ملاحظات سیاسی و اولویت ها انجام می شود و ناشی از ناتوانی نظامی نیست. پیام نصرالله این بود كه وضعیت بدین منوال پیش نخواهد رفت و نتانیاهو نمی تواند بدون هیچ مشكلی كار خود را پیش ببرد.

*ایرنا: پیام سخنان نصرالله درباره موشك های دقیق چه بود؟
بزی: نصرالله در سخنرانی روز عاشورا به روشنی درباره موشك های دقیق صحبت كرد. آنچه در مصاحبه اخیرش به آن اشاره كرد و خیلی هم مهم بود این بود كه مقاومت نیازی به جابجایی موشك هایش ندارد. از سوی دیگر وی به میزان دقت این موشك ها نیز اشاره كرد؛ موضوعی كه نگرانی های دشمن را بیشتر می كند.
خاورم**2054

سرخط اخبار جهان